Mezőgazdasági termelés

A következő napokban várható csapadékos és párás időjárás jelentősen növeli a kórokozók fertőzési kockázatát. Különösen a monília, az alma varasodás és a tafrina veszélye fokozott, ami indokolttá teszi a fungicides kezeléseket.

Kora tavasszal a legtöbb őszibarack és nektarin fajtánál gondolnunk kell a tafrinás betegségre, mely akár teljes lombhullást is okozhat. A gomba spórái (konídiumai) már 4 0C környékén szóródnak, amik nedves növényi felületre jutva csírázásnak indulnak és megfertőzik a növényt. A fertőzés nyomán kezdetben fodrosodnak, ráncosodnak és színesednek a levelek. A jelenlegi borult, nedves, változékony időjárás kedvez a kórokozó fertőzésének. Tehát amint megengedi az időjárás, érdemes kezelni a fákat! A fertőzés után csak 1-2 héttel jelentkeznek a deformálódott, elszíneződött levelek. Így a kezeléssel nem várhatunk a tünetek megjelenéséig, csak megelőzéssel (preventíven) lehet védekezni a kórokozó ellen!

 

  1. kép: Őszibarack tafrinás betegsége

A rezes lemosással már megalapoztuk a védelmet. Ismételten alkalmazhatjuk a réz hatóanyagot, de már az alsóbb dózisok használata javasolt. Az egyik legkevésbé perzselő „réz”, a tribázikus rézszulfát hatóanyag. Ezt pirosbimbós állapotig, majd később, a virágzás után a termés színeződéséig használhatjuk az engedélyokirat alapján. Azonban az egyes fajták tulajdonságai és a különböző réz tartalmú készítmények eltérő összetétele miatt biztosan nem ajánlható olyan rezes gombaölő, ami biztosan nem okoz perzselést. A réz hatóanyag mellett a felszívódó (szisztemikus) difenokonazol hatóanyagú készítmények is felhasználhatóak. Apró leveleket kell befedni a permetlével, ezért apró cseppekkel permetezzenek, tapadást elősegítő segédanyagokkal. Esős, hűvös nyarakon ismételni kell a kezelést 5–7 naponta, amíg a levegő hőmérséklete nem éri el a 15–20 °C-t, amikor már nem fertőz a gomba.  Ahol kevésbé fogékony fajtákat telepítettek vagy a szárazabb, melegebb mikroklíma nem kedvez a kórokozónak, ott a torz levelek eltávolításával is megelőzhető a gomba továbbterjedése. Az egyszerű anyagok közül a fűzfakéreg, a lecitin, a mezei zsurló engedélyezett tafrina ellen, de a csalán és a mészkénlé is ajánlott gombás betegségek ellen.

Az előző év fertőzésekor képződnek a varasodás áttelelő gombaképletei, melyekben kialakulnak a tavaszi fertőzést elindító ivaros spórák. A spórák gyorsan fejlődnek akkor, ha a tél folyamán nincs hosszantartó fagy és ha bizonyos ideig tartó megvilágítást is kapnak a fa alatt. Az elmúlt tél kifejezetten enyhe volt és nem takarta hóréteg az őszi lombot. Az első fertőzési hullámhoz nedves felületű levelek kellenek. Az elmúlt hetekben ez a feltétel is teljesült és a várható időjárás is kedvezni fog a kórokozónak. Az alma és a körtefák már egérfülesek, zöldbimbós állapotúak, tehát a beérett ivaros spórák fertőzésre alkalmas növényi felületeket találhatnak. A fertőzött vesszőkről indul a fertőzés a körte és az alma esetében is. Csak a réztartamú készítmények közül választhatunk, amik zöldbimbóig vagy virágzásig használhatóak. A szűkös III. kategóriás kínálat miatt megemlítem, hogy a II. kategóriás gombaölőkhöz az engedéllyel, vagyis „zöldkönyvvel” rendelkezők a dodin és a ditianon hatóanyagú készítményekhez is hozzájuthatnak. Ökológiai gazdálkodásban a kálium-hidrogén-karbonátból készült gombaölők is használhatóak. Ezek a növény felületén lúgos kémhatást alakítanak ki, ezzel a varasodás, a lisztharmat (és a szürkepenész) terjedését is meggátolják és még káliumot is pótolnak. A felsorolt kontakt készítményekkel ismételt kezelésre van szükség, hogy az újonnan nővő növényi részek is védetté váljanak a kórokozóktól. Az ismételt kezeléseket az időjárástól függően 5-7 naponta javasolt elvégezni.

 

  1. kép: Almafa lisztharmat

A lisztharmattal is számolnunk kell. A fertőzött rügyekből kipattant torz levelek felületéről, a fehér „lisztes” gombatelepekről máris szóródnak a terjedést biztosító spórák (a konídiumok) (2. kép). Piros bimbós állapotig a kontakt kéntartalmú gombaölők lehetnek a főszereplők. A perzselés elkerülése miatt fontos, hogy a gombaölőben egységesen 1-5μ méretűek legyenek a kén szemcsék. Szerencsére már sok készítmény megfelel ennek a követelménynek. Ez a kezelés is időszerű a lisztharmatra érzékeny almafajtákon. Az egyszerű anyagok közül a fűzfakéreg, a lecitin és a mezei zsurló lisztharmatra és varasodásra is, a szódabikarbóna, a szőlőmag kivonatot és a talkum a varasodásra engedélyezett az almában, de a csalán is védelmet adhat a kórokozó ellen.

A készítmények kiválasztásánál segítséget nyújthat a közelmúltban megjelent Növényvédő szerek, termésnövelő anyagok 2025 kiadvány mely az engedélyezett növényvédő szerek és termésnövelő anyagok fontosabb adatait tartalmazza.

 

NMNK / Zsigó György

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám