Mezőgazdasági termelés

Nagyot változik az időjárásunk. Az OMSZ valószínűségi időjárás-előrejelzése alapján kb. 10 oC -os lehűlésre és esőkre számíthatunk a hét közepétől az ország egész területén.

A kánikulai forróság eddig nem kedvezett a gombák terjedésének, azonban a folyamatos esőktől, a magas párában és az alacsonyabb hőmérsékleten beindulhatnak olyan kórokozók, amelyek a terméseket vagy a lombot fertőzhetik. A legtöbb kórokozó gomba ellen csak megelőzéssel védekezhetünk. Az a kertbarát, aki úgy dönt, hogy felveszi a permetezőgépet mert fogékony fajtái vannak vagy sűrűbb, árnyékosabb kertben él, az nehéz helyzetben lesz, mert vasárnap és hétfőn is 25 oC lesz a legalacsonyabb napi hőmérséklet.

Javaslom még a lombtrágyázást a letermett csonthéjasoknál, melyet szükség szerint gombaölő szerrel ki lehet egészíteni. Ezzel nem késnek sokat akkor sem, ha csak a hét végén kezdhetnek hozzá. Bár a héjasokhoz tartozik a mandula, de a levéllyukacsosodás (sztigmina) őt is megtámadhatja, alábbi fotó 07.23-án készült.

1. kép: mandula sztigminás levéllyukacsosodása

 

A kései érésű almában, körtében az elkövetkező időjárás felerősítheti a gyümölcsök moníliás és varas fertőzését, de a levelek is veszélyben vannak a varasodástól és még a lisztharmattól is. Amennyiben úgy ítélik meg, hogy szükséges és valamelyik napszakban el is lehet kezdeni a permetezést, akkor a kalciumtartalmú lombtrágyák mellé varasodás elleni gombaölőket is keverjenek be a permetlébe, ahogy korábban javasoltam.

A monília ellen a réztartalmúak és pl. a ciprodinil és a metoram hatóanyagokból is készítettek III. kategóriás gombaölőket.

A rajzási táblázat számai azt mutatják, hogy még a molyok is rajzanak, párzanak, tojást raknak és a kikelő hernyók még megrághatják a termést, utat nyitva ezzel a moníliának. Az ellenük való védekezésről itt olvashatnak bővebben.

Egyre nagyobb gondot okoznak a tárolási betegségek. A gyümölcsök felületén vihetjük be azokat a gombákat, melyek rothadási folyamatokat indíthatnak be a tárolóhelyiségekben. Több permetszer is kapható, melyekkel a szüret előtt „letisztíthatjuk” a gyümölcsök felületét. Ilyen pl. a boszkalidot és a ciprodinilt is tartalmazó egyes gombaölők. Ez utóbbi hatóanyag a monília - és a szőlő szürkepenész - ellen is felhasználható.

A kórokozó gombákat kiszorító Aureobasidium pullulans gombát tartalmaz egy „bioszer”, melynek jelölése: nk, azaz nincs korlátozás az élelmezés-egészségügyi várakozási időben.

Talán leginkább a szőlőre kell figyelnünk. Az elmúlt napokban a nagy forróság megakadályozta a szürkepenész (botritisz) terjedését, de a hűvösebb és csapadékos napok kedvezhetnek a gombának. Csak megelőzéssel védekezhetünk ellene! Az előzőekben már felsorolt gombaölőket kiegészítem egy Bacillus fajt tartalmazó bioszerrel, akár a szüret előtti napon is permetezhetnek (é.v.i: nk).

A fiatal hajtásokon megjelent a peronoszpóra, a fürtökön pedig a lisztharmat, mely a tankönyvek szerint ebben a fejlődési stádiumban már nem fertőzi meg a bogyókat. A fotó Etyeken készült augusztus 12-én, egy romos présház mögötti magára hagyott tőkén. Biztosan nem permetezték a növényt. A tiszta levelek mögött a lisztharmat friss fertőzését láthatják a bogyókon.

2. kép: lisztharmat fertőzés szőlőn

 

A rajzási táblázat számai azt mutatják, hogy a dióburok fúrólégy is rajzik, az ellene való védekezésről bővebben itt olvashatnak. Az augusztus 12-i fotón nagyon erős dió gubacsatka fertőzést fényképeztem. Az atkákat már nem érnénk el a permetlével, sőt egy részük már a rügypikkelyek alá húzódhatott. Ennél a fánál tavasszal, rügypattanáskor kell majd védekezni.

  3. kép: erős dió gubacsatka fertőzés dión

 

NMNK / Zsigó György

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám