Az elkövetkezendő 5 évben Magyarország megközelítőleg 2.400 milliárd forintnyi támogatást oszthat ki a magyar gazdálkodóknak az I. pilléres keretből, és mintegy 2.900 milliárd forintot fordíthat a II. pilléren keresztül a hazai agrár- és élelmiszergazdaság és a magyar vidék fejlesztésére.
A Feltételesség előírásai közül a HMKÁ7 esetében az az alaptézis, hogy a HMKÁ7-et kétféleképpen lehet teljesíteni: vetésváltással VAGY terménydiverzifikációval. Az önmaga után nem vethető növényekre vonatkozó szabály egyértelműen a vetésváltási…
MÓDOSULT! A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara pályázatot ír ki az élelmiszeripari és élelmiszer-nagykereskedelmi vállalkozások, valamint kiskereskedelmi vállalatok (melyek melléktevékenységként nagykereskedői tevékenységet is végeznek) számára az első alkalommal meghirdetett FTS25 GreenTechAward –…
2025 júniusában és júliusában több új és módosított jogszabály lépett hatályba Magyarországon, amelyek a környezetvédelmi hatósági eljárások, a hulladékgazdálkodás, a zaj- és rezgéskibocsátás szabályozása, valamint az élelmiszer-biztonság és fogyasztóvédelem területét érintik. Ezek az előírások jelentős hatással lehetnek a vállalkozások, önkormányzatok és más érintett szervezetek jogi megfelelőségére, költségeire és környezetvédelmi intézkedéseire.
Megjelent a Kormány 189/2025. (VII. 3.) Korm. rendelete, amely módosítja a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvény végrehajtásáról szóló rendeletet, ami biztosítja a NIS 2 irányelv és a kiberrezilienciáról szóló rendelet hazai végrehajtását, és horizontális kiberbiztonsági követelményeket állapít meg a digitális elemeket tartalmazó termékekre vonatkozóan.
Megjelent a Bizottság (EU) 2025/1321 végrehajtási határozata, amely engedélyezi a géntechnológiával módosított MON 87705 × MON 87708 × MON 89788 szójababot tartalmazó, abból álló vagy abból előállított élelmiszerek, élelmiszer-összetevők és takarmányok forgalomba hozatalát az EU területén.
Adataink az ország különböző pontjairól származnak, melyek tájékoztató jellegűek. A védekezést mindig az adott terület fogási adataira alapozzuk.
Az Európai Unióban 2025. huszonnyolcadik hetében az előző heti emelkedést követően ismételten mind a nehéz bárány ár, mind pedig a könnyű bárányár esetében csökkenés volt tapasztalható.
A HungaroMet mérései alapján júniusban az országos középhőmérséklet 22,3 °C volt, ami 1901 óta a második legmelegebb június. Az Alföldön az elmúlt 125 évben nem tapasztaltak ennél melegebbet.
2025 júniusában és júliusában több új és módosított jogszabály lépett hatályba Magyarországon, amelyek a környezetvédelmi hatósági eljárások, a hulladékgazdálkodás, a zaj- és rezgéskibocsátás szabályozása, valamint az élelmiszer-biztonság és fogyasztóvédelem területét…
Megjelent a Kormány 189/2025. (VII. 3.) Korm. rendelete, amely módosítja a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvény végrehajtásáról szóló rendeletet, ami biztosítja a NIS 2 irányelv és a kiberrezilienciáról szóló rendelet hazai…
2025. július 2-án került megtartásra az AETMD (European Association of Transformers of Sweetcorn) éves nyári ülése a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarában a Magyar Hűtő- és Konzervipari Szövetség szervezésében.
A faanyagú építészet új irányát mutatja be a Soproni Egyetem Hannoveri Ligna vásáron felépített mintaháza, amely nemcsak esztétikai és szerkezeti szempontból különleges, hanem a hazai faipari kutatás-fejlesztés erejét is bizonyítja.
2025 nyarának közepén az Alföld nagy részén súlyos aszály sújtja az erdőket. A téli hónapokban országosan jelentős csapadékhiány alakult ki, a lehullott mennyiség a sokéves átlag mindössze 57%-a. Bár márciusban…
A klímaváltozás hatásaival szembeni alkalmazkodás nem csupán tudományos és szakmai kérdés az erdőgazdálkodásban, hanem egyre sürgetőbb gyakorlati feladat is. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Erdészeti Szakértői Hálózata által 2025 tavaszán szervezett…
Korábbi ismertetőinkben a talajvizsgálati eredmények KA (Arany-féle kötöttségi szám), a kémhatás (pH) és mésztartalom értékével, a humusztartalom (H%) jelentőségével valamint a sótartalommal, mint kulcsfontosságú tényezővel ismerkedhettünk meg azt támogatva, hogy…
2025. június 24-én Martonvásáron került megrendezésre a „A klímaváltozáshoz való alkalmazkodás lehetőségei az agráriumban” című konferencia, a NAK keretében működő KAP-hálózat Zöld Támogató Egység szervezésében.
Termőföldjeink állapota szoros összefüggésben áll a talajművelési gyakorlatokkal, melyek hatása hosszú távon is meghatározó lehet. A következő cikk bemutatja, hogyan alakult át a talajművelés szerepe az idők során, és milyen…
Befejeződött a Vidék- és Térségfejlesztési Támogató Egység által szervezett Fókuszban a vidék szakmai rendezvénysorozat, amely a vidéki térségek fejlődését és a helyi termelők támogatását szolgálta. A nagy érdeklődés mellett zajló…
A Fókuszban a vidék szakmai rendezvénysorozat záróeseményét Tényőn rendezték meg, ahol a résztvevők a vidéki életminőség javításának lehetőségeiről, a kistermelőket érintő támogatásokról és a helyi közösségek megerősítéséről cseréltek tapasztalatokat.
A sorozat második állomását a kőröshegyi Falu Házában tartották meg. A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft., a Kislépték Egyesület és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közös szervezésében megvalósuló eseménysorozat célja, hogy…
Röviden összefoglaljuk a "KAP-RD05-RD01b-1-25 Fiatal mezőgazdasági termelők elindulásának és beruházásainak támogatása" című pályázat társadalmasításra közzétett felhívását.
Az új szabályok alapján az idei volt a második év, amikor a fiatalok területalapú kiegészítő többlettámogatást vehettek igénybe. Jelen cikkben az ezzel kapcsolatos főbb tapasztalatokat tekintjük át.
2024. április 9-én megjelent a Magyar Közlönyben a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv fiatal mezőgazdasági termelői támogatásáról szóló 21/2024. (IV.9.) AM rendelet. Jelen közlemény bemutatja, hogy a Magyar Államkincstár mi alapján…
Az elvárások nem ismeretlenek azok számára, akik részt vettek a korábbi támogatási programokban is, a JFGK 4 helyett viszont új sorszámon tartják nyilván az élelmiszerbiztonsághoz kapcsolódó minimumkövetelményeket.
A KAP kapcsán a Feltételesség előírásai alól az idei évben, azaz 2023-ban mentességet kaptak a gazdálkodók a HMKÁ 7. Vetésváltás a szántóterületeken és a HMKÁ 8. Biológiai sokféleség megőrzése előírások…
Termőföldjeink állapota szoros összefüggésben áll a talajművelési gyakorlatokkal, melyek hatása hosszú távon is meghatározó lehet. A következő cikk bemutatja, hogyan alakult át a talajművelés szerepe az idők során, és milyen…
Javában zajlik az aratás, ezt követően pedig számos agrotechnikai feladat elvégzése vár a gazdálkodókra a támogatásokhoz kötődően: akár a Feltételesség előírásrendszerében, vagy AÖP vállalásként, vagy a KAP ST AKG-ba belépett…
A KAP Nemzeti Irányító Hatóság 65/2025. számú közleménye módosította 2024. október 24. napján megjelent „Agrár-környezetgazdálkodási kifizetések (AKG)” című (KAP-RD19a-1-24 kódszámú) pályázati felhívás 2b. mellékletét az alábbi bejelentések és adatcserék esetére.
A következő Geotermikus Világtalálkozó 2026. 06. 08-12. között kerül megrendezésre Calgaryban (Kanada). Az eseményt közösen az International Geothermal Association és a Geothermal Canada nonprofit társulat szervezi. A rendezvény egyaránt szolgál…
Magyarország kedvező geotermikus adottságai közismertek, hiszen a geotermikus gradiens értékek nem csak európai, hanem világszinten is kiemelkedőnek bizonyulnak, így ezen energiatípus használata minden szempontból ajánlott a térségben.
Az SZTFH (Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága) térképszervere egy interaktív, webes térképi portál, melynek célja, hogy elérhetővé tegye a földtani és geofizikai tematikájú térképeket a szakemberek és magánszemélyek számára egyaránt.
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)
Adószám: 18399257-2-43
E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu
Zöld szám: +36 80 900 365
Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.