Környezetgazdálkodás

Május 22-én van a biológiai sokféleség nemzetközi napja, amely ráirányítja a figyelmet bolygónk élőlényeinek gazdag változatosságára, a természet pótolhatatlan kincseire, valamint közös felelősségünkre. Magyarország számára különösen lényeges a biodiverzitás védelme, hiszen ez nem csupán örökségünk, hanem mindennapjaink, gazdaságunk, egészségünk, jóllétünk és jövőnk alappillére is.

Az élővilág sokszínűsége, vagyis a fajok, élőhelyek és genetikai értékek gazdag tárháza biztosítja a Föld stabilitását, alkalmazkodóképességét, és teszi lakhatóvá bolygónkat az emberiség számára. Az egészséges környezeti rendszerek láthatatlanul, de nélkülözhetetlen módon szolgáltatnak számunkra élelmet, tiszta vizet, levegőt, gyógyszereket, nyersanyagokat, miközben védelmet nyújtanak a természeti csapásokkal, járványokkal és az éghajlatváltozás hatásaival szemben. 

A biológiai sokféleség megőrzése globális felelősség, amelyhez minden nemzetnek hozzá kell járulnia saját lehetőségeivel és eszközeivel. Magyarország elkötelezett a természetvédelmi célok mellett, és aktívan részt vesz a nemzetközi együttműködésekben. A következő öt év meghatározó lesz: ennyi idő áll ugyanis rendelkezésre kunming-montreali Globális Biodiverzitás Keretstratégiában vállalt célkitűzések teljesítésére. E célok megvalósítása hosszú távon befolyásolja életminőségünket, valamint azt, milyen természeti örökséget hagyunk a jövő generációira. Jelenleg minden ország, köztük Magyarország is azon dolgozik, hogy értékelje a globális stratégia végrehajtását a nemzetközi módszertan és előírások alapján. Ebben a 2024 végén megrendezett ENSZ Biodiverzitás csúcstalálkozó adott iránymutatást, ahol hazánk kiemelt szerepet kapott: nemcsak saját nemzeti érdekeit képviselte, hanem az Európai Unió Tanácsának soros elnöksége révén uniós szinten is közreműködött a közös célok előmozdításában.

A nemzetközi vállalások teljesítése ugyanakkor csak akkor lehet sikeres, ha azok hazai szinten is kézzelfogható intézkedésekben és eredményekben öltenek testet. A magyar természetvédelem és a nemzeti parkok munkája nemzetközi szinten is elismerést vívott ki. Magyarország tíz nemzeti parkja 2025-ben is meghatározó szerepet vállal a biológiai sokszínűség megőrzésében. A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program folytatásaként elindított KEHOP Plusz keretében országszerte 60 projekt valósul meg, összesen 42 milliárd forint értékben, közel 100 ezer hektáron javítva a természeti környezet állapotát. A fejlesztések kétharmada élőhely-rekonstrukció, ebből is jelentős rész a vizes területek helyreállítását célozza.

A biodiverzitás megőrzésében kulcsszerepet töltenek be az agrár-ökoszisztémák. Az Agrárminisztérium 2025-ben több mint 7500 Natura 2000 gyepterületen gazdálkodó számára ítélt meg összesen csaknem 7,7 milliárd forint kompenzációs támogatást. Ez a segítség lehetővé teszi, hogy a gazdálkodók a természetvédelmi előírások betartása mellett folytathassák tevékenységüket, ösztönözve őket a biológiai változatosság megóvására.

A kormányzat számára kiemelt jelentőségű a fiatalok bevonása is. 2025 nyarán az örményországi ifjúsági konferencián hazánk fiataljai is részt vehetnek, hogy új szemlélettel, innovatív ötleteikkel járuljanak hozzá a következő ENSZ Biodiverzitás Csúcs előkészítéséhez.

A 2025-ös biológiai sokféleség világnapja ‘Összhangban a természettel, a fenntartható fejlődés útján’ témáját állítja középpontba. Ez a nap nem csupán emlékeztető, hanem egyértelmű felhívás: itt az idő, hogy valódi összhangot teremtsünk a természettel – a saját jólétünk és a jövő generációk érdekében! 

 

Forrás: Agrárminisztérium

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám