Mezőgazdasági termelés

Az Európai Zöld Megállapodás (European Green Deal) a mezőgazdaságra is sok előírást tartalmaz. Többek között 2030-ra a növényvédőszerek felhasználásának és a kockázatok 50%-os csökkentését tűzte ki célul.

A Biodiverzitás Stratégia keretében célként megfogalmazták azt is, hogy az érzékeny területeken (pl. városi zöld területeken) a növényvédőszer felhasználást teljesen meg fogják szüntetni.

Nem rózsás a helyzetünk! Egyre kevesebb növényvédő szerrel, egyre több beköltöző vagy behurcolt károsítóval számolva és egyre szélsőségesebb időjárási viszonyok között kell biztosítanunk a növények egészségét. Talán az egyik legaktuálisabb kérdés az, hogy meddig érdemes küzdeni a meglévő növényeinkért és milyen eszközöket vessünk be pl. a 100 éves vadgesztenyékért? Nélkülözhetjük-e az oxigéntermelésüket, az árnyékukat és a látványukat? Mire cserélnénk le a jól ismert fajokat? Körbe kellene járni a kérdést! Néhány kísérletet is érdemes lenne beállítani pl. az előző levélben is említett biostimulátorokkal, biokondícionálókkal. Ezek nem minősülnek növényvédő szereknek, a későbbi években is használhatóak. Fel kell készülnünk arra, hogy betiltják a kémiai növényvédőszereket a közterületeken! Évekkel ezelőtt így történt ez a közterületi kullancsirtás esetében is.

Fotó: Zsigó György

Párizs, London, Budapest növényvédelméről szóló tavalyi cikkünket itt találják. Sajnos arra nem találtunk adatokat, hogy pl. Párizsban, ahol a parkokban leállították a kémiai növényvédelmet, hogyan néznek ki a vadgesztenyék, platánok és a buxusok. Azt sem sikerült kideríteni, hogy milyen ápolási, táplálási, öntözési lehetőségeik vannak? Lehetséges, hogy nagyobb büdzsével rendelkezik a párizsi kolléga és így jobb egészségi állapotban tudja tartani a rá bízott növényeket? Az erősebb növények egy bizonyos szintig visszaverik a károsítók támadását, illetve gyorsabban kiheverik a kártételüket. Ha pedig a már különben is jó kondíciójú párizsi fák, bokrok védelmét megsegítik valamilyen „vegyszermentes” módszerrel (biológiai védekezés, fénycsapdák, feromoncsapdák stb.), akkor elképzelhető, hogy jól néznek ki a parkok, fasorok a kémiai hatóanyagok nélkül is. Meg kell nézni, el kellene látogatni Párizsba!

Fotó: Zsigó György

Az alábbi grafikont a Fiumei úti Sírkertben Rákos Katalin és Prutkay János készítették a tavalyi méréseik alapján. A három csapdát a kerítésen belül, a temető három fasorába helyezték ki, egymáshoz viszonylag közeli fákra és hetente rögzítették a rajzási adatokat. A színes oszlopok jól mutatják azt, hogy egy kerten belül is eltérés lehet a molyok rajzási időpontjában és főleg a befogott kártevők mennyiségében.

Ahol sok kártevőt fog a csapda, ott nagy a „fertőzési nyomás”, ott nagy kártételre számíthatunk védekezés nélkül. A permetezés időpontjának a kitűzésében is segítenek rajzási görbék. Ennek kiszámolását bízzák a növényorvosukra.

Tehát a legpontosabb eredményt akkor kapják, ha közvetlenül az Önök kezelésében lévő fákra helyezik ki a csapdákat. Ezt a tanácsot minden megfigyelendő rovar esetében érdemes megfogadni. Különböző előrejelző eszközökkel, szín- és feromoncsapdák alkalmazásával követhetik pl. a vadgesztenyelevél-aknázómoly, a selyemfényű puszpángmoly, a virágbimbókat is kilyukasztó gyapottok-bagolylepke rajzását. A felsorolt rovarok esetében a varsás csapdákat válasszák (VARL, illetve a VARL+ típusok)!

Korábbi cikkünket a témában itt találják.

 

Zsigó György, NMNK

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám