Környezetgazdálkodás

Cikksorozatunk előző részeiben ismertettük a támogatási kérelem benyújtására vonatkozó alapinformációkat, a választható tematikus előíráscsoportokat, a területméréssel kapcsolatos tudnivalókat valamint az általános elvárásokat.

Jelen cikkben azt mutatjuk be röviden, hogy a beadott AKG támogatási kérelmek milyen szempontok szerint kerülnek elbírálásra.

  • A területi szempontok esetén a nitrátérzékeny terület, a Natura 2000 terület és az Aszályérzékeny terület szempontok szerinti többletpont az alapján adható, hogy az adott Tematikus előíráscsoportba bevitt földterület mekkora része esik a hivatkozott területi szempont szerinti kategóriába.
  • „A gazdaság teljes területe kevesebb, mint 300 ha” értékelési szempont esetén a gazdaság teljes területébe a 2024. évi egységes kérelmében szereplő összes szántó, gyep és ültetvény hasznosítású területet veszik figyelembe.
  • Egy adott TECS-be bevitt földterület arányáért járó többletpont az alapján kerül meghatározásra, hogy a teljes gazdaság azonos hasznosítású (szántó, gyep, ültetvény, nád) területének mekkora része kerül bevonásra. Amennyiben az azonos hasznosítású földterület több különböző tematikus előíráscsoportba kerül bevonásra, a többletpont valamennyi tematikus előíráscsoport esetében beszámításra kerül. A teljes gazdaság tematikus előíráscsoporttal azonos hasznosítású területe a 2024. évi egységes kérelemben az adott hasznosításra bejelentett terület.

Ha a gazdálkodónak 2024. évben nem volt egységes kérelme, úgy a gazdaság méretére, valamint a földhasználati kategóriákon belül az agrár-környezetgazdálkodási kifizetésbe bevitt területek vonatkozásában a maximálisan adható pontszám kerül meghatározásra.

  • Szántó tematikus előíráscsoportok esetében az állatállományért járó többletpont abban az esetben jár, ha a nyilvántartások alapján a gazdálkodó a 2024. év átlagában legalább 0,2 ÁE/ha, saját tenyészetébe bejelentett legeltethető állattal rendelkezik. Az állategység meghatározása során a hektárra vonatkozó adat a szántó és gyep földhasználati kategóriában AKG-ba bevinni szándékozott földterület nagyságának összegzésével történik.
  • Amennyiben a kedvezményezett részt vett a VP4-10.1.1-15 vagy a VP4-10.1.1-16 vagy a VP4-10.1.1-21 kódszámú "Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés" támogatásban, úgy részére a táblázat szerint meghatározott mértékű pont adható.

Egy adott TECS valamennyi kötelezően választandó és a szabadon választható vállalása esetén meghatározásra kerül az adott vállalás környezeti hozzáadott értéke, amelyet a pályázat 2a melléklete tartalmaz. Az adott tematikus előíráscsoport kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területeihez tartozó előíráscsomagok területnagyság figyelembevételével súlyozott átlaga adja meg a választott vállalások után járó környezeti hozzáadott értéket.

Zonális MTÉT TECS-ek esetében a TECS környezeti hozzáadott értékének pontja hozzáadódik a választott vállalások után járó környezeti hozzáadott érték pontjaihoz függetlenül attól, hogy a kedvezményezett választ-e a választható vállalások közül.

 

Sorozatunkat folytatjuk a földhasználati kategóriánkénti vállalások áttekintésével.

 

NAK / Sztahura Erzsébet

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám