Környezetgazdálkodás

Akik elolvasták cikksorozatunk előző részeit, már tisztában lehetnek azzal, hogy milyen jelentős és sokféle értékkel, haszonnal bírnak a mezőgazdasági területeinken lévő jó természeti állapotú halmok, kurgánok. Ezeket azonban helytelen gazdálkodási gyakorlatok komolyan károsíthatják. Egyes tevékenységek idővel akár az egész halom pusztulását okozhatják. Írásunkban ezekről a kerülendő tevékenységekről, gyakorlatokról adunk rövid áttekintést.

Magyarország területének európai összehasonlításban is jelentős – bár csökkenő – hányada áll mezőgazdasági művelés alatt. E területek táji, természeti és kulturális értékeire – köztük a kunhalmokra − döntő hatással van a gazdálkodási gyakorlat.

Mezőgazdasági területek kurgánjaira a legjelentősebb károsító hatással a szántóföldi művelés, az ennek során végzett mezőgazdasági talajmunkák vannak. A művelésbe vont halmokon az értékes természetes növényzet a legtöbb esetben már nyomokban sem lelhető fel. A rendszeres szántás kezdetben a földmű alakjának torzulásával, majd fokozatos ellaposodásával, végül a halom elegyengetésével jár. A folyamat vége a halomtest − és az abban lévő régészeti anyag − teljes megsemmisülése. Régi térképeken számos kunhalmot fedezhetünk fel, amelyeket ma már hiába keresünk a jelölt helyszínen járva. A kurgánokat szántó gazdálkodók sajnálatos módon aktívan hozzájárulnak szülőföldjük pótolhatatlan természeti, táji és kulturális értékeinek pusztulásához. Nem véletlen, hogy a mezőgazdasági (területalapú) támogatások hazai feltételrendszere (HMKÁ) a védett tájképi elemként kijelölt és a MePAR-ban ekként nyilvántartott kunhalmok esetében célzottan megtiltja a mezőgazdasági talajmunkát.

Amennyiben maga a halomtest nem áll művelés alatt, de a közvetlen környezetében szántóföldi gazdálkodás folyik, elsősorban a földmű peremét érhetik – kis odafigyeléssel elkerülhető – káros mechanikai hatások: előfordulhat, hogy a halom széléből a talajmunkák során kisebb-nagyobb sávot „lefarag” az eke. Ezáltal fokozatosan, lépésről lépésre torzul a kurgán alakja, csökken a rajta található gyepmaradvány, mint élőhely kiterjedése, a bolygatásnak kitett részen pedig gyomosodás indulhat meg. A nem körültekintő szántás és talajmunkák ilyen esetben méretbeli és minőségbeli romlást egyaránt okozhatnak.

Intenzív kultúrákkal körülvett vagy azokhoz közel lévő halmok esetében a környező terület tápanyagutánpótlása (műtrágyázás) okozta tápanyagterhelés, vagy növényvédőszerek nem körültekintő használata járhat a halom növényzetére és élővilágának egészére káros hatásokkal.

Gyep borítású, legeltetett területeken található kurgánoknál a túlzott állatsűrűség, vagy a nem megfelelő haszonállattal végzett legeltetés okozhat problémát. Intenzív taposás a gyep felszakadozásához, a nyílt, bolygatott talajfelszínen pedig gyomfajok megjelenéséhez vezethet. Súlyosabb esetben a halom egy részéről vagy akár egészéről is eltűnhet a növénytakaró. A csupasz talajfelszínen az intenzív taposás folytatódása elősegíti, gyorsítja az eróziót, ami már a halomtestet is károsítja. A legelő állatok trágyája okozta többlettápanyag-terhelés gyomfajok megjelenésének kedvezhet.

A helytelen, a kurgánokat károsító gazdálkodási gyakorlatok és kedvezőtlen hatásainak ismerete segítheti gazdálkodókat abban, hogy megelőzzék, elkerüljék ezeket. Reméljük, hogy A Kunhalmok megőrzése mezőgazdasági területeken. Gyepek megőrzése és helyreállítása kurgánokon című könyv hozzájárul ehhez a törekvéshez.

Cikksorozatunk előző részei:

Miért is fontos a kunhalmok/kurgánok megőrzése? - 1.rész

Miért is fontos a kunhalmok/kurgános megőrzése? - 2. rész

Miért is fontos a kunhalmok/kurgános megőrzése? - 3. rész

Cikksorozatunk folytatódik. A következő részben azzal foglalkozunk, hogy a Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot feltételrendszerében milyen célzott előírások segítik a védett tájképi elemnek kijelölt kunhalmok megőrzését.

Forrás: Árgay Zoltán, táj- és természetvédelmi szakreferens, Agrárminisztérium

NAK / Sztahura Erzsébet

 

 

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám