Élelmiszer-feldolgozás

A 2024.09.12.-14. között megtartott közgyűlés témája az európai baromfiipar előtt álló feladatok voltak, melyeket a fenntarthatóság, az élelmiszerbiztonság és a kereskedelem területén egyaránt meg kell oldania az iparágnak.

Élelmiszerbiztonság, fenntartható termelés, nemzetközi kereskedelem kihívásai és eredményei

Az Európai Baromfiipari Szövetség (AVEC) 2024-es jelentése betekintést nyújt a baromfiágazat előtt álló kihívásokba. A jelentés három fő területre fókuszál: élelmiszerbiztonság és minőség, fenntartható termelés, valamint a nemzetközi kereskedelem jövője.

Élelmiszerbiztonság és minőség: A legmagasabb szintű előírások fenntartása

Az AVEC élelmiszerbiztonsági és élelmiszer-minőségi munkacsoportja (FSFQ) az élelmiszerbiztonsági előírások szigorú betartására törekszik. A csoport szorosan együttműködik az Európai Unió különböző szakértőivel, és közös céljuk a fogyasztók bizalmának megőrzése, valamint az, hogy az importált termékekre is ugyanazokat a szigorú előírásokat alkalmazzák, mint az európai termékekre.

A jelentés kiemeli, hogy a Salmonella és a Campylobacter továbbra is jelentős problémát jelentenek. A kémiai szennyező anyagok, például a MOSH és MOAH is kiemelt figyelmet kapnak, amelyek jelenléte az élelmiszerekben egyre több szabályozást eredményez az EU szintjén. Az AVEC aktívan dolgozik a megelőző intézkedéseken.

Fenntartható termelés: A környezetre gyakorolt hatás csökkentése

A fenntarthatóság ma már minden iparágban kiemelt téma, ez alól az AVEC sem kivétel. Az egyik legnagyobb azonosított probléma az ipar által használt csomagolás. Az AVEC különösen a csomagolási hulladék csökkentésére és az újrahasznosítható csomagolóanyagok használatára fókuszál, reagálva az EU szabályozásaira. A 2030-ra kitűzött cél, hogy a szállításhoz használt csomagolások 40%-a újrafelhasználható legyen és a csomagolások legalább 10%-a újrahasznosítható műanyagból készüljön.

A baromfiágazat másik nagy környezeti terhe a takarmány előállítása, amely jelentős üvegházhatású gázkibocsátással jár. Az AVEC több alternatívát vizsgál, mint például az élelmiszer hulladék vagy a rovarok felhasználása. Bár a rovarok takarmányként való felhasználása jelenleg még nem tűnik költséghatékony megoldásnak.

A szójatermelés szabályozása szintén kiemelt figyelmet kap, különös tekintettel az EU új erdőirtás elleni rendeletére, amely várhatóan 2025-től lép életbe. Az AVEC figyeli, hogy ez milyen hatással lesz a szójaárakra és az ellátásra, amely kulcsfontosságú takarmányösszetevő a baromfiiparban.

Kereskedelem: Ukrajna és a globális piacok kihívásai

A következő évek egyik legnagyobb kereskedelmi kérdése Ukrajna EU-hoz való csatlakozása, illetve a baromfihús-kereskedelem szabályozása. Az AVEC és tagjai támogatják Ukrajna polgárait, de fontosnak tartják, hogy az EU és Ukrajna közötti baromfihús-kereskedelem kiegyensúlyozott legyen. 2025 júniusában lejár az EU Ukrajnával kötött autonóm kereskedelmi intézkedések (ATM) megállapodása, ezért a két fél új tárgyalásokat kezd a társulási megállapodásról. Az AVEC célja, hogy az új megállapodás ne zavarja meg az EU baromfihús-piacát, és biztosítsa a fenntartható iparág fejlődését.

Az AVEC emellett további szabadkereskedelmi megállapodások megkötésére is törekszik, különösen olyan harmadik országokkal, mint Mexikó, Kanada, Chile és több ázsiai ország. A szövetség célja a technikai akadályok megszüntetése és az európai baromfihús számára új piacok elérése.

Kutatás és innováció: A jövő technológiai fejlesztései

Az AVEC elkötelezett a kutatás és az innováció mellett, ezért részt vesz a Horizon Europe által finanszírozott MOZART projektben, amely a robotika fejlesztésére és a mesterséges intelligencia használatára összpontosít az élelmiszerfeldolgozás területén. A MOZART projekt célja a mesterséges intelligencia alapú robottechnológia kifejlesztése puha tárgyak kezelésére, konkrét demonstrációs eszközökkel az élelmiszer-feldolgozó iparban.

A középpontban a soft robotika új generációjának megvalósítása áll, amely képes az ember mellett dolgozni és kiegészíteni a munkaerőt.

Célkitűzése az élelmiszerfeldolgozó ipar zöld átállásának támogatása a friss, törékeny élelmiszertermékek manipulálására szolgáló puha tapintású robotika kifejlesztésével.

Összegzés

Az AVEC 2024-es éves jelentése rámutat arra, hogy az európai baromfiipar milyen összetett kihívásokkal néz szembe a fenntarthatóság, az élelmiszerbiztonság és a kereskedelem területén. Továbbra is elkötelezetten dolgozik azon, hogy az európai fogyasztók számára biztonságos és fenntartható élelmiszereket biztosítson, miközben az iparág versenyképességét is megőrzi a nemzetközi piacokon. A kutatási projektek, az innováció és a nemzetközi együttműködés továbbra is kulcsfontosságú elemei az iparág fejlődésének, és az AVEC vezető szerepet vállal ezek előmozdításában.

 

Forrás: https://avec-poultry.eu/what-we-do/events/avec-66th-general-assembly-bruges/

 

NAK / Oláh István

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám