Az állattenyésztési élelmiszerláncban tevékenykedő, hasonló gondolkodású uniós partnerekből álló ”Európai Állattenyésztés Hangja” elnevezésű csoport újabb kommunikációs anyagot tett közzé, melyben az intelligens állattenyésztési és gazdálkodási rendszerek támogatása érdekében elindított olasz SEBASTIEN projektet mutatja be. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elkészítette a hatékonyabb és fenntarthatóbb állattenyésztés megteremtését célzó SEBASTIEN projektet bemutató videó magyar nyelvű feliratozását.
Mint ismeretes az éghajlatváltozás mérséklésével összefüggésben egyre nagyobb hangsúlyt kap az állattenyésztési ágazat üvegházhatású gázkibocsátása, valamint az ágazathoz kötődő kibocsátások csökkentése, ezért az Európai Unió az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF - Connecting Europe Facility) elnevezésű alapjának – mely alap kulcsfontosságú uniós finanszírozási eszköz a növekedés, a munkahelyteremtés és a versenyképesség európai szintű infrastrukturális beruházásokon keresztül történő előmozdítására – társfinanszírozásával elindította a SEBASTIEN projekt-et.
Fotó: Sebastien Project Video Teaser
Amint az a "SEBASTIEN" (SEBASTIEN - Smarter LivEstock Breeding through Advanced Services Tailoring Innovative and multi-sourcE data to users’ Needs) név jelentéséből is kitűnik, a projekt széleskörű, információs és kommunikációs technológiákon alapuló szolgáltatásokat kíván megvalósítani az intelligens állattenyésztési és gazdálkodási rendszerek kialakításának támogatására annak érdekében, hogy csökkentse az éghajlatváltozás és annak változékonysága, valamint az ezzel egyidejűleg jelentkező környezeti stresszorok és az antropogén, azaz az emberi tevékenységek által kiváltott hatások kockázatait az „okos” technológiák alkalmazásában rejlő lehetőségek kiaknázása mellett.
A SEBASTIEN projekt fő célja egy döntéstámogató rendszer (DSS - Decision Support System) létrehozása az olasz állattenyésztési ágazat – kiemelten a szarvasmarha-, a juh- és a kecsketenyésztés – gazdasági és környezeti szempontból is hatékonyabb és fenntarthatóbb irányítása, valamint a rendszerben összegyűjtött adatoknak új és technológiailag innovatív digitális rendszereken keresztül történő kiértékelése érdekében.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) által létrehozott, ”SEBASTIEN projekt – Intelligens döntéstámogató rendszer” elnevezésű új szakmai videó aloldal itt érhető el.
Az European Livestock Voice (ELV), azaz az Európai Állattenyésztés Hangja elnevezésű csoport által közzétett SEBASTIEN projekt céljait, működését és az általa nyújtott szolgáltatásokat bemutató videó a NAK által elkészített magyar nyelvű feliratozással itt tekinthető meg.
A döntéstámogató rendszer különösen az extenzív és az intenzív szarvasmarha-, juh- és kecsketenyésztési rendszereket fogja lefedni, annak érdekében, hogy a különböző ágazati szereplők – például a mezőgazdasági termelők, a gazdasági szereplők, a kutatók, a kormányzati és a piaci szereplők, a vállalkozók és a kkv-k – prioritásainak megfeleljen és a felmerülő igényeiket kielégítse.
A környezeti, ágazati és egyéb térinformatikai adatállományok segítségével a döntéstámogató rendszer képes lesz előre jelezni az állatok számára kellemetlen, diszkomfortot okozó körülményeket, és figyelmeztetni az érintett felelős feleket, hogy cselekedjenek, mielőtt ezek az új körülmények kialakulnának és kedvezőtlen hatással lennének az egyes állatállományokat alkotó egyedek általános viselkedésére, termelékenységére, szaporodási képességeire, mortalitására, valamint a takarmányok rendelkezésre állására. Az állatokon elhelyezett úgynevezett in situ IoT-érzékelők (IoT – Internet of Things) – azaz különböző, egyértelműen azonosítható elektronikai eszközök, amelyek képesek felismerni valamilyen lényegi információt, és azt egy internet alapú hálózaton keresztül egy másik eszköz felé kommunikálni – például valós idejű adatokat gyűjtenek és mérik az állatok állapotával kapcsolatos adatokat, például a testhőmérsékletet, a vér oxigéntelítettségét, az állat mozgására és a testhelyzetére vonatkozó paramétereket, a pihenőidőt és a szívverést. Ezek a paraméterek a hőtűréssel, valamint az állatok egészségi és jóléti állapotával kapcsolatosak.
Az IoT-környezetben kifejlesztett technológiákat, valamint a gépi tanulás (ML – Machine Learning) és a mesterséges intelligencia (AI - Artificial Intelligence) protokolljait komplex adatforrások, például az éghajlati, állategészségügyi és -jóléti adatok gyűjtésére és kezelésére fogják alkalmazni. Az összes adatot előrejelzési modellekbe és eszközökbe fogják felhasználni az állattenyésztési rendszerek ellenálló képességének biztosítása érdekében. Az elképzelés az, hogy a rendszerbiológia és a mesterséges intelligencia megközelítéseinek alkalmazásával azonosítani lehessen a hőstresszel szembeni ellenálló képesség biológiai alapjait, annak érdekében, hogy állatjóléti és genomikai szelekciós előrejelző modelleket lehessen kidolgozni.
A múltbeli adatokat és a jövőbeli éghajlati szimulációkat eddig nem látott térbeli részletességgel kombinálják, melyeket a környezeti kényelem és a jóléti feltételek mutatóivá konvertálják át. A műholdfelvételeket integrálják a takarmányok rendelkezésre állásának többdimenziós elemzéséhez. Az adatokat különböző technikák segítségével – az empirikus és statisztikai mutatóktól kezdve a gépi tanulási algoritmusokig – a felhasználóra szabott információkba integrálják. Az előállított információkhoz személyre szabott eszközökön és szolgáltatásokon keresztül lehet majd hozzáférni és ezáltal hasznosítani azokat.
A SEBASTIEN adatportált úgy tervezték, hogy a benne gyűjtött adatok harmonizációjának köszönhetően lehetővé tegye az adatok átjárhatóságát, megosztását és újrafelhasználását. A portál teljes mértékben együttműködik és kapcsolódik a HIGHLANDER adatportállal, mely egy, az időjárási és éghajlati adatokra vonatkozó európai projekt keretében kialakított portál.
Fentieken túlmenően a SEBASTIEN továbbá egy nyílt hozzáférésű adat- és szolgáltatás-hasznosítási webportált is biztosítani fog, amely az adatokhoz, szolgáltatásokhoz és tájékoztató tartalmakhoz való egységes hozzáférési pontként fog működni. A webportál négy fő szolgáltatást fog nyújtani:
- A fajtákat érő környezeti stresszorok kezelése az állattenyésztés támogatása érdekében, az olasz Holstein és Rendena szarvasmarha fajták, valamint a különböző juh és kecske fajták környezeti feltételekhez való alkalmazkodása és termelési igényeik kielégítése érdekében Olaszországban;
- Intenzív gazdálkodási rendszerekre kialakított kockázatkezelési rendszer működtetése szélsőséges éghajlati viszonyok között, annak érdekében, hogy az állattartókat figyelmeztesse általánosságban a szarvasmarhákra és különösen kiemelten a tejtermelésre szakosodott olasz Holstein fajtára vonatkozóan a közelgő vagy várhatóan bekövetkező veszélyes környezeti körülményekre Olaszország-szerte;
- Az extenzív gazdálkodási rendszerek esetében a takarmány rendelkezésre állására vonatkozó előrejelzések biztosítása a természetes növényzettel borított vagy kezelt területek növényzetének fenológiai stádiumaira és zöldellésére vonatkozó mutatók és indexek alapján. Ezt a rendszer egyrészt a juh- és kecske fajták, másrészt pedig a Rendena szarvasmarha esetében kívánják alkalmazni. A rendszer kettős célt kíván szolgálni: egyrészt a szardíniai alpesi völgyek, másrészt pedig az Észak-Olaszország alpesi völgyeinek viszonyaihoz igazított adatszolgáltatás.
- Az abiotikus és biotikus tényezők kombinált kockázata melletti állattenyésztés esetén a szardíniai és toszkániai juh- és kecske fajták parazitáiról és betegségeik terjedéséről naprakész kockázati térképek biztosítása.
Az elindított Szolgáltatási Platform hozzá fog járulni ahhoz, hogy az állattenyésztési ágazat környezeti és társadalmi-gazdasági szempontból fenntarthatóbbá és értékesebbé váljon, egyensúlyt teremtve a különböző érdekelt felek igényei és prioritásai között. Segíteni fogja a számos, különböző gazdálkodási rendszereknek az új éghajlati viszonyokhoz, a változékonysághoz és a szélsőséges időjárási eseményekhez való alkalmazkodását. A SEBASTIEN projekt támogatni fogja továbbá, hogy a jövőben egyre rugalmasabb, fenntarthatóbb és intelligensebb állattenyésztési rendszerek jöjjenek létre.
Források:
Smarter LivEstock Breeding through Advanced Services Tailoring Innovative and multi-sourcE data to users’ Needs - SEBASTIEN project
ELV – The SEBASTIEN project, for a more efficient and sustainable livestock farming
NAK / Borovka Zsuzsa