Termőföldjeink állapota szoros összefüggésben áll a talajművelési gyakorlatokkal, melyek hatása hosszú távon is meghatározó lehet. A következő cikk bemutatja, hogyan alakult át a talajművelés szerepe az idők során, és milyen lehetőségeket kínál a regeneratív gazdálkodás a fenntarthatóbb mezőgazdaság érdekében.
A szántóföldi talajművelés jelentős mértékben kihat talajaink állapotára. Ez a hatás idővel egyre jelentősebbé vált, összefüggésben a művelőeszközök fejlődésével, és a rendelkezésre álló vonóerő nagyságával. Az egyre mélyebben és egyre gyakrabban végzett talajművelés rombolhatja azok szerkezetét, csökkenti biológiai aktivitását, szervesanyagkészletét, miáltal romlik a tápanyag és vízgazdálkodás is, mely korunk változó időjárási körülményei között nem kívánatos jelenség. A leromló talajszerkezet miatt a talajok vízbefogadó képessége csökken, így a lehulló csapadék nagyobb hányada folyik le a felszínen, magával ragadva a széthullt, elaprózódott talajszemcséket. Az elporosodott szerkezet a szelek hatásának sem tud ellenállni, főleg ha a talajok a téli félévben takarás nélkül maradnak.
Mindezen tények felismerése, a jövedelmezőbb gazdálkodás feltételeinek megteremtése okán is a regeneratív talajművelési technológiák térnyerése felgyorsult az utóbbi években Magyarországon is. Az objektív értékelés megteremtése érdekében több hazai kutatás is zajlik a talajbolygatás minimalizálására, a sok fajból álló takarónövény keverékek alkalmazására és változatos vetésforgóra épülő regeneratív/talajmegújító gazdálkodás hatásaira vonatkozóan, ugyanakkor a technológiában rejlő potenciál jelentős, legyen szó akár a talajok szerves széntartalmának növeléséről, akár a talajdegradációs folyamatok megfékezéséről.
A Talajtani Intézet 2023 során üzemi léptékű regeneratív kísérletet állított be saját kísérleti telepén, Nagyhörcsökön, ahol a több éves tapasztalatokról eredményekről tájékozhatnak az érdeklődők.
A program részleteiről az alábbiakban tájékozódhat:
Regeneratív talajvédelmi technológiák bemutatása program
A NAK kapcsolódó kisfilmjeit az alábbi linken érheti el:
Ültessük gyakorlatba a fenntarthatóságot
NAK KAP-hálózat ZTE / Sztahura