Mezőgazdasági termelés

A klímaváltozás okairól ma még talán szerteágazó viták folynak, a hatásai azonban nap mint nap érzékelhetők. A 2022-es és 2024-es magyarországi aszályok után ma már egyértelműen látszik, hogy a tartósan csapadékmentes időszakokra adott válaszaink fogják meghatározni a magyarországi növénytermesztés jövőjét. Egyre gyakrabban jelentkezik vízhiány a vegetációs időszak kritikus szakaszaiban, mint a virágzás vagy a termésnövekedési periódus. Az egyenlőtlen csapadékeloszlás és a forró nyarakon kialakuló légköri aszály pedig mind a növények stresszterhelését fokozzák.

Az új kihívások új megoldásokra ösztönzik az alkalmazott kutatási területet is, amelynek célja, hogy olyan új eszközöket adjon a gazdálkodók kezébe, amelyek úgy segítik a termesztett növények megváltozott klimatikus viszonyokhoz történő alkalmazkodását, hogy közben nem járulnak hozzá a klímaváltozáshoz. Ilyen fenntartható megoldás lehet a francia kormány French Tech 2030 programja által is támogatott alkalmazott kutatási terület egyik eredménye, amely a fitoszterolokat használja fel a növények vízstressz tűrésének fokozásához.

Vízstressz: minden vízalapú életforma legnagyobb ellensége

Vízstressz akkor alakul ki, amikor a rendelkezésre álló víz már nem elegendő a növény aktuális igényeinek kielégítéséhez egy adott időszakon belül. Ilyenkor a növény különféle alkalmazkodási mechanizmusokat aktivál, hogy a vízháztartását helyreállítsa – mindezt azonban anyagcseréje kárára teszi. A következmények sokrétűek, de a legfontosabb a fotoszintézis csökkenése. A vízellátás kiszámíthatatlansága a terméshozam csökkenéséhez és a hozamkockázat megnövekedéséhez vezet.

A fitoszterolok szerepe: a növény saját védekezésének serkentése

A fitoszterolok olyan növényi eredetű molekulák, amelyek a növények sejtmembránjait alkotják és strukturálisan a koleszterolhoz hasonlítanak, a növények anyagcseréjében azonban szabályozó szerepet látnak el. A tudományos vizsgálatok, amelyek közül a legkorábbiak mintegy 20 évvel ezelőttre nyúlnak vissza, kimutatták, hogy a növények ezeket az anyagokat a különböző stresszhatásokkal szembeni védelemre használják. A természetben körülbelül 200 ilyen molekula létezik, és minden növénycsoportnak megvan a maga képviselője.

 Amikor a növények vízstressznek vannak kitéve, olyan anyagcserefolyamaton keresztül reagálnak, amely egy bizonyos ponton a fitoszterolok bioszintézisét is magában foglalja. A fitoszterol-tartalmuk megváltozik annak érdekében, hogy szabályozzák a sejthártyák áteresztőképességét és jelzést küldjenek az alkalmazkodáshoz szükséges folyamatok beindítására, illetve lehetővé teszik a sejtmembránok helyreállítását.

Minden stressznek más-más hatása van a fitoszterolok tekintetében, ezért külön kutatómunkát igényel, hogy minden egyes növénycsoport esetében azonosítsák az adott stresszben szerepet játszó fitoszterolokat és megfelelő megelőző kezeléseket hozzanak létre, amelyek lehetővé teszik a növény számára, hogy előre felkészüljön a jövőbeli stressz elleni védekezésre.

Ez a megközelítés fontos technológiai áttörést eredményezett: lehetővé tette a növényi válaszreakciók külső kiváltását a lombfelület kezelésén keresztül. Így megelőző jelleggel, lombkezelés formájában kijuttatva a fitoszterolok a növényt előre felkészítik az esetleges vízhiányos időszakokra. Elősegítik a sztómák részleges záródását, ezzel csökkentik a párologtatást, miközben megőrzik a fotoszintézis zavartalan működését. Továbbá elősegítik a gyökérrendszer fejlődését is, így a növény hatékonyabban tudja felvenni a rendelkezésre álló vizet.

Nemzetközi eredmények: tapasztalat több kontinensről

Az alkalmazott kutatás keretében Európában több országban (Franciaországban, Lengyelországban, Ukrajnában) és Dél-Amerikában több száz kísérleti parcellán, illetve üzemi körülmények között a termelésben alkalmaznak fitoszterol-alapú biostimulánsokat különböző szántóföldi kultúrákban. A mérések alapján a kezelt növények erőteljesebb növekedést mutattak, később száradtak el, a zöldtömeg és a fotoszintetikus aktivitás drónos vagy műholdas NDVI méréssel is kimutathatóan javult, és a vízhasznosítás hatékonysága is 10-20%-kal nőtt. A tesztek során alkalmazott szenzoros talajnedvesség-mérésekkel és biomassza-analízisekkel az eredményeket nemcsak vizuálisan, hanem objektív módon is igazolták. Mivel a növények a vizet hatékonyabban használták fel, a kezelt területek a kontroll parcellákhoz képest terméstöbbletet is produkáltak.

Fenntarthatóság, összhangban az EU célkitűzéseivel

A lombfelület kezeléshez a fitoszterolokat nem szintetizálják, növényekből vonják ki és hatóanyagként a növényi kivonatokat juttatják ki. További előnye, hogy a fitoszterolok biológiailag lebomló, természetes anyagok, amelyek nem jelentenek veszélyt a környezetre, beporzókra vagy az élővizekre. A hatóanyagok természetes bomlása során toxikus metabolit nem keletkezik. A technológia további előnye, hogy nem kívánja meg új eszközök beszerzését vagy komplex technológiai átállást, emiatt könnyedén integrálható a meglévő gazdálkodási gyakorlatokba. Emellett összhangban is van az Európai Unió mezőgazdasági zöld átállásának célkitűzéseivel. Ez a technológia a hazai termelők számára is új lehetőségeket jelenthet az aszály elleni védekezésben.

 

Muntyán Krisztián, növényorvos, NAK / Fodor Attila

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám