Vízgazdálkodás

Magyarország kedvező geotermikus adottságai közismertek, hiszen a geotermikus gradiens értékek nem csak európai, hanem világszinten is kiemelkedőnek bizonyulnak, így ezen energiatípus használata minden szempontból ajánlott a térségben.

A Pannon-medence középső-miocénben történt extenziója miatt hazánk területén a litoszféra (1. ábra) jelentős elvékonyodáson ment keresztül. A magas hőmérsékletű asztenoszféra emiatt közelebb található a felszínhez (2. ábra), eredménye pedig az a magas hőfluxus, melynek átlagos értéke 90 mW/m², maximális értékei pedig meghaladhatják a 120-140 mW/m²-t is. Utóbbi értékek főként az Alföld déli területén jellemzőek (Dövényi & Horváth 1988; Lenkey et al., 2021).

1. ábra: A Föld belső szerkezete és a különböző hőmérsékletű tartományok (Mádlné Szőnyi 2006)

2. ábra: Pannon-medence negyedidőszaki és jelenkori állapota, a megemelkedett asztenoszférával. Az asztenoszféra a piros színnel jelölt tartomány, felette már a litoszféra található

Fontos megemlíteni, hogy a geotermikus energia valójában csak akkor mondható ténylegesen megújuló energiaforrásnak, amennyiben a kitermelt termálvíz a megfelelő mennyiségben és minőségben visszasajtolásra került. Hazánkban egyre több városban létesítenek geotermikus erőműveket, ilyen kétkutas rendszer került megépítésre például Hódmezővásárhely, Orosháza, Kistelek és Győr városaiban és mára szerves részeit alkotják a települések energiaellátásának. Azonban a visszasajtolt fluidumban gyakran még magas hőpotenciál tartózkodik, így ezeket a rendszereket némi kihasználatlanság jellemzi. A kihasználatlanság meghatározáshoz az alábbi szempontokat érdemes figyelembe venni:

  1. földtani környezet és geotermikus adottságok, termelési hőmérséklet, a rendszer technikai paraméterei, felépítése és lépcsői, jelenlegi hasznosítás;
  2. visszasajtolás paraméterei és mértéke;
  3. maradékhő paraméterek;
  4. további potenciális felhasználási lehetőségek.

A vizsgált magyarországi kétkutas rendszerekben különböző hőmérsékleten történik a visszasajtolás. Ezek alapján a hódmezővásárhelyi geotermikus rendszer az, amelyikben a legnagyobb mértékben nyerik ki a fluidumban tárolt hőenergiát, 20 Celsius-fokos visszasajtolási hőmérsékletet alkalmazva (1. táblázat).

1. táblázat: A visszasajtoló kutak paraméterei

A magyarországi kétkutas geotermikus rendszerekben rejlő hőtartalékot különböző fejlesztésekkel, mint további lépcsők beintegrálásával, hőcserélők optimalizálásával és hőszivattyúk bevezetésével lehetne felhasználni. A hódmezővásárhelyi rendszer 60-66 Celsius fokot, az orosházi rendszer 42,8 Celsius-fokot, a kisteleki rendszer 22 Celsius-fokot, addig a győri rendszer körülbelül 35,3 Celsius-fokot hasznosít. A hódmezővásárhelyi rendszer jó példája a megfelelő hasznosításnak, hiszen a visszasajtolt víz hőmérséklete 20 Celsius-fok. Ha a 20 Celsius-fokos visszasajtolási hőmérséklet ideálisnak mondható, akkor az orosházi, a kisteleki és a győri rendszer besajtolási hőmérsékletéhez képest a 2. táblázatban feltüntetett hőtartalék található meg.

2. táblázat: A magyarországi geotermikus rendszerekben megbújó hőtartalék

A 1. táblázat és a 2. táblázat adatai alapján elmondható, hogy az orosházi, a kisteleki és a győri rendszerekben lévő fluidum visszasajtolás előtt még további hasznosításra adhat lehetőséget. A geotermikus energiával jelenleg lakó- és ipari épületeket, közintézményeket, sportlétesítményeket, szállodákat, orvosi intézményeket, fürdőket és uszodákat látnak el. A települések és befektetők számára további hőpiacok megszerzése is megoldásként szolgálhat, hiszen nem csak fűtési és hűtési célokra alkalmazható a geotermikus energia. Ilyen lehet különböző mezőgazdasági folyamatok ellátása, szárításban és tartósításban való alkalmazás. A hőigények diverzifikálása mellett hőtársulások kialakítása is hasznos lehet, hiszen egy közös hálózat esetében a hőtöbbletet hatékonyan fel lehet használni további fogyasztók bekötése után. A táblázatok és a Lindal-diagram (3. ábra) összevetése után meghatározható, hogy a rendszerekben megmaradó hő alkalmazható lenne az alább felsorolt célok ellátására:

  • további épületek és családi házak fűtése, hűtése;
  • vízmelegítés;
  • élelmiszertartósítás és pasztőrözés;
  • üvegházak fűtése, talajfertőtlenítés;
  • biogáztermelés;
  • talajmelegítés, téli időszakban hóolvasztás és jégtelenítés;
  • további balneológiai hasznosítás;
  • geotermikus hőszivattyúkkal való felhasználás.

3. ábra: A geotermikus energia különböző hőmérsékleten történő felhasználását szemléltető Lindal-diagram (Mádlné Szőnyi 2006)

 

A hőmérsékleti adatok egy 2023-as kutatómunka során lettek igényelve, azóta azok bizonyos mértékben változhattak.

 

NAK / Gyurmánczi Dániel

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám