Mezőgazdasági termelés

A meggy termesztésével foglalkozó gazdák egyik legnagyobb ellensége a Monilinia fajok okozta virág- és hajtáselhalás.


A Monilinia laxa/Monilia laxa a meggyfák virágfertőzését előidéző kórokozó konídiumai már 5 °C-on képződnek a fán maradt gyümölcsmúmiákon, az előző évben fertőzött és elhalt virágokon, továbbá a rákos sebeken fennmaradt sztrómákon.  Ezzel ellentétben a M. fructigena csak ritkán okoz virágfertőzést, míg a M. fructicola jelentős virágfertőzést képes előidézni. Kutatók közlései alapján hazai ültetvényekben is okoz gyümölcsfertőzést.  A M. laxa konídiumok sokasága található a levegőben virágzásához szükséges hőösszeg időszakában. Ahhoz, hogy a kórokozó megfertőzze a virágot a megfelelő környezeti tényezők együttes létrejötte szükséges.

A bibe egy úgynevezett intercelluláris folyadékkal meggátolja a konídium csírázását, illetve a kicsírázott konídium növekedését. Ezek az anyagok, melyek meggátolják a konídiumok, tehát a monilia fertőzését az extracelluláris ribonukleázok, melyek így az idegentermékenyítés megakadályozásán túl a bibe kórokozók elleni védelmében is szerepet játszanak. Ezáltal a virág megfertőzésében elsősorban a porzószál és a sziromlevelek fertőzésének van meghatározó szerepe, melyhez a spóra szél és esőcsepp segítségével jut el. Hűvös, párás, csapadékos időjárás esetén, ezeken a virág szerveken keresztül a kórokozó gombafonál akár 48 órán alatt képes bejut a vacokba és onnan a kocsányba. Az időjárási tényező kiemelten fontos a korokozó inkubációs idejének szempontjából. A sporuláció mértéke és időtartama a nedvesség növekedésével nő.

A M. fructicola esetében néhány óra alatt bekövetkezhet a fertőzés, ha az idő csapadékos és párás. Súlyosbító tényező, hogy hűvös időben a virágzás hosszabb ideig tart, mint melegebb időjárás esetén, így a fertőzés lehetősége is folyamatosan fennáll. A virág megfertőzésekor a gombafonál a vacokon keresztül belenő a kocsányba, és a kocsányon át pedig a háncsszövetbe. A kórokozó nemcsak az adott virágot képes megfertőzni, hanem a fertőzés átterjedhet a virágcsokor többi virágaira is. Általában a meggyfajták fogékonyak a kórokozóval szemben, azonban eltérő különbség tapasztalható egyes fajták esetében a fertőzés mértékének vizsgálata során. Nagyban befolyásolja a fogékonyságot az adott ültetvény életkora, általános vitalitása, és az alany.  A Bosnyákmeggy fajtakör esetében a rezisztencia egy különleges esete fordul elő, a gazdanövény szöveti elhatárolással, „hisztogén demarkációval”, vagyis a beteg virág leválasztásával lokalizálja a kórokozót, ily módon megakadályozza a továbbterjedését a növényben.

A monilíniás fertőzésnél fontos megemlíteni egy másik kórfolyamatot is, mikor a kórokozó micéliuma a kocsányon keresztül belenő a hajtások fás részeibe. Ekkor a háncsszöveten keresztül a korokozó képes megfertőzni a fiatal ágakat is. Jelentős mértékű fertőzés esetén az elfásodott hajtások és idősebb ágak elhalását is okozhatja. Tavasszal a virágzás és a terméskötés idején láthatóvá válik, hogy a fertőzött hajtások lankadnak, majd hirtelen hervadnak, végül elszáradnak. Azok a virágok, termékenyült kis gyümölcsök és levelek melyek fertőzöttek száradni kezdenek, de nem hullnak le, hanem a fán maradnak. Erős fertőzési nyomás esetén, akár 60-100%-os is lehet a virágpusztulás, ami 40-80%-ban a vesszők, majd a két-három éves gallyak károsodásához vezet a későbbiekben. Azok a fák melyeket a kórokozó megfertőz a kéreg és az alatta lévő szövetek erőteljesen elszíneződnek, barnulnak, majd végső soron elhalnak.

Az ellene történő védekezés során, fontos lehet akár a 2-3 védekezés is a virágzás alatt. Első kezelés alkalmával megkezdődik a „szisztemikus blokk”, ekkor preventíven védekezünk a kórokozó ellen. A következő kezelést a teljes virágzás idejére kell ütemezni, itt érdemes a szisztemikus készítményt valamilyen kontakt kombinációs partnerrel kiegészíteni. A harmadik kezelést pedig a virágzás végére időzítsük.


(Forrás: Sződi Szilvia; A csonthéjasok monilíniás megbetegedését előidéző kórokozók növénykórtani, genetikai és rezisztencia vizsgálatának egyes aspektusa / doktori értekezés, Szent István Egyetem - NAK/Balázs Viktor)

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám