Mezőgazdasági termelés

A 55/202 (IX. 15.) AM rendelet alapján 2023. évben 1,62 milliárd forintos keretösszeggel mintegy 90 000 hl borra vonatkozóan hirdették meg a borok krízislepárlását, amely alternatívát jelenthet azoknak a termelőknek, akik kapacitáshiánnyal vagy eladási gondokkal küzdenek eredetmegjelöléssel ellátott vörös- és rozé borok esetében.

A lepárló által előállított alkohol csak ipari vagy gyógyászati célokra használható, így a szeszesitalok piacát nem terheli, ugyanakkor hozzájárulhat az utóbbi időszakban kialakult piaci nehézségek kezeléséhez.

A támogatás jogosultja a lepárló üzem, ha a bortermelőtől krízislepárlási intézkedés keretében borászati terméket adásvétel útján vesz át, amelyből kizárólag ipari vagy gyógyászati célú nyers alkoholt készíthet.

A Kincstár 49/2023 (IX.21.) közleményében közzétette az általa előzetesen nyilvántartásba vett lepárlóüzemek listáját és a lepárlók borászati termékekre vonatkozó lepárlási vállalásaikat, amelyek a következőképpen alakulnak:

 

Sorszám

Lepárlóüzem neve

Címe

Borászati termékre vonatkozó lepárlási vállalás

1.

Arany Kapu Borászati Melléktermék Feldolgozó Zrt

6413 Kunfehértó, IV. Körzet 6.

18 000 hl

2.

Győri Szeszgyár és Finomító Zrt.

9027 Győr, Budai út 7/A

30 000 hl

 

A bortermelőknek a lepárló üzemek honlapján meghirdetett borfelajánlási időszakban kell a lepárlási igényüket jelezni a lepárlóüzem felé, a lepárlásra szánt oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel rendelkező borászati terméktételhez kapcsolódó alábbi adatok és dokumentumok megküldésével:

  • a beszállítani kívánt borászati terméktétel mennyisége tételenként és összesítve
  • a hegybírói igazolás másolata arról, hogy a beszállítást végző (vagy végeztető) bortermelő a borászati terméktétel végső származási bizonyítványán szerepel, és a borászati terméktétel 2023. június 1-jén a tulajdonában volt; illetve színe rozé vagy vörös;
  • a vonatkozó oltalom alatt álló eredetmegjelölés termékleírásának való megfelelést igazoló analitikai és érzékszervi vizsgálat eredményéről szóló dokumentumok másolata;
  • a bortermelő nyilatkozata arra vonatkozóan, hogy nem minősül kockázatos üzemengedélyesnek, valamint a borászati üzemét a Rendelet hatálybalépésének napját megelőző három éven belül a borászati hatóság véglegessé vált határozatával véglegesen nem zárta be, vagy tevékenységét ideiglenesen nem függesztette fel.

 

Egy bortermelő egy lepárlóüzem részére legfeljebb 2 500 hektoliter borászati termék felajánlását jelezheti, illetve szállíthatja be.

 

Krízislepárlási intézkedés keretében csak olyan oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel rendelkező borászati terméket lehet lepárlóüzembe beszállítani:

  • amelynek beszállítását vagy beszállíttatását az a bortermelő végzi vagy végezteti, aki a borászati terméktétel végső származási bizonyítványán szerepel, és akinek a borászati terméktétel 2023. június 1-jén a tulajdonában volt,
  • amely megfelel a szőlészetről és borászatról szóló évi CLXIII. törvény 9. § (1) bekezdésében meghatározott feltételeknek, vagy oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel rendelkező borászati termékre vonatkozó forgalombahozatali engedéllyel rendelkezik,
  • amelynek a színe rozé vagy vörös, és
  • amelynek a beszállításáról és ipari, gyógyászati vagy energetikai célú lepárlásáról a lepárlóüzem és a bortermelő előzetesen szerződést kötött.

 

A lepárlóüzem által visszaigazolt, a Rendelet 4. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelő bortétel beszállítására, illetve lepárlására vonatkozóan szerződéskötési kötelezettség terheli a lepárlóüzemet és a bortermelőt.

Borászati terméket lepárlóüzembe beszállítani csak a lepárlóüzem által a honlapján meghirdetett időszakban (jelenleg 2023. október 12-ig) lehet.

Eltérő megállapodás hiányában krízislepárlás céljából a borászati termékek átadása és átvétele a lepárlóüzem telephelyén történik.

 

Az intézkedéssel kapcsolatban további információ az alábbi linken található: https://www.mvh.allamkincstar.gov.hu/tamogatasok-listazo/-/tamogatas/8527322/kozlemeny

 

A borok felajánlási és beszállítási időszakáról a lepárlók honlapján található információ:

 

NAK / Dr. Sidlovits Diána

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám