Módosult a mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése című felhívás. Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege egyéni és kollektív projekt esetén is maximum 2 milliárd Ft-ra változott. De történtek más módosítások…
Kisvárda közelében, a Tiszától kb. 1km-es távolságban található a közel 400 hektáros Rétközi-tó, amely a Felső-Tisza-vidék legnagyobb jelentőségű víztározója. Feltöltött állapotában hazánk egyik legnagyobb térfogatú (10 millió m3) síkvidéki tározójának,…
További nemzeti forrásokat különített el a kormány öntözésfejlesztésre, illetve konkrét feladatokat határozott meg azzal kapcsolatban. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara stratégiai jelentőségűnek tartja az öntözés fejlesztését, üdvözli az azt előrevivő kormányzati…
A kormány az elmúlt években több határozattal segítette az öntözésfejlesztést, a legutóbbi döntés értelmében a 2019-es beruházás-előkészítési feladatokra 594 millió forintot különítettek el. Egy új számítási modellel pedig tervezhetővé is…
Egynyári öntözésre csak vízjogi üzemeltetési engedélyt kell kérni, létesítési engedélyt nem! Ugyanazon termőterületre azonban az egynyári öntözésre vízjogi üzemeltetési engedélyt csak 5 évente lehet kérni.
Az öntözéshez szükséges vízilétesítmények kialakítása is vízjogi engedélyes tevékenység, amely kétlépcsős (létesítési és üzemeltetési) engedélyezési eljárásban szerezhető meg.
Magyarország Vízgyűjtő-gazdálkodási Tervének (VGT) megalkotása az uniós irányelvek mentén valósult meg, és valósul meg a 6 évente történő felülvizsgálata. A VGT határozza meg azokat az intézkedéseket, amelyek a víztestek jó…
A nagyvízi mederkezelési terv elkészítésének módszertani megalapozása az Országos Vízügyi Főigazgatóság feladata. A nagyvízi mederkezelési tervet megalapozó tervdokumentációt a szabályozni kívánt vízfolyás kezelését végző vízügyi igazgatóság készíti vagy készítteti el,…
Az öntözés esetében a vízhasználat díját alapvetően a vízkészletjárulék és vízszolgáltatási díj határozza meg.
Az öntözés vízjogi engedélyes tevékenység. A vízjogi engedélyezési eljárás iránti kérelemnek pedig tartalmaznia kell az engedélyezési tervdokumentációt, elvi vízjogi engedélyezés esetén a műszaki megoldást tartalmazó dokumentációt.
A vízhiányos helyzet és a tartósan vízhiányos időszak során a védelmi tevékenységet a vízhiánykezelő körzetekben kell ellátni, amely körzetek lehatárolása fellelhető az OVF Aszálytérképen.
A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése c. pályázati felhívás kiemelten az alábbiak szerint módosult:
Módosult a vízügyi felügyleti kategória a völgyzárógátas halastavakkal és tározókkal kapcsolatos vízjogi engedélyeknél. Erre való tekintettel az üzemeltetőknek módosítaniuk kell az üzemeltetési szabályzatot, amelynek határideje: 2022. augusztus 31.
Több szervezet, hatóság hatáskörébe tartozik az öntözési rendszer kiépítése, a vízkivétel engedélyezése, terveztetése stb. A folyamatban érintett illetékeseket összegezzük.
ÖNTÖZŐRENDSZEREK: a legnagyobb kiterjedésű vízgazdálkodási egység azonos fővízkivételi rendszerről történő vízelosztás kiterjedése: több 1 000 ha – több 10 000 ha állami tervezésű és kivitelezésű Öntözés területi egységeinek hazai viszonylatokban történő…
Módosult Az egyedi szennyvízkezelés című (VP6-7.2.1.2-16kódszámú) pályázati felhívás miszerint a támogatási kérelmek benyújtására 2022. április 21-ig van lehetőség.
A szennyvíztisztítás egyik mellékterméke a szennyvíziszap. A szennyvíziszapot a mechanikai után maradt úszó és lebegő szilárdanyagok, valamint a biológiai tisztításkor keletkező, élő és elhalt baktérium pelyhek alkotják. A tisztítási technológiától…
A Vízhasználat Információs, Ellenőrzési és Integrált hatósági feladatokat ellátó Keretrendszer (VIZEK) eredeti célja a mezőgazdasági öntözéssel kapcsolatos vízgazdálkodási, fenntartói, hatósági, adózási és kutatási-statisztikai feladatok elektronikus ügyintézési lehetőség bővítése volt. 2020.…
A vízjogi engedélyezésével kapcsolatosan útmutatót készített a NAK annak érdekében, hogy megismerésre kerüljenek a különböző vízjogi engedélytípusok.
Módosult „Az öntözési közösségek együttműködésének támogatása című (VP5-16.5.2-21 kódszámú), miszerint az elszámolható költségek mértékére, illetve arányára vonatkozó elvárások fejezetében törlésre kerültek a „Szolgáltatásvásárlások költsége 20%” és a „Saját teljesítés 25%”…
Az öntözési célú vízhasználat a vizek hasznosítását, védelmét és kártételeinek elhárítását szolgáló tevékenységekre és létesítményekre vonatkozó műszaki szabályokról szóló rendeletben foglalt feltételekkel, azaz az alábbiak figyelembevételével engedélyezhető:
A vízhasznosítási idény öntözés esetén március 1. napjától október 31. napjáig tart. Fontos, azonban az, hogy ha a termálvíz hasznosításából keletkező szennyvíz és használt víz vízfolyásba bevezetése veszélyezteti az öntözési…
Beillesztésre került az ŐCSG a „A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése” c. felhívásba.
A kiadvány az Öntözés című, 2336-os nyilvántartási számú Országos Statisztikai Adatfelvételi Program (OSAP) keretében végzett adatgyűjtés alapján készült.
Az öntözési közösségek együttműködésének támogatása c. felhívás keretében az alábbi tevékenységek támogathatóak önállóan: Meglévő, közös érdekeltségű öntözőtelep(ek) üzemeltetése, fenntartása, fejlesztése Új öntözési beruházások előkészítése. A projekt műszaki-szakmai tartalmának meghatározásához többek…
A kamarai útmutató tartalmazza a mezőgazdasági vízhasznosítási idénnyel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, fogalmakat, valamint a vízhasználatokra vonatkozó időkorlátokat.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) útmutatót készített az öntözési szolgalom megalapításában érdekeltek számára.
Módosult mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése című felhívás, amely immáron lehetővé teszi a felszín alatti dréncsőhálózatok kiépítését. Mindez a fölösleges vízkészletek elvezetését segítheti.
A Nemzeti Földügyi Központ öntözés fejlesztéséért felelős főosztályának közvetlen elérhető, amely tartalmazza az öntözésfejlesztéssel kapcsolatos legfontosabb információkat.
Már két öntözési közösséget ismert el az agrárpolitikáért felelős miniszter, mindkettő az Alföld területén működik. A NAK továbbra is információs segítséget nyújt az ilyen társaságok létrehozásához.
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)
Adószám: 18399257-2-43
E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu
Zöld szám: +36 80 900 365