Szaktanácsadás nemzetközi képviselete

A Vidéki Hálózatok közgyűlése az ENRD (European Network for Rural Development) és az EIP-AGRI (Európai Innovációs Partnerség), valamint az Evaluation Helpdesk (Értékelési feladatokat ellátó szervezet) hálózat fő irányító szerve záróközgyűlést tartott Brüsszelben. A 2014-2020-as programozási időszakban közgyűlés tevékenysége a KAP átmeneti időszakával meghosszabbodott, így az említett három vidéki hálózat működésének nyolcadik éve zárult le 2022. október 5-én. A közgyűlésen az Agrárminisztérium és a NAK delegáltjai vettek részt.

 

Fotó: NAK, saját készítés

 Az ülést Mario Milouchev az Európai Bizottság (DG AGRI) ENRD hálózatokért felelős tisztségviselője nyitotta meg. A közgyűlés magában foglalta a teljes Network tevékenységének felülvizsgálatát, valamint különböző alcsoportok, mint például a LEADER (Közösségi kezdeményezés a vidék gazdasági fejlesztése érdekében) tevékenységét is. A hálózat működését 2022. október 5-én formálisan lezárták, azonban 2022. október 6-án a KAP-hálózatok (KAP-Network) elindításával tovább folytatja munkáját. A „régi-új” hálózat KAP Stratégiai Terv időszakában az I. pillér ügyeivel, valamint az ágazati tématerületekkel kiszélesedve fog működni, támogatva az AKIS (Agrártudás és Innovációs Rendszer) tevékenységét.

Fotó: NAK, saját készítés

 

Az ülés első felszólalója Wolfgang Burtscher az Európai Bizottság (DG-AGRI) Mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős főigazgatóság főigazgatója volt, aki méltatta a közgyűlés munkáját és elismerte minden egyes a hálózatban résztvevő munkáját, tevékenységét, tekintettel arra, hogy ők képviselték az adott tagállam vidéki térségeit Brüsszelben. Kiemelte a Long-Term Vision Rural Pact  (Hosszú távú jövőkép a vidéki területek számára) fontosságát, amelyet az Európai Bizottság a vidékfejlesztés meghatározó dokumentumának tekint. Beszédében hangsúlyozta, hogy az alulról jövő kezdeményezéseknek nagyobb teret kell adni, aminek az eléréséhez fejlesztésre és támogatásra van szükség. Kiemelte továbbá, hogy a fenntarthatóság és termelékenység közötti összhang megtartása a jelenlegi bizonytalan helyzetben kiemelten fontos. Nyomatékosította továbbá, hogy a bioeconomy (biomassza-alapú gazdaság) valamint a körforgásos gazdaságok szerepe egyre jobban felértékelődik napjainkban.

A KAP Stratégiai Tervek kapcsán kiemelte, hogy a Bizottság valamennyi területe együtt dolgozott a tagállamokkal a megfelelő tervek kidolgozásán. Az I. pillér kapcsán a redisztribúciót emelte ki, hangsúlyozva, hogy a kicsi gazdaságok támogatása kiemelt és számos tagállammal elég heves párbeszéd alakult ki a végső megoldás megtalálásához. Az új időszak fontos kihívásának a klímaváltozást említette, ezért a tervekben is hangsúlyos elemként jelenik meg a zöld felépítmény. A magas környezeti ambíciószint alapfeltétel valamennyi tagállami tervnél. Az ülés napjáig számos tagállam köztük Németország, Észtország, Szlovénia, Magyaroroszág, Hollandia, Svédország és Litvánia nyújtotta be a stratégiai tervét, amelyek közül Finnország, Portugália, Dánia, Lengyelország, Franciaország, Írország, Spanyolország már az Európai Bizottság jóváhagyásával is rendelkezik

Wolfgang Burtscher említést tett a Long-Term Vision For Rural Areas és Rural Pact kezdeményezésről is, amelyet az Európai Bizottság elnöke, Ursula Von Der Leyen hívott életre, és ami az agrárium egészében a holisztikus (teljes egész figyelembevétele) megközelítést támogatja. Ennek értelmében erős, digitálisan fejlett, ellenálló és fejlődőképes vidéki térségek létrehozásában érdekelt.

Az új uniós KAP-hálózat felépítéséről és irányításáról a 2014/825/EU végrehajtási rendeletet helyébe lépő új jogszabály ad eligazítást majd. Továbbra is megmarad a közgyűlés, mint struktúra és továbbra is megmaradnak annak feladatai, de az új szervezet a KAP-hálózat működésére nagyobb hatással lesz. A KAP Network tevékenységének elemzése jelenleg is folyik. A közgyűlésbe tagállamonként, intézményenként kerülnek delegálásra a tagok - ahogyan korábban is -, az alábbi tématerületek vonatkozásában: innováció, tudásátadás, LEADER, KAP Stratégiai Terv. A KAP Hálózat Irányítói Csoport feladata, hogy meghatározza a hálózatok feladatait és működését, annak koordinációs szerepét, továbbá joga van a KAP hálózatok hatékonyságát és működését is vizsgálni, ill. beszámol a hálózatok tevékenységéről.

Az Agrárminisztérium, mint a magyar KAP Stratégiai Terv Irányító Hatósága figyelemmel kíséri a hálózatok munkáját és azokban delegáltakkal részt is vesz. Nagyon fontosnak tartják, hogy a végrehajtást segítő hálózatok olyan információkat adjanak át a végrehajtásban résztvevő különböző szinteken lévő szereplők számára, amely információk birtokában a szakértők a tagállami Tervüket hatékonyan tudják végrehajtani. A vidékfejlesztés esetében nem ismeretlen a hálózatok működése, azonban a közvetlen támogatásoknál új lehetőségek nyílnak meg, ami a helyes és jó gyakorlatok átadását jelentheti.

A kérdések és válaszok szekciójában a NAK képviselője bemutatta a magyar KAP-Hálózatok felépítését, amely a hazai AKIS működését is segíti majd, az alábbiak szerint: Koordinációs Egység (Agrárminisztérium), EIP-AGRI Támogató Egység (Agrárközgazdasági Intézet), Széchenyi Agrártudás Központ (NAK), Zöld Támogató Egység (NAK).

Fotó: NAK, saját készítés

 

Nagy Viktor (Agrárminisztérium) és Jakab Ágnes (NAK)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám