A nyári hónapok kiemelt hangsúllyal szerepelnek a növények életében. Az elmúlt hetekben bekövetkező aszályos időszak szinte provokálta e cikk megírását, és a címének keletkezését, azon keresztül, hogy a nyári szinte…
Az öntözési célú vízhasználat a vizek hasznosítását, védelmét és kártételeinek elhárítását szolgáló tevékenységekre és létesítményekre vonatkozó műszaki szabályokról szóló rendeletben foglalt feltételekkel, azaz az alábbiak figyelembevételével engedélyezhető:
A vízhasznosítási idény öntözés esetén március 1. napjától október 31. napjáig tart. Fontos, azonban az, hogy ha a termálvíz hasznosításából keletkező szennyvíz és használt víz vízfolyásba bevezetése veszélyezteti az öntözési…
Beillesztésre került az ŐCSG a „A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése” c. felhívásba.
A kiadvány az Öntözés című, 2336-os nyilvántartási számú Országos Statisztikai Adatfelvételi Program (OSAP) keretében végzett adatgyűjtés alapján készült.
Az öntözési közösségek együttműködésének támogatása c. felhívás keretében az alábbi tevékenységek támogathatóak önállóan: Meglévő, közös érdekeltségű öntözőtelep(ek) üzemeltetése, fenntartása, fejlesztése Új öntözési beruházások előkészítése. A projekt műszaki-szakmai tartalmának meghatározásához többek…
A kamarai útmutató tartalmazza a mezőgazdasági vízhasznosítási idénnyel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, fogalmakat, valamint a vízhasználatokra vonatkozó időkorlátokat.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) útmutatót készített az öntözési szolgalom megalapításában érdekeltek számára.
Módosult mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése című felhívás, amely immáron lehetővé teszi a felszín alatti dréncsőhálózatok kiépítését. Mindez a fölösleges vízkészletek elvezetését segítheti.
A Nemzeti Földügyi Központ öntözés fejlesztéséért felelős főosztályának közvetlen elérhető, amely tartalmazza az öntözésfejlesztéssel kapcsolatos legfontosabb információkat.
Már két öntözési közösséget ismert el az agrárpolitikáért felelős miniszter, mindkettő az Alföld területén működik. A NAK továbbra is információs segítséget nyújt az ilyen társaságok létrehozásához.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara útmutatót készített az öntözést támogató hazai és uniós ösztönzőkről, ezzel is segítve az öntözési közösségek létrejöttét.
Az öntözött területek növelését célzó beruházások eredményes megvalósítása érdekében döntött az Agrárminisztérium a Vidékfejlesztési Program Mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése című pályázatának módosításáról.
A NAK által készített tájékoztató útmutató bemutatja az öntözés engedélyezésében résztvevő tervezőket, hatóságokat, igazgatóságokat, valamint azokat az intézményeket, amelyek szakmailag és jogilag segítségére lehetnek az öntözni kívánó termelőnek, továbbá az…
A kormány 2023 végéig meghosszabbította az illegális kutak bírságmentes fennmaradásának 2020. december 31-én lejáró határidejét. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara egyszerű és költséghatékony eljárást javasol az engedély nélküli kutak legalizálására.
Megjelent a NAIK-AKI „Statisztikai jelentések – öntözésjelentés” c. kiadványa.
A szerb statisztikai hivatal adatai szerint az országban 2018-ban mindössze 46823 hektárt tett ki az öntözött mezőgazdasági terület, ami hét százalékkal kevesebb mint volt 2017-ben. A termőterület 1,5 százaléka az…
A hazai szabályozás szerint az öntözési vízigények elsősorban felszíni vizekből elégíthetőek ki, ennek hiányában engedélyezhető csak felszín alatti vízhasznosítás.
Mi a különbség az öntözés, az egyszerűsített öntözés és a rendkívüli öntözés között? Az alábbiakban ezt kívánjuk röviden bemutatni. Az információk tájékoztató jellegűek.
A vízhiányos időszakban mesterséges vízpótlással (öntözéssel) az aszály még elkerülhető. A tartósan vízhiányos időszakban a vízhasználó bejelentése alapján, vízjogi engedély nélkül, egy alkalommal rendkívüli öntözési célú vízhasználat lehetséges, amelyhez egy…
Az Agrárminisztérium a tartósan vízhiányos időszak kihirdetését kezdeményezte a Belügyminisztériumnál, amit utóbbi április 20-án ki is hirdetett. Az intézkedés értelmében nem kell vízkészletjárulékot fizetni az öntözési, halgazdálkodási és rizstermelési vízhasználat…
A vízgazdálkodási célokat - így az öntözést - szolgáló vízilétesítmények műszaki tervezése, kivitelezése és üzemeltetése során tekintettel kell lenni arra, hogy a vizek hasznosítását, védelmét és kártételeinek elhárítását szolgálják.
Folytatódik a vidékfejlesztés és az agrárium megerősítése 2020-ban, a gazdák kiszámíthatóságra és stabilitásra számíthatnak a támogatáspolitikában – mondta Nagy István agrárminiszter január 12-én, vasárnap a szaktárca évindító sajtótájékoztatóján.
Az Országgyűlés a természeti erőforrások megóvása, a mezőgazdaság alkalmazkodóképességének erősítése, az öntözéses gazdálkodás elterjesztése, valamint az öntözési közösségek kialakítása érdekében alkotta meg az idei év elejétől hatályos, az öntözéses gazdálkodásról…
Az év elejétől hatályos jogszabályok szerint az egynyári öntözést felváltotta az egyszerűsített öntözési vízhasználat. Az egyszerűsített öntözési vízhasználat nem összekeverendő a hosszú távú öntözési vízhasználatra vonatkozó vízjogi üzemeltetési engedéllyel.
Az öntözés szükségességét, körülményeit, korlátait valamint lehetőségeit több tényező határozza meg. Az eredményes növénytermesztés alapfeltétele a növény fejlődése számára az összes szükséges tényező folyamatosan és egyidejű biztosítása.
A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztését célzó pályázaton még van elnyerhető forrás. Az egyszerűbb igénylésért ügyfélbarát módosításokat is végrehajtottak.
Az agrotechnikai igényeknek megfelelően az öntözés sokkal tágabb fogalom a növények mesterséges vízpótlásánál, amelynek típusai ismertetjük meg.
A Nemzeti Földügyi Központ (NFK) a Nemzeti Földalapról szóló törvényben meghatározott tulajdonosi joggyakorló szervezetként való működése mellett, országos illetékességgel, az alábbi feladatokkal kapcsolatos intézkedéseket látja el:
A mezőgazdasági vízhasználónak és a vízszolgáltatónak a vízjogi engedély véglegessé válásától számított 30 napon belül szolgáltatási szerződést kell kötnie. A legfontosabb ezzel kapcsolatos tudnivalókat foglaljuk össze.
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)
Adószám: 18399257-2-43
E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu
Zöld szám: +36 80 900 365
Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.