Mezőgazdasági termelés

Az állattenyésztési élelmiszerláncban tevékenykedő, hasonló gondolkodású uniós partnerekből álló „Európai Állattenyésztés Hangja” elnevezésű csoport újabb kommunikációs anyagában az állattenyésztés környezeti hatásainak kiegyensúlyozott megítélésével kapcsolatos kihívásokra hívja fel a figyelmet.

Az állattenyésztés környezeti hatásainak kiegyensúlyozott megítélésével kapcsolatos kihívások: az egyszerű üzenetek közvetítésének művészete az összetett valóságban.

A hústermelést, különösen a marhahús-előállítást gyakran az éghajlatváltozás egyik fő okaként említik a metánkibocsátás alakulására, a földhasználatra, a biológiai sokféleség csökkenésére, a takarmány-élelmiszer versenyre, valamint a vízhiányra gyakorolt hatásai miatt. Az állattenyésztéshez kapcsolódó környezeti értékelések azonban gyakran túlságosan leegyszerűsítettek, leegyszerűsítőek és számos esetben figyelmen kívül hagyják az ágazaton belüli komplexitást, változatosságot és eltéréseket.

Fotó: ELV - The trouble with a simplistic approach to livestock

Például az állattenyésztésből származó üvegházhatású gázok (CO2, CH4 és N2O) környezeti hatásainak összehasonlítására használt olyan leegyszerűsítő mérőszámok, mint például a CO2-egyenérték nem teszik lehetővé az állattenyésztés környezeti hatásainak kiegyensúlyozott megítélését, ugyanis ez a mérőszám nem veszi figyelembe az egyes gázok eltérő légköri viselkedését és kinetikáját. Az állattenyésztésből származó metán (CH4) légkörben való átalakulása egy biológiai ciklus, a szén ciklus részét képezi, melynek során az úgynevezett biológiai körforgás keretében az gyorsan lebomlik, ellentétben a fosszilis tüzelőanyag-raktárakból mobilizált CO2-dal, amely felhalmozódik a légkörben. Tekintettel ezen üvegházhatású gáz rövid élettartamú jellegére, a GWP (global warming potential), azaz az egyes gázok üvegházhatásának számszerűsítésére használt globális felmelegedési potenciál mérőszámot úgy fejlesztették ki, hogy az pontosan tükrözze a CH4 felmelegedésre gyakorolt hatását. Ez alátámasztja, hogy a vizsgált téma függvényében a megfelelő mérőszám kiválasztása elengedhetetlen a tisztességes és megbízható értékeléshez.

A földhasználat, a vízfelhasználás és az állattenyésztési ágazat által okozott vízszennyezés értékelése szintén túlzottan leegyszerűsítő. A felelősségteljes állattenyésztés, a tenyésztési és a termék-előállítási tevékenység megfelelő módja többféle képpen is pozitív hatást gyakorolhat mind a földterületekre, mind a vízkészletekre, például az javíthatja a leromlott talajok szerves szén-dioxid-tartalmát és értékesebbé teheti a hatékony növénytermesztésre nem alkalmas földterületeket. A fenntartható állattenyésztési módszerek alkalmazása hozzájárulhat a talajok vízmegtartó képességének növeléséhez és csökkentheti a szennyező anyagok vízfolyásokba történő bemosódását. Az állattenyésztés vízfelhasználása kapcsán meg kell jegyezni továbbá azt is, hogy különösen a legeltetéses állattenyésztési rendszerekben tartott kérődző állatok többnyire az esővizet − amely egyébként is lehullana − használják fel. Bár a takarmányok előállítása során öntözésére felhasznált víz problémás lehet, azonban annak a felhasználása nagymértékben függ a termelési körülményektől.

Végezetül a környezeti mérőszámokat alkalmazó értékeléseknek figyelembe kell venniük az élelmiszerek tápértékét is, nem csak a tömegüket vagy kalóriatartalmukat. A tápérték életciklus-értékelések (nLCA) magukba foglalják a tápértékre, valamint a környezeti hatásokra vonatkozó becsléseket egyaránt, kiemelve az állati eredetű termékekből származó tápanyagok biológiai hozzáférhetőségét és emészthetőségét a növényi eredetű termékekhez képest.

Összefoglalóan elmondható, hogy a leegyszerűsítő megközelítések és mérőszámok nem teszik lehetővé az állattenyésztés valódi hatásainak és előnyeinek megállapítását, bemutatását. Az állattenyésztés és az állati eredetű termék-előállítás környezeti hatásainak értékeléséhez sokoldalú megközelítésre van szükség, olyanra, amely figyelembe veszi ezen termékek és szolgáltatások mezőgazdaságban és az élelmiszer-rendszerben betöltött szélesebb körű értékét, beleértve a az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozásunkba, a biológiai sokféleség és a talaj egészség megőrzésében, a földgazdálkodásban, valamint a vidéki térségek közösségeinek támogatásában betöltött szerepét egyaránt.

Javasoljuk, hogy olvassák el a témában az Animal Frontiers lapban megjelent, Pablo Manzano, Jason Rowntree, Logan Thompson, Agustín del Prado, Peer Ederer, Wilhelm Windisch, Michael R F Lee szerzőktől származó, angol nyelvű, „Challenges for the balanced attribution of livestock’s environmental impacts: the art of conveying simple messages around complex realities” című dokumentációt.

Javasoljuk továbbá, hogy nézzék meg a témában nemzetközi szakértőkkel készített, magyar nyelvű felirattal ellátott, korábban a Tények/Tévhitek - Állattenyésztés videó aloldalunkon közzétett alábbi videókat is:

Az állattenyésztés segít megőrizni a biológiai sokféleséget

Néhány nem ismert tény az állattenyésztés általi kibocsátásról

A leegyszerűsítő megoldások elkerülésének fontossága bolygónk védelmében

Komplexitások a döntéshozók számára, amikor az állattenyésztési intézkedésekről van szó

A biomassza értéke: Az állattenyésztés által minden fél számára előnyös helyzet teremthető

Az EU Termelőtől a fogyasztóig stratégiájának megfelelő végrehajtásához szükségünk van a gazdákra

Forrás: ELV - The role of livestock in food affordability

 

NAK/Borovka Zsuzsa

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám