Az állattenyésztési élelmiszerláncban tevékenykedő, hasonló gondolkodású uniós partnerekből álló „Európai Állattenyésztés Hangja” elnevezésű csoport újabb kommunikációs anyagában felvázolja az Európai Bizottság által 2025. február 19-én bemutatott, a „Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Jövőkép” című stratégiai ütemterv főbb elemeit és kiemeli, hogy az anyag a gazdálkodókat helyezi az EU agrárpolitikájának középpontjába és olyan szakpolitikai intézkedéseket szorgalmaz, amelyek az európai mezőgazdaság versenyképességének megőrzését és ellenállóképességének fokozását támogatják.
Az Európai Bizottság 2025. február 19-én bemutatta a „Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Jövőkép” című stratégiai ütemtervét, amely az Európai Unió agrár-élelmiszeripari ágazata számára egy iránymutatás a 2040-ig tartó időszakra vonatkozóan. Cristhope Hansen, az Európai Bizottság mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztosa által Brüsszelben bemutatott dokumentum célja, hogy hosszú távon kiszámíthatóságot és stabilitást biztosítson a mezőgazdasági termelők számára, kezelve az élelmiszertermelés, a környezeti fenntarthatóság és a vidékfejlesztés változó kihívásait.
A jövőkép lényege, hogy a gazdálkodókat helyezi az EU agrárpolitikájának középpontjába, továbbá és a generációváltását tekinti az ágazat legsürgetőbb kihívásának. Ez az átfogó ütemterv azt kívánja biztosítani, hogy az európai mezőgazdaság versenyképes és ellenálló maradjon, továbbá, hogy az képes legyen megfelelni mind a fogyasztói igényeknek, mind pedig a globális piaci nyomásnak, miközben megőrzi a környezeti értékeket és elősegíti az élénk vidéki közösségek létrejöttét, megtartását. Mindezt teszi úgy, hogy kihangsúlyozza az állattenyésztési ágazatnak e kihívások kezelésében betöltött központi szerepét.
Fotó: ELV - What Does the ‘Vision for Agriculture and Food’ Say About Livestock?
Gazdasági jelentőség és a vidék életképességének megtartása
Az állattenyésztést a vidéki gazdaságok sarokköveként ábrázolják, amely a különböző értéklánc-szegmensekben munkahelyeket teremt. Az ágazatnak a vidéki területek gazdasági stabilitásához való hozzájárulása nélkülözhetetlennek tekinthető, különösen azokban a régiókban, ahol korlátozottan állnak rendelkezésre alternatív gazdálkodási lehetőségek. A jövőkép rámutat a helyi gazdaságok megerősítésének szükségességére, hiszen ezáltal lehet biztosítani, hogy az állattenyésztők versenyképesek és ellenállóak maradjanak és eredményesen tudják kezelni a piaci ingadozások és a globális piaci verseny következtében keletkező negatív hatásokat.
Környezeti fenntarthatóság és éghajlatvédelmi célok
A környezetvédelmi kérdések a jövőkép egyik központi elemét képezik, amely területen jelentős erőfeszítéseket szorgalmaz a bemutatott anyag az állattenyésztés környezeti lábnyomának csökkentése érdekében. Ez magában foglalja az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését, az erőforrás-felhasználás hatékonyságának javítását és a biológiai sokféleség megőrzését célzó fenntartható gazdálkodási gyakorlatok alkalmazásának előmozdítását egyaránt. A Bizottság olyan innovatív megoldások megvalósítására ösztönöz, amelyekkel összeegyeztethetővé válhat a termelékenység és az ökológiai értékek megőrzés, hangsúlyozva, hogy a fenntartható állattenyésztés része lehet az éghajlattal kapcsolatos kihívások megoldásának.
Állatjólét és társadalmi elvárások
A jövőképben kiemelt prioritást élvez a magasabb szintű állatjóléti normák iránti társadalmi igények kielégítése is. Az Európai Bizottság hangsúlyozza annak fontosságát, hogy az állatok jóléte a termelés minden szakaszában javuljon, annak érdekében, hogy az a fogyasztói elvárásoknak és a különféle etikai szempontoknak egyaránt megfeleljen. A dokumentum szerint a szigorú állatjóléti előírások nemcsak az állatok jólétét javítják, hanem általánosságban hozzájárulnak az európai állati eredetű termékek minőségének és piacképességének javulásához is.
Innováció, technológia fejlesztés és versenyképesség
Az innovációt az állattenyésztési ágazat jövőjének hajtóerejeként aposztrofálják. A kutatásba és a technológiai fejlesztésekbe történő befektetéseket alapvető fontosságúnak tartják a termelékenység javítása szempontjából, miközben ezáltal a környezetvédelmi és állatjóléti aggályok is figyelembe vehetővé és kezelhetővé válnak. A precíziós gazdálkodás, a digitális megfigyelő eszközök és a fenntartható takarmányozási gyakorlatok a jövőkép által támogatott innovációk közé tartoznak, amelyek a különböző termelési rendszerekben a hatékonyság és a versenyképesség fokozását szolgálhatják.
A termelési rendszerek sokfélesége és a regionális szintű alkalmazkodás
A dokumentum elismeri az állattenyésztési módszerek sokféleségét Európa-szerte, és hangsúlyozza, hogy olyan szakpolitikákra van szükség, amelyek figyelembe veszik a regionális különbségeket. A helyi adottságokat, hagyományokat és piaci igényeket figyelembe vevő, azokhoz igazodó, testre szabott megoldásokat ösztönöznek, biztosítva ezáltal, hogy az állattartó gazdaságok minden típusa ─ az extenzív, külterjes legeltetési rendszerektől az intenzív termelési egységekig ─ megfelelő támogatásban részesüljön. Ennek a megközelítésnek az célja, hogy megőrizze Európa mezőgazdasági örökségének sokszínűségét, miközben előmozdítja a fenntarthatósági célokat.
Politikai keretrendszer és hosszú távú életképesség
Az Európai Bizottság elkötelezte magát amellett, hogy olyan hosszú távú jövőképet dolgozzon ki az uniós állattenyésztés számára, amely foglalkozik az ágazat fő kihívásaival, többek között a piaci áringadozással, az éghajlati kockázatokkal és a nemzetközi piaci nyomással. A jövőkép célja, hogy célzott támogatási intézkedésekkel és az érdekelt felek közötti együttműködés előmozdításával biztosítsa az állattenyésztés hosszútávú életképességét. Az ütemtervben a szakpolitikák a gazdasági növekedés és a környezettudatos gazdálkodás közötti egyensúly megteremtésére összpontosítanak, biztosítva, hogy az állattenyésztési ágazat továbbra is versenyképes és fenntartható eleme maradjon a jövőben is az Európa agrár-élelmiszeriparnak. Az állattenyésztési ágazatban tevékenykedő szakmai szervezetek nagy várakozással tekintenek az egyes intézményekkel való együttműködésre az állattenyésztéssel kapcsolatos munkafolyamatokban, hogy mindenki számára jobb jövőt biztosítsanak.
Ez az átfogó megközelítés tükrözi az EU azon törekvését, hogy egy gazdaságilag erős, környezeti szempontból felelős állattenyésztési ágazatot hozzon létre, olyat, amely képes reagálni a változó társadalmi igényekre, értékekre.
A Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Jövőkép című dokumentum teljes szövegét itt érhetik el (Megjegyzés: A HU országkód alatti dokumentumok bármelyikére kattintva az anyag magyar nyelven is elérhető).
Végezetül javasoljuk, hogy olvassák el a témához kapcsolódó, az „Az EU mezőgazdaságának jövőjéről szóló stratégiai párbeszéd - Új forgatókönyv az állattenyésztési ágazat számára?” című korábbi cikkünket is.
Forrás: https://meatthefacts.eu/
What Does the ‘Vision for Agriculture and Food’ Say About Livestock?
NAK/Borovka Zsuzsa