A következő napokban várható csapadékos és párás időjárás jelentősen növeli a kórokozók fertőzési kockázatát. Különösen a monília, az alma varasodás és a tafrina veszélye fokozott, ami indokolttá teszi a fungicides kezeléseket.
Kora tavasszal a legtöbb őszibarack és nektarin fajtánál gondolnunk kell a tafrinás betegségre, mely akár teljes lombhullást is okozhat. A gomba spórái (konídiumai) már 4 0C környékén szóródnak, amik nedves növényi felületre jutva csírázásnak indulnak és megfertőzik a növényt. A fertőzés nyomán kezdetben fodrosodnak, ráncosodnak és színesednek a levelek. A jelenlegi borult, nedves, változékony időjárás kedvez a kórokozó fertőzésének. Tehát amint megengedi az időjárás, érdemes kezelni a fákat! A fertőzés után csak 1-2 héttel jelentkeznek a deformálódott, elszíneződött levelek. Így a kezeléssel nem várhatunk a tünetek megjelenéséig, csak megelőzéssel (preventíven) lehet védekezni a kórokozó ellen!
- kép: Őszibarack tafrinás betegsége
A rezes lemosással már megalapoztuk a védelmet. Ismételten alkalmazhatjuk a réz hatóanyagot, de már az alsóbb dózisok használata javasolt. Az egyik legkevésbé perzselő „réz”, a tribázikus rézszulfát hatóanyag. Ezt pirosbimbós állapotig, majd később, a virágzás után a termés színeződéséig használhatjuk az engedélyokirat alapján. Azonban az egyes fajták tulajdonságai és a különböző réz tartalmú készítmények eltérő összetétele miatt biztosan nem ajánlható olyan rezes gombaölő, ami biztosan nem okoz perzselést. A réz hatóanyag mellett a felszívódó (szisztemikus) difenokonazol hatóanyagú készítmények is felhasználhatóak. Apró leveleket kell befedni a permetlével, ezért apró cseppekkel permetezzenek, tapadást elősegítő segédanyagokkal. Esős, hűvös nyarakon ismételni kell a kezelést 5–7 naponta, amíg a levegő hőmérséklete nem éri el a 15–20 °C-t, amikor már nem fertőz a gomba. Ahol kevésbé fogékony fajtákat telepítettek vagy a szárazabb, melegebb mikroklíma nem kedvez a kórokozónak, ott a torz levelek eltávolításával is megelőzhető a gomba továbbterjedése. Az egyszerű anyagok közül a fűzfakéreg, a lecitin, a mezei zsurló engedélyezett tafrina ellen, de a csalán és a mészkénlé is ajánlott gombás betegségek ellen.
Az előző év fertőzésekor képződnek a varasodás áttelelő gombaképletei, melyekben kialakulnak a tavaszi fertőzést elindító ivaros spórák. A spórák gyorsan fejlődnek akkor, ha a tél folyamán nincs hosszantartó fagy és ha bizonyos ideig tartó megvilágítást is kapnak a fa alatt. Az elmúlt tél kifejezetten enyhe volt és nem takarta hóréteg az őszi lombot. Az első fertőzési hullámhoz nedves felületű levelek kellenek. Az elmúlt hetekben ez a feltétel is teljesült és a várható időjárás is kedvezni fog a kórokozónak. Az alma és a körtefák már egérfülesek, zöldbimbós állapotúak, tehát a beérett ivaros spórák fertőzésre alkalmas növényi felületeket találhatnak. A fertőzött vesszőkről indul a fertőzés a körte és az alma esetében is. Csak a réztartamú készítmények közül választhatunk, amik zöldbimbóig vagy virágzásig használhatóak. A szűkös III. kategóriás kínálat miatt megemlítem, hogy a II. kategóriás gombaölőkhöz az engedéllyel, vagyis „zöldkönyvvel” rendelkezők a dodin és a ditianon hatóanyagú készítményekhez is hozzájuthatnak. Ökológiai gazdálkodásban a kálium-hidrogén-karbonátból készült gombaölők is használhatóak. Ezek a növény felületén lúgos kémhatást alakítanak ki, ezzel a varasodás, a lisztharmat (és a szürkepenész) terjedését is meggátolják és még káliumot is pótolnak. A felsorolt kontakt készítményekkel ismételt kezelésre van szükség, hogy az újonnan nővő növényi részek is védetté váljanak a kórokozóktól. Az ismételt kezeléseket az időjárástól függően 5-7 naponta javasolt elvégezni.
- kép: Almafa lisztharmat
A lisztharmattal is számolnunk kell. A fertőzött rügyekből kipattant torz levelek felületéről, a fehér „lisztes” gombatelepekről máris szóródnak a terjedést biztosító spórák (a konídiumok) (2. kép). Piros bimbós állapotig a kontakt kéntartalmú gombaölők lehetnek a főszereplők. A perzselés elkerülése miatt fontos, hogy a gombaölőben egységesen 1-5μ méretűek legyenek a kén szemcsék. Szerencsére már sok készítmény megfelel ennek a követelménynek. Ez a kezelés is időszerű a lisztharmatra érzékeny almafajtákon. Az egyszerű anyagok közül a fűzfakéreg, a lecitin és a mezei zsurló lisztharmatra és varasodásra is, a szódabikarbóna, a szőlőmag kivonatot és a talkum a varasodásra engedélyezett az almában, de a csalán is védelmet adhat a kórokozó ellen.
A készítmények kiválasztásánál segítséget nyújthat a közelmúltban megjelent Növényvédő szerek, termésnövelő anyagok 2025 kiadvány mely az engedélyezett növényvédő szerek és termésnövelő anyagok fontosabb adatait tartalmazza.
NMNK / Zsigó György