Az országos csapdahálózatunk legtöbb pontján rajzanak a cseresznyelegyek (1. kép). Ismét kiemelnénk, hogy igazán pontosan mindenki csak a saját kertjében kifüggesztett sárgalappal követheti nyomon a legyek rajzását!
Több forrásból (pl.: Reagron, Csalamon) is beszerezhetik az eszközöket. Ha a sárgalapokat a fa tetejére akasztják, akkor már a legkorábban kikelő legyeket is detektálhatják és időben megkezdhetik a védekezést. A fa alsóbb részeibe, például a mellmagasságban kiakasztott lapokon csak két hét múlva jelennek meg az első legyek. Ekkor a korábban kirajzók már „beköpték” a fa tetején érő termést (2. kép). Sajnos az európai cseresznyelégy (Rhagoletis cerasi) mellett már a keleti cseresznyelégy (R. cingulata) károsításával is számolnunk kell. Rajzása tovább tart, ezért a kései meggyekben is kárt tehet. Több készítménnyel is védekezhetünk ellene. A piretroid hatóanyagok (pl.: deltametrin, a lambda-cihalotrin) kontakt hatásúak (érintőlegesek), így ezekkel ismételni kell a kezelést és a teljes fán megfelelő borítottságot kell biztosítani. Felszívódik a növénybe az acetamiprid, így belülről védi a növényt. A cseresznye gyors érése miatt fokozottan figyelni kell a várakozási időkre. A lambda-cihalotrint tartalmazó készítményeknél 3 nap után, míg más engedélyezett készítménynél 7 nap múlva lehet a permetezés után szüretelni.
1. kép: Cseresznyelégy sárgalapon
A nyugati dióburok fúrólégynél már bevált csalogatóanyagos technológia itt is alkalmazható. Peterakás előtt fehérjetartalmú anyagokkal kell táplálkoznia a legyeknek. A csalétekben lévő fehérje vonzza a legyeket, amivel az együtt bekevert rovarölő szer elpusztítja őket. Mivel a piretroidok riasztó hatásúak a rovarokra, ezért ezek nem keverhetőek a csalogató illatot tartalmazó készítményekhez. Továbbá gombaölőkkel és tapadásfokozó készítményekkel sem kombinálható. A III. kategóriás készítmények közül csak az acetamiprid hatóanyagúak alkalmazhatók. Fontos a technológia betartása, vagyis a csalogató készítmény és a langyos víz 1:1 arányú keverékéhez kell a rovarölőszert adagolni, majd permetezéssel kell a lombfelületre kijuttatni. Elegendő a fa lombkoronájának egy részét durva méretű cseppekkel borítani, melyek lassan száradnak, így hosszan vonzzák a legyeket. Az oldódás optimális hőmérséklete min. 20 oC. A csalogatós eljárás és a sárgalap a nyugati dióburok-fúrólégynél (Rhagoletis completa) is alkalmazható.
2. kép: Cseresznyelégy nyüvek kártétele
Védekezhetünk az egyszerű anyagok közül a diammónium foszfáttal, de a varádics- és a fehérürömteával is illatfedést érhetünk el. A fajtaválasztás is segíti a védekezést, mivel a korai fajtákat már a légy rajzása előtt leszüreteljük. Kisebb fáknál állítólag bevált az is, ha több sárgalapot akasztanak ki a fára. A négy oldalára, méterenként egyet. Ez a színburok összezavarhatja a legyeket. Befőzéskor áztatással is kicsalogathatóak.
NMNK / Zsigó György