Környezetgazdálkodás

Korábbi ismertetőinkben a talajvizsgálati eredmények KA (Arany-féle kötöttségi szám), a kémhatás (pH) és a mésztartalom értékével és a humusztartalom (H%) jelentőségével ismerkedhettünk meg azt támogatva, hogy a laboratóriumi vizsgálati eredményeik adatait a gazdálkodók maguk is értelmezni és alkalmazni tudják.

Nézzük tovább a laborvizsgálati jegyzőkönyv adatait:

Sótartalom:

A talaj sótartalma a talajban található vízben oldható sók mennyiségét jelenti. A talajok sótartalma kulcsfontosságú tényező a növénytermesztés szempontjából, mivel a sókoncentráció hatással van a növények vízellátására és tápanyagfelvételére. A túlzott sótartalom, más néven szikesedés, negatívan befolyásolhatja a talaj termékenységét és a növények növekedését. 

A talaj sótartalmát befolyásoló tényezők:

  • Csapadék: A csapadék mennyisége és minősége meghatározza, hogy a sók a talajban felhalmozódnak vagy kioldódnak. 
  • Párolgás: Magas párolgási arány esetén a talaj felszínén a víz elpárolog, a sók pedig ott maradnak, növelve a talaj sótartalmát. 
  • Vízminőség: A talajvíz és az öntözővíz sótartalma is hatással van a talaj sótartalmára. Az optimálisan, egyéb feltételek fennállása nélkül felhasználható öntöző víz sótartalma a talaj pH, anion és kation értékeitől, valamint vízgazdálkodásától függően maximum 625-780 µS/cm közötti. Azonban a só összetétel sem elhanyagolható szempont pl. amennyiben a kloridion koncentrációja meghaladja a 150 mg/l értéket, akkor a felületi öntözés toxikus lehet a növények számára, de a Mg% 50-es értéke sem megfelelő, úgymint a nátriumsók okozta szódalúgossági érték. Tehát nem elég csak a sókoncentrációt nézni, hanem az összetétel is lényeges lehet.
  • Talajszerkezet: A talaj szerkezete befolyásolja a vízmozgást és a sók áramlását a talajban. 
  • Mezőgazdasági gyakorlatok: A helytelen öntözési és trágyázási technikák növelhetik a talaj sótartalmát (másodlagos szikesedés). Ennek elkerülése fontos agrotechnikai tényező, ugyanis a magas sótartalom negatívan hat a talaj mikrobiális életére, a bejuttatott só a talajban akkumulálódik, ezzel a talaj pH értéke lúgossá változhat, mely megváltoztathatja a tápanyagok felvehetőségét a növény számára. A só általában a gyökérzónában csapódik ki, így a felhalmozódó só a következő évi termesztésre is negatív hatással lehet. A talajok másodlagos elszikesedésének javítása időigényes és költséges tevékenység, hozzátéve még az esetleges terméskiesést is.

A laborvizsgálati eredmények alapján (Sótartalom %) az alábbi kategóriák állapíthatók meg:

A telítési kivonat

vezetőképessége, mS/cm

(Sótartalom %)

A talaj sótartalom szerinti csoportosítása

Hatása a növények fejlődésére

·         < 2

·         (< 0,1 %)

nem sós

a mezőgazdasági növények fejlődését nem gátolja

·         2 – 4

·         (≈ 0,1 - 0,25 %)

gyengén sós

néhány nagyon sóérzékeny növény fejlődése gyenge

·         4 – 8

·         (≈ 0,25 – 0,5 %)

közepesen sós

a legtöbb termesztett növény termése csökken, csupán a sótűrő növények fejlődése zavartalan

·         8 – 16

·         (≈ 0,5 – 1,0 %)

sós

csak a sótűrő növények fejlődnek megfelelően

Ø  16

·         ( > 1,0 %)

igen sós

csak néhány nagyon sótűrő növény él meg

Egyes növények érzékenyek a talaj vízoldható sótartalmára. Fejlődésükben is látható, ha nem megfelelő az érték, pl. lassabb csírázás, nagyon súlyos esetben a mag elfekszik, a kelés elmarad. A sókártétel tünete a kifejlett növények esetében a gyökereken figyelhető meg, hiszen a gyökerek megbarnulnak, szárazak. A magas sókoncentráció esetén a növények ozmózis folyamatai leállnak, hiába öntözik, a koncentráció különbség hiánya miatt a hajszálgyökerek nem képesek felvenni a vizet. Az öntözés ellenére a növények a száradás tüneteit mutatják, mivel a víz nem tud bejutni a növény sejtjeibe.

A növények sótűrésük alapján is besorolhatók:

  • Sótűrők: kamilla, kaktuszok, több szárazkötészetre használatos növény
  • Közepesen sótűrők: paradicsom, tojásgyümölcs, hegyes paprika, zeller, paszternák, cékla, takarmánykukorica, lucerna, herefélék, hajdina
  • Közepesen sóérzékenyek: fűszerpaprika, kínai kel, padlizsán, bab, görögdinnye, tök zab, rozs, rizs, cirok, őszi búza és a gyümölcsfélék általában
    Sóérzékenyek: fehérpaprika, uborka, sárgadinnye, palánták, hónapos retek, fejes saláta

A talaj vízoldható összes sótartalmának megtekintése csak akkor kerül fókuszba, ha valami látható, vagy érzékelhető probléma adódik a növényállományban. Érzékelt probléma nélkül is fontos időnként rátekinteni, s emelkedés észlelése esetén az okot megszüntetni pl. túlzott mű-, vagy szervestrágyahasználat, öntöző víz, tömörödöttség stb. A megemelkedett sótartalom (még ha nem is szikes a talaj) sok kedvezőtlen tulajdonságra utalhat. Ilyen a tápelemek és a víz rosszabb felvehetősége, a talaj romló vízgazdálkodása, tömődöttsége esetleg pangó víz, belvíz megjelenése.

A témában megjelent korábbi cikkeink:

 

NAK KAP-hálózat ZTE / Sztahura Erzsébet

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám