Az állattenyésztési élelmiszerláncban tevékenykedő, hasonló gondolkodású uniós partnerekből álló ”European Livestock Voice”, azaz az ”Európai Állattenyésztés Hangja” elnevezésű csoport újabb kommunikációs anyagot tett közzé, melyben a vakcinázás állatjóléti előnyeiről osztanak meg információkat.
A vakcinázás nemcsak a kedvezőbb állatjóléti státusz kialakítását és fenntartását támogatja, hanem az antibiotikumok használatának csökkentéséhez is hozzájárul. A vakcinázás olyan oltóanyag beadását jelenti, amely élő legyengített, vagy elölt állapotban lévő mikroorganizmust vagy vírust, illetve az organizmusból származó fehérjéket vagy toxinokat tartalmaz. A vakcinázás segít az immunrendszernek a betegségekkel szembeni immunitás kialakításában, serkenti a szervezet adaptív immunitását anélkül, hogy megfertőzné azt a betegséggel. Az oltóanyagok segítenek megelőzni a betegségeket és akkor működnek a leghatékonyabban, ha az állatok egész csoportját vagy a teljes populációt beoltják. Ha a populáció kellően nagy százalékát beoltották a nyájimmunitás akár az oltatlan egyedek védelmét is elősegítheti.
Fotó: ELV – Animal welfare benefits of vaccination
A védőoltás rendkívül hatékony módszert jelent a fertőző betegségek okozta megbetegedések megelőzésére. Állatok esetében a vakcinálás hatékonyságát széles körben tanulmányozták és annak eredményességét igazolták. Ha egy beoltott állat kapcsolatba kerül egy betegséggel az immunrendszere felismeri azt és azonnal termelni kezdi a szükséges antitesteket a betegség leküzdéséhez. A vakcinálás az állatok egészségének védelmével elősegíti az állatjólétet is. Megfelelő körülmények között a betegség kitörésekor az oltás az állományok leölésének életképes alternatívájaként alkalmazható, elkerülve ezzel azon állatjóléti problémákat, amelyeket a gazdaságokban végzett szükségszerű tömeges kivágás okozhat. Az akvakultúra területén is a vakcinázási technológia, a diagnosztika és a takarmányozás terén elért eredmények járulnak hozzá a halak egészségének és jólétének támogatásához, csökkentve ezáltal az antibiotikumos kezelések szükségességét.
Az állatok egészségének vakcinálással történő védelme tehát javítja az állatok jólétét, a megfelelő jólét fenntartása pedig hozzájárul ahhoz, hogy az állatok sikeresen reagáljanak a vakcinázásra. A védőoltások bölcs befektetésnek számítanak és az állatjólét szempontjából óriási előnyökkel járnak, mivel a betegségkitörések gyakran kiszámíthatatlanok és jelentős pénzügyi következményekkel járnak a mezőgazdasági üzemek számára. A modern, engedélyezett vakcináknak szigorú biztonsági és minőségellenőrzési előírásoknak kell megfelelniük, ezért nagyon biztonságosak.
Az Európai Bizottság Állategészségügyi Stratégiája (2007-2013) a "Jobb megelőzni, mint gyógyítani" mottót használta és ez a megközelítés az állatorvosok, a gazdálkodók és az állategészségügyi szektor szereplői körében széles körben elterjedt az elmúlt években. Az állatorvosok nagy támogatói a vakcinázásnak és még 2016-ban létrehozták az Állatok Védőoltásának Világnapját. A világnap keretében minden év április 20-án úgynevezett tudatossági napot tartanak, melynek során minden állattartót emlékeztetnek a vakcinálás megelőző állat-egészségügyi és állatjóléti intézkedésekben betöltött kiemelt jelentőségére.
Az állatorvosok úgy vélik, hogy a baromfiállományokban és a halak esetében a vakcinázási kedv növelése valódi változást hozhat az állatpopulációk betegségszintjében. Az állategészségügyi szektor pedig támogatja ezt a megelőzési megközelítést azáltal, hogy új vakcinatechnológiákat kutat és fejleszt ki mind a már létező, mind az újonnan megjelenő betegségek esetében, valamint új oltóanyag beadási módszereket dolgoz ki annak érdekében, hogy a betegségmegelőzés még egyszerűbbé váljon, és hogy az állatokat érő stressz mértéke csökkenjen a vakcinálás során.
Forrás: ELV – Animal welfare benefits of vaccination
NAK / Borovka Zsuzsa