Környezetgazdálkodás

Cikksorozatunk előző részeiben ismertettük a támogatási kérelem benyújtására vonatkozó alapinformációkat, a választható tematikus előíráscsoportokat, valamint a területméréssel kapcsolatos tudnivalókat.

Az AKG-hoz kapcsolódó ismeretekről készült cikksorozatunk új részében azon általános elvárásokat mutatjuk be, melyek ismerete alapvető fontosságú ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk arra vonatkozóan, hogy tovább lépünk-e, valamint melyek mentén összeállíthatjuk vállalásaink részleteit a következő 5 évre vonatkozóan.

Nézzük, mit vár el általánosságban minden érintett gazdálkodótól az új AKG pályázati felhívás:

Az AKG-ba belépő területeik vonatkozásában minden gazdálkodóra vonatkoznak:

  1. A gazdálkodó gazdálkodási naplót köteles vezetni évente gazdasága egészére. Majd az előző évre vonatkozó gazdálkodási naplónak az adattartalmát, az adott évet követő év január 1. és január 31. között az eGN-be rögzíteni, amennyiben még a „papír”, azaz excel formátumú eGN-t vezeti. Az eGN-t az ügyfélkapun keresztül be kell nyújtani a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz. A gazdálkodási napló vezetésére mindenképpen érdemes gondot fordítani, mert vezetésének hiánya az adott évre vonatkozó kizárást, hiányos vezetése 10 %-os szankciót, míg az eGN be nem küldése 15%-os szankciót jelenthet adott évi kifizetés vonatkozásában.
  2. A Támogatási Okirat kézhezvételét követő egy éven belül, de legkésőbb 2029. december 31-ig mindenkinek képzésen kell részt vennie, nincs mentesség.
  3. Be kell tartani a Feltételesség és a Minimumkövetelmények (gyommentesen tartás) előírásait.
  4. Jogszerű földhasználat megléte minden napra, minden területre. Ez azonban nem kell előre, nem kell csatolni a kérelemhez. A lényeg, hogy az 5 év minden napjára igazolt legyen. A jogszerű földhasználat igazolás lehetőségei megegyeznek az alaptámogatásban megszokottal (pl. közeli hozzátartozó haszonbérlete is jó lehet, ha ő nem kér rá támogatást stb.).

Gyepek vonatkozásában alapvető követelmény, hogy az AKG-ba hozott gyepterületek vonatkozásában rendelkezni kell min. 0.2 ÁE/ha legeltethető saját állatállománnyal, valamint a kötelezettségvállalás minden napján bejegyzett állattartóként kell szerepelni. Ezek hiányában adott évre nem jár kifizetés a TECS-re. Ugyanazon állat nem számolható el egyidőben az ÖKO gyepterületekre is.

Ültetvények esetében az ültetvénycsoportok a következők: intenzív ültetvény, extenzív ültetvény, szőlő. AKG esetében elvárt az, hogy az ültetvény kora ne haladja meg a 26 éves korhatárt, kivéve dió, szőlő, gesztenye, pekándió és komló. A kimérés során ez utóbbiakat külön kell venni. További követelmény, hogy egy ültetvénycsoporton belül a táblák kizárólag homogén ültetvényt tartalmazhatnak csak - pl. extenzív alma, extenzív szilva stb - azaz legalább 95 %-ban azonos fajhoz tartozzon, azok életkora nem számít. Egy KET-en belül egy adott tábla vonatkozásában kizárólag homogén ültetvény támogatható.

Ügyeljünk erre, mert amennyiben a KET valamely táblája nem felel meg a homogén ültetvény fogalmának, akkor az érintett KET valamennyi táblája:

  • nem jogosult kifizetésre, továbbá
  • az érintett KET terület a támogatásból kizárásra kerül és a kizárt területre korábban igénybe vett támogatási összeget - a jogosulatlanul igénybe vett támogatásra vonatkozó szabályok szerint - vissza kell fizetni.

Dió, pekándió, szelídgesztenye, komló esetén az egyes KET-ek csak dió, pekándió, szelídgesztenye és komló fajokat tartalmazhatnak.

Az ültetvényben egy adott tábla vonatkozásában a hiányzó, kiszáradt vagy más okból termőképtelenné vált egyedek aránya legfeljebb 15% lehet, mert ha ennél több akkor a tábla adott évben AKG támogatásra nem jogosult. Még nem termő ültetvény is támogatható.  Fontos, hogy a támogatási kérelem benyújtásáig el nem telepített ültetvény kivételével csak azon ültetvény támogatható, amelyek legkésőbb a támogatási kérelem benyújtási időszak végéig rögzítésre kerül a Kormányhivatal nyilvántartásába.

El nem telepített ültetvény területével is igényelhető a támogatás, de nyilatkozni kell arról, hogy legkésőbb 2026. évi egységes kérelem benyújtására nyitva álló időszak végéig az ültetvény eltelepítésre kerül.

A 2025. január 1. napját követően eltelepített ültetvények esetében csak a gyümölcsültetvény-kataszteri nyilvántartásban szereplő ültetvények támogathatóak.

Hagyományos gyümölcsös hasznosítás nem támogatható, a vegyes gyümölcsös, csak ÖKO támogatásban részesülhet. Ültetvény földhasználati kategóriában a faiskola és csemetekert nem támogatható.

Horizontális nádas tematikus előíráscsoport esetében kizárólag a legalább 80%-ban két éves náddal borított földterület támogatható.

Sorozatunk folytatódik a pontozás bemutatásával!

 

NAK / Sztahura Erzsébet

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám