Élelmiszer-feldolgozás

Az EFSA kifejlesztett egy eszközt, amely segíti az élelmiszeripari vállalkozókat abban, hogy eldöntsék, mikor alkalmazzák termékeiken a „fogyaszthatósági idő” vagy a „minőségmegörzési idő” megnevezést megjelölt dátum előtt.

Az élelmiszerek „fogyaszthatósági ideje” a biztonságról szól - az ételeket e dátumig fogyaszthatjuk, de utána semmilyen körülmények között sem, még akkor sem, ha jól néznek ki és az illatuk se enged romlásra következtetni. A „minőségmegörzési idő” a minőségre utal - az étel ezen időpont után is biztonságosan fogyasztható, de lehet, hogy nem a legjobb. Például íze és állaga nem biztos, hogy olyan mint a jelzett dátum előtt. Az élelmiszergyártó a kínált minőségi jellemzőket, a jelzett dátumig garantálja.

Az Európai Bizottság becslései szerint az EU-ban évente keletkező 88 millió tonna élelmiszer-hulladék akár 10% -át is az élelmiszeripari termékek dátumjelzéséhez kötik.

Kostas Koutsoumanis, az EFSA biológiai veszélyekkel foglalkozó testületének elnöke elmondta: „A csomagolásra vonatkozó egyértelműbb és pontosabb információk hozzájárulhatnak az élelmiszer-pazarlás csökkentéséhez, miközben továbbra is biztosítja az élelmiszer-biztonságot. Ez a tudományos vélemény előrelépést jelent ebben az irányban.”

Az eszköz döntési faként van felépítve, számos kérdéssel, amelyekre az élelmiszer-ipari vállalkozóknak választ kell adniuk, hogy segíthessenek nekik eldönteni, hogy szükséges-e a „fogyaszthatósági időt” használniuk vagy elég a „minőségmegörzési időt” alkalmazni a termék jelölésekor. A kérdések között szerepel például: hogy az élelmiszer-kategóriákra vonatkozó dátumjelölési követelményeket szabályozzák-e már a jogszabályok?, vajon a termékeket bármilyen módon kezelik-e a veszélyek kiküszöbölésére?, a csomagolás előtt újra kezelik-e?, vagy milyenek a termék jellemzői és tárolási körülményei?.

A szakértők áttekintették azokat a tényezőket is, amelyeket az élelmiszer-ipari vállalkozóknak figyelembe kell venniük az eltarthatósági idő meghatározásához. Ez azaz időtartam, amely alatt az élelmiszer biztonságos és / vagy megfelelő minőségű marad, ha a csomagolás sértetlen és utasítás szerint tárolják.

Az EFSA biológiai veszélyekkel foglalkozó testülete 2021-ben újabb véleményt tesz majd közzé a témában. A jelentés a fogyasztóknak fog szólni a tárolási körülményekről, a fogyasztás nyitási időtartamairól és a felolvasztási eljárásokról. Az EFSA által elkészített jelölési tanulmány ide kattintva érhető el, angol nyelven.

Forrás: EFSA

Tóth Dénes/NAK

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám