Környezetgazdálkodás

Cikksorozatunk előző részeiben ismertettük a támogatási kérelem benyújtására vonatkozó alapinformációkat, a választható tematikus előíráscsoportokat, a területméréssel kapcsolatos tudnivalókat, az AKG-ba belépő minden gazdálkodóra érvényes általános elvárásokat és az értékelés szempontjait.

Az AKG-hoz kapcsolódó ismereteket tartalmazó cikksorozatunkban most a szántó tematikus előíráscsoportokhoz tartozó egyes vállalásokat, elvárásokat tekintjük át.

Szántó vonatkozásában az AKG-s területeken nem igényelhető támogatás a következő hasznosításokra: rizs, energiafű, nád, tarló, talajtakarás nélküli pihentetett terület, energetikai céllal telepített kínai nád, fás szárú energetikai célú ültetvény, valamint az ültetvény földhasználati kategóriába sorolt, a pályázati felhívás 7. mellékletben szereplő növényfajok, így a földieper sem. Hajtatásos termesztés sem hozható be az AKG szántóterületre, valamint az ideiglenes gyep csak gyepgazdálkodási földhasználati kategória esetében támogatható.

 

Kötelező alapvállalások között szerepel a „Szűkített növényvédőszer készítmények alkalmazása.” E szerint a nem, vagy csak korlátozással használható növényvédőszer készítmények listáját az IH minden év január 31-ig közleményben teszi közzé.

Amennyiben a területünkön zárlati károsító vagy zárlati károsítót terjesztő rovarok megjelenésére kerül sor, úgy a területileg illetékes vármegyei kormányhivatalok által közzétett védekezési felhívás szerint, a védekezési felhívásban foglaltaknak megfelelően a fenti korlátozástól eltérő módon felhasználható növényvédőszer-készítmény. Azonban az EU-ban nem engedélyezett hatóanyagok az AKG támogatott területeken szükséghelyzeti engedéllyel sem használhatók.

 

Ugyancsak alapvállalás lehet a „Növényvédelmi előrejelzés alkalmazása.” előírás, mely megvalósítható többek között az alábbi eszközökkel, módszerekkel:

  • növényvédelmi megfigyelések (eGN-be rögzítéssel), vagy
  • növényvédelmi előrejelzési rendszerhez való csatlakozás, vagy
  • meteorológiai állomás üzemeltetésével

 

A korábbi gyakorlattól eltérően alapvállalás lett a következő „Akkreditált laboratóriumban bővített talajvizsgálat elvégzése”.

E szerint már nem elégséges a szűkített talajvizsgálat megléte. Elvárt azonban, hogy a teljes kötelezettségvállalási időszak alatt, a szántó földhasználati kategória teljes területére, 5 évnél nem régebbi (1 minta max 5 ha), minden évre folyamatos bővített talajvizsgálati eredményekkel rendelkezzünk.

Folyamatosság szempontjából a talajminta leadásának időpontja számít így, ha még nem áll rendelkezésre talajvizsgálati eredmény, akkor a talajminta leadásáról a laboratórium által kiállított, a pályázati felhívás 14. melléklet szerinti átvételi igazolás is elfogadható, legfeljebb a minta leadásától számított 1 évig.

Amennyiben még nem rendelkezünk 5 éven belüli bővített talajvizsgálati eredménnyel, úgy legkésőbb a 2025. évi egységes kérelem benyújtásának jogvesztő határnapjáig kell a talajvizsgálati kötelezettséget teljesíteni, vagy akkreditált talajlaboratórium által a talajminta leadásáról kiállított átvételi igazolással rendelkezni.

A talajmintavételt bárki elvégezheti, azonban a talajvizsgálatot csak akkreditációval rendelkező talajlaboratóriumok végezhetik el.

Az érintett területre már rendelkezésre álló, az előírásoknak megfelelő talajvizsgálati eredmény attól függetlenül elfogadható, hogy a talajvizsgálati eredményt kinek a nevére állították ki.

 

További alapelőírás „Talajvizsgálaton alapuló tápanyag-gazdálkodási terv készítése talajtani szakértő bevonásával.” évente, általánosságban szeptember 30-ig, talajvizsgálati eredmények alapján a következő évre vonatkozóan.

A 2025. évre vonatkozó tápanyag-gazdálkodási tervet a 2025. évi egységes kérelem benyújtási határidejének utolsó napjáig kell elkészíteni. Amennyiben még nem áll rendelkezésre talajvizsgálati eredmény, úgy egyszerűsített mérlegszámítási módszer alapján kell elkészíteni a tápanyag-gazdálkodási tervet.

A tápanyag-gazdálkodási tervet – a lentebbi kivételtől eltekintve – talajtani szakértő* bevonásával kell elkészíteni, aki az elkészített terv aláírásával igazolja a közreműködését.

A tápanyag-gazdálkodási tervet a saját gazdaságára vonatkozóan önállóan elkészítheti az a gazdálkodó (beleértve a jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet vezető tisztségviselőjét, vagy alkalmazottját, vagy a tagját és az őstermelők családi gazdaságának képviselőjét vagy tagját), aki szerepel a szaktanácsadói névjegyzékben, vagy nem szerepel a szaktanácsadói névjegyzékben, de a pályázati felhívás 17. mellékletben szereplő felsőfokú végzettséggel rendelkezik.

*Talajtani szakértő: külön jogszabály alapján talajvédelmi, illetve tápanyag-gazdálkodási szakértő engedéllyel rendelkező személy, vagy a külön névjegyzéki szaktanácsadóként tápanyag-gazdálkodás, talajvédelem, szántóföldi növénytermesztés vagy kertészet szakterületen regisztrált névjegyzéki szaktanácsadó

 

A tápanyag-gazdálkodási terv elkésztése során figyelembe kell venni az egyes vállalásokban meghatározott értékeket, valamint a nitrát-érzékeny területeken a vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéssel szembeni védelméhez szükséges cselekvési program részletes szabályairól, valamint az adatszolgáltatás és nyilvántartás rendjéről szóló 59/2008 (IV. 29.) FVM rendelet (a továbbiakban: 59/2008 (IV. 29.) FVM rendelet) szerinti Helyes Mezőgazdasági Gyakorlatban megfogalmazott határértékeket.

A tápanyag-gazdálkodási tervnek tartalmaznia kell műtrágyák esetén az N, P, K elemek hektáronkénti kijuttatható hatóanyag maximális mennyiségét, míg szerves trágya esetén a N elemre vonatkozó kijuttatható hatóanyag - hasznosulási értékekre és a maximálisan alkalmazható hatóanyag mennyiségre vonatkoztatott határértékek figyelembe vételével megállapított - hektáronkénti maximális mennyiségét.

Ha az adott évben ugyanazon táblán egymást követően több növénykultúra kerül termesztésre, minden növénykultúra esetében külön tápanyag-gazdálkodási tervet kell készíteni. A vegyes vagy keverék hasznosítás egy növénykultúraként veendőek figyelembe. Az adott tábla vonatkozásában a tápanyag-gazdálkodási tervben meghatározott maximális N, P, K hatóanyagnál több hatóanyagot nem juttatható ki.

Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a tárgyévre vonatkozó tápanyag-gazdálkodási terv adattartalmát a NÉBIH honlapján elérhető elektronikus Gazdálkodási Naplóban (e-GN) rögzíteni és ügyfélkapun keresztül be kell nyújtani a tárgyévet követő év január 31. napjáig.

 

Alapkötelezettség továbbá az is, hogy „A kötelezettségvállalási időszak 5 éve alatt legalább egy alkalommal zöldtrágyanövény termesztése és bedolgozása vagy istállótrágya-, vagy biogáz iszap kijuttatása.”

A kötelezően betartandó ezen előírás alól mentesülnek azok a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területek, amelyeken a 2025. évi egységes kérelem benyújtási időszak utolsó napjától 2029. december 31. napjáig, a KET teljes területének legalább 90 %-án, megszakítás nélkül, évelő szálas pillangós takarmánynövény vagy évelő gyógy-, aroma- és fűszernövény termesztése történik vagy zöldugarként vagy méhlegelőként kerül hasznosításra. Fontos, hogy ez a mentesség csak az alapvállalás alól mentesít. Az alapvállalásként teljesítendő vállalást (A) és a szabadon választott vállalást (V) két külön évben kell teljesíteni.

 

Fentiek teljesítéshez kapcsolódóan, mit kell tudnunk a zöldtrágyázásról?

A zöldtrágyanövény olyan vetett növényfaj vagy növényfajok keveréke, amely legalább 60 napig növénytakaróként beborítja a talajt – főnövényként, vagy bejelentett másodvetésként - és a talajtermékenység javításának céljából bedolgozásra kerül, ezért a kaszálék sem hordható le a területről. A zöldtrágyanövényként elfogadható növények listáját a pályázati felhívás 10. melléklete tartalmazza azzal, hogy az árvakelés nem minősül zöldtrágyanövénynek.

A zöldtrágyanövény vetésének és bedolgozásának is meg kell történnie a kötelezettségvállalási időszak alatt. A kötelezettségvállalási időszak vége (2029. december 31. napja) után történt zöldtrágyanövény bedolgozása nem vehető figyelembe a vállalás teljesítésének, mivel a zöldtrágyázás teljesítésének éve a bedolgozás naptári éve.

A zöldtrágyanövény bedolgozása megvalósulhat beforgatással vagy forgatás nélküli tárcsázással. A talajmegújító szántó TECS esetén a zöldtrágyanövény bedolgozása megvalósítható a zöldtrágyanövény elművelésével is, azaz mechanikai úton vagy leszárítással történő megsemmisítésével valósul meg.

Fontos, hogy egy adott kultúra melléktermékként való bedolgozása nem számolható el zöldtrágya bedolgozásnak is.

Az Agro-ökológiai Program keretében nem termelő területként bejelentett ökológiai másodvetést nem lehet figyelembe venni AKG zöldtrágya növényként.

Továbbá az Agro-ökológiai Program talajtakarás szántóterületen gyakorlat teljesítése céljából vetett takarónövény abban az esetben fogadható el zöldtrágyanövénynek, ha az a takarónövény vetését követő év február 28. napját követő 60 nap után kerül bedolgozásra.

 

Az istállótrágyázás elfogadásának is vannak szabályai, melyek az alábbiak:

A kijuttatott istállótrágyát az 59/2008. (IV. 29.) FVM rendelet alapján előírt 4 órán belül, egyenletesen a talajba kell dolgozni. Az istállótrágya kijuttatása akkor kerül elfogadásra, ha a kedvezményezett az adott évi tápanyag-gazdálkodási terv alapján adott növényre meghatározott N hatóanyag legalább 40 %-át a szervestrágya hasznosuló N tartalmából biztosítja.

Ha az adott növényre meghatározott N hatóanyag szükséglet 40 %-ának szervestrágyával történő kijuttatása meghaladná a 170 kg/ha/naptári év szerves eredetű N hatóanyag mennyiséget, abban az esetben sem lehet 170 kg/ha/ naptári év szerves eredetű N hatóanyagtól többet kijuttatni és így az 40 %-os értéktől el lehet térni.

Sorozatunkat az önállóan választható előírások áttekintésével folytatjuk.

 

NAK / Sztahura Erzsébet

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám