Környezetgazdálkodás

A cikksorozatunkban részben áttekintettük, hogy kinek és miért érdemes a programban részt vennie, majd azt követően a szántóterületeken választható gyakorlatokat kezdtük egyenként elemezni. Ezen korábban írt gyakorlatok a takarónövények, a kisebb táblaméretek szerepét mutatta meg, s kitértünk ezáltal a beporzók védelmének indokoltságára. Most tovább lépünk s ismertetünk ismét egy, a talajaink, valamint a biodiverzitás védelmét szolgáló gyakorlatot, annak a gazdálkodók számára is fontos kihatását. Ezen komplexnek tekinthető vállalással el is érhetjük a szántó művelési ágra vonatkozó teljesítéshez szükséges 2 pontot.

Szántó hasznosítási mód esetén választható AÖP előírások 4.

Nos első és második olvasatra is megvalósíthatatlannak tűnik a feladat, azonban próbáljuk meg értelmezni.

A Kondicionalitás/Feltételesség cikksorozatunk 6. részében hasonló előírással találkozhattunk, mely cikket az alábbi linken érheti el.

Az AÖP keretében sem lehet indokolni másképpen ezen gyakorlat fontosságát, mint a Feltételesség esetében, azaz az országunk sajátos tájszerkezete a gazdálkodóink sok százéves tevékenységére vezethető vissza. Az így kialakult egyedi élővilágot a megfelelő műveléssel és azon tájképi elemek fenntartásával tudjuk megőrizni, amelyekhez az élővilág az évszázadok során már alkalmazkodott. Épp ezért a biodiverzitás, valamint a történelmünk részét képező tájképi elemek megőrzése, talajaink védelme hangsúlyosan jelentkezik ezen előírásrendszerben, melynek betartásával hosszútávon megőrizhetjük a táj szépségét, mozaikosságát, az élővilág valamennyi részesét, fasorokkal megtörhetjük a szél szárító erejét is, mely a vízgazdálkodásra és az élővilágra is pozitívan hat, különösen a forró, száraz napokon. A területek pihentetésével, nitrogénmegkötő növények termesztésével, másodvetésű növények beiktatásával pedig elősegítjük talajaink szerkezetességének/tápanyagtőkéjének/szervesanyagkészletének javítását, mely tényezők pozitívan hatnak a vízgazdálkodására, mely úgyszintén hosszútávú érdek a biodiverzitás fenntartása mellett. A takarónövényekkel a talajélethez szükséges folyamatos gyökérjelenlét biztosítása mellett jelentős erózióvédelmet is biztosítunk, a növényi részek talajba(ra) dolgozásával ugyancsak a talajaink előbb leírt tulajdonságait javítjuk, őrizzük, hisz a talaj regenerálása, védelme minden gazdálkodó számára nagyon fontos tényező a rentábilis növénytermesztés és állattenyésztés érdekében is. 

A fenti elvek érvényesítését a Feltételesség (Kondicionalitás), mint kötelező elem az alábbiak szerint rögzíti a 10 ha szántóterület feletti gazdaságok számára:

„a gazdaság szintjén a szántóterület legalább 4%-a nem termelési célú terület vagy tájképi elem legyen, beleértve a parlagon hagyott földterületeket is.

VAGY

A gazdaság szintjén a szántóterület legalább 7%-a nem termelési célú terület vagy tájképi elem, beleértve a parlagon hagyott földterületeket és növényvédő szerek használata nélkül termesztett másodvetésből (zöldtrágya/takarónövény) vagy nitrogénmegkötő növényekből kell megvalósítani A 7 %-ból 3%-nak mindenképpen parlagon hagyott földterületnek, vagy nem termelési célú tájképi elemnek kell lennie (nem százalékos százalék!). A másodvetések súlyozási tényezője továbbra is 0,3 értékű.”

Láthatjuk, hogy az AÖP önkéntes vállalás gyakorlata szintet lép, azaz a Feltételességben kötelezően elvárt 4 vagy 7 %-on túl további területek bevonása szükséges, azaz a gazdaság szántóterületének 10%-án vállaljuk, hogy nem termelő területeket, tájképi elemeket, parlagot, növényvédőszer használata nélkül – beleértve a csávázott vetőmagot is - nitrogénmegkötő növényeket, illetve ökológiai másodvetéseket alakítunk ki. Ez utóbbi kettő területe azonban nem haladhatja meg a vállalt 10 % felét. Itt sincs alsó gazdaságméret, azaz bárki választhatja ezen előírást, ha úgyis ekként gazdálkodik, vagy szeretne ekként tevékenykedni. (A tájképi elemek súlyozási tényezőit a Feltételesség/Kondicionalitás cikkünkben ismertettük, itt most nem térünk ki erre, hiszen megegyezőek.)

Fontos különbség azonban 2023 évben, hogy míg a Feltételesség/Kondicionalitás esetében a parlagoltatni tervezett területen a mentesség okán termelhetünk élelmiszernövényt – nem beleértve a kukoricát, szóját. Ugyanakkor az AÖP vállalás esetére nem él a derogáció, azaz itt ténylegesen parlagoltatni kell a választott területet. Azonban ne a fekete parlagra gondoljunk, hisz az nem jó sem a talajnak, sem az élővilágnak, hanem zöld növényi borítottságot, vagy szármaradványt, mulcsotkell fenntartani a megadott időintervallumban (azaz január1 – augusztus 31. között), s a gyommentesen tartás érdekében a kaszálás, legeltetés és a mechanikai gyomirtás lehetséges. A szántón történő legeltetés megengedése ugyancsak a talajaink regenerálódását segíti elő nagymértékben.

Lényeges megjegyezni azt is, hogy az AÖP esetében a pihentetett területnek nem feleltethető meg az AKG zöldugar tábla.

Folytatjuk!

NAK/Sztahura Erzsébet, Vadkerti Viktor, Gyenes Adrienn

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám