Mezőgazdasági termelés

Az állattenyésztési élelmiszerláncban tevékenykedő, hasonló gondolkodású uniós partnerekből álló „Európai Állattenyésztés Hangja” elnevezésű csoport újabb kommunikációs anyagában a 2024 októberében Denverben a hús és az állattenyésztés társadalmi szerepéről megtartott második nemzetközi csúcstalálkozó során bemutatott Denveri Cselekvési Felhívás főbb üzeneteit foglalja össze.

Alig több mint két év telt el azóta, hogy a tudósok Dublini Nyilatkozatát az állattenyésztés társadalmi szerepéről először közzétették. A világszerte több mint 1200 tudós által aláírt nyilatkozat üzenete azóta sem veszített jelentőségéből és minden eddiginél sürgetőbbé vált, hogy hangot adjanak annak a sok tudósnak, akik az állattenyésztés jövőjének kiegyensúlyozott megítélésén dolgoznak. Ez az újfent fennálló sürgető hatás vezetett a Denveri Cselekvési Felhívás megalkotásához, a Dublini Nyilatkozat folytatásához, melynek keretében a hús és az állattenyésztés társadalmi szerepéről szóló második nemzetközi csúcstalálkozó során, amelyet 2024 októberében tartottak Denverben, a legkorszerűbb tudományos bizonyítékokat tekintették át és azok beépítésével aktualizálták az anyagot.

Fotó: ELV - The Denver Call for Action: Scientists working for a balanced view on livestock

A cél az, hogy tanácsot adjon a legmagasabb tudományos színvonalon alapuló állattenyésztési rendszerek fejlesztésével kapcsolatban, megbízható bizonyítékokat szolgáltasson az állati eredetű élelmiszerek táplálkozási és egészségügyi előnyeiről, az állattenyésztés és az állati termék-előállítás környezeti fenntarthatóságáról, társadalmi-kulturális és gazdasági értékéről, valamint a fejlesztési megoldásokról. Aggasztó látni azt a tendenciát, hogy a politikai döntéshozók egyre inkább az olyan étrendi megközelítések irányába mozdulnak el, amelyek első sorban a növényi alapú élelmiszerek fogyasztását ösztönzik az állati eredetű élelmiszerek egyidejű háttérbe szorításával, és amely törekvések magukba foglalják a fogyasztókra történő nyomásgyakorlást, továbbá a bizonyítottan tápanyagdús állati eredetű élelmiszerek megadóztatását. Aggodalomra ad okot, hogy a javasolt „helyettesítők” gyakran ultra-feldolgozottak (pl. imitátum/mű „hús” és „tejtermékek”), táplálkozási szempontból összehasonlíthatatlanok, a kulturális szokásokhoz nem illeszkedőek (pl. rovarok fogyasztása olyan régiókban, ahol nincs rá igény vagy szükség) vagy nem méretezhetőek (pl. szövettechnológiával előállított izom).

A világ lakosságának nagy része − a gazdag és a szegény országokban egyaránt − alultáplált, a tápanyaghiányos állapotok, a kardiometabolikus, azaz a szív- és anyagcsere betegségek, az autoimmun betegségek és a mentális betegségek aránya riasztó mértékben növekedik. A szakértők szerint ezért kell véget vetni a hús, a tejtermékek és a tojás széles körű lejáratásának, hiszen ezek a tápláló ételek pozitív változást hoznának. Sürgősen vissza kell tehát térni a teljes mértékben tényeken alapuló, gazdaságilag és kulturálisan megfelelő étrendi ajánlásokhoz, olyanokhoz, amelyek táplálják és tiszteletben tartják, nem pedig károsítják azokat az embereket, akik ezeket a létfontosságú élelmiszereket fogyasztják és előállítják.

A Denveri Cselekvési Felhívás olyan táplálkozásorientált politikákat követel, amelyek az emberi jólétet helyezik előtérbe, és amelyek elutasítják az állattenyésztési rendszerek túlságosan általános, a bolygóra eredendően károsnak tartott ábrázolását, továbbá elismerik az állattenyésztésnek és az ökológia rendszerének a komplexitását. Egyértelműen hátrányos hatást fejt ki az állattenyésztés környezeti lábnyomának túlértékelése, vagy a környezeti fenntarthatóság redukcionista, egyes elemeken és mérőszámokon alapuló megközelítése is. Az állattenyésztési rendszerek túlságosan értékesek a társadalom számára ahhoz, hogy a leegyszerűsítő megközelítések vagy a redukcionizmus áldozatává váljanak és csak átfogó, tényeken alapuló értékelésekkel ismerhető el az az összetett hozzájárulás, amelyet a jól kezelt állatállományok a társadalom és a természet számára a tápanyag-ellátottság, a biológiai sokféleség, a hidrológia, a talaj termékenysége és más ökoszisztéma-szolgáltatások tekintetében nyújtanak.

Ezért a Denveri Cselekvési Felhívás magas szintű tudományos bizonyítékokra alapozott döntéshozatalra és a tudomány tiszteletére szólít fel, arra ösztönzi a döntéshozókat, hogy figyelmesen hallgassák meg a tudományos bizottságokat és szakértői testületeket, ahol a bizonyítékokat teljes egészében ismertetik. A politikai döntéshozóknak világszerte el kell kötelezniük magukat a szigorú, bizonyítékokon alapuló döntéshozatal mellett, mert csak a tudományos módszer átlátható, önteltségtől, arroganciától, feltételezésektől és dogmáktól mentes alkalmazásával lehet megfelelni a világ népességének élelmezésével kapcsolatos óriási kihívásnak, úgy, hogy mindeközben a környezeti károkat a lehető legkisebbre csökkentjük. Ez a megközelítés elengedhetetlen a szilárd, a különbözőségéket elfogadó és tiszteletben tartó, fenntartható élelmezési rendszerekhez.

A Denveri Cselekvési Felhívás teljes szövegét angol nyelven itt érheti el.

Javasoljuk, hogy olvassa el a denveri rendezvényhez kapcsolódó, korábban megjelent cikkeinket is, melyeket az alábbi linkeken érhet el:

„Nemzetközi csúcstalálkozó a hús és az állattenyésztés szerepéről a társadalomban” - A tudósók 2022 évi Dublini nyilatkozatára építve

Az állattenyésztés kommunikációja: „A tudomány elengedhetetlen, de nem lesz elegendő.”

Forrás: https://meatthefacts.eu/

The Denver Call for Action: Scientists working for a balanced view on livestock

 

NAK/ Borovka Zsuzsa

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám