Szakképzés

A pályaválasztás előtt álló általános iskolai tanulók (5., 6., 7. osztály) számára 2025-ben immár nyolcadik alkalommal szervezi meg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a „Szakmakóstoló” pályaorientációs programhetet, amely lehetőséget kínál a Mezőgazdaság és erdészet, valamint   az Élelmiszeripar ágazatokba tartozó agrárszakmák megismerésére. Az interaktív és élményekkel teli program célja, hogy a diákok testközelből ismerkedjenek meg az agrárágazat sokszínű lehetőségeivel, miközben élménydús, gyakorlati, cselekedtető módon nyernek betekintést az adott szakmák rejtelmeibe és a szakmákat oktató agrárszakképző intézmények mindennapjaiba.

A 2025. június 23. és augusztus 8. között megvalósuló 19 tematikus programhét során, 19 agrárszakképző intézményben nyílik lehetőség egy-egy 20 fős csoport számára arra, hogy szakemberek irányításával próbálják ki a kiválasztott szakmákhoz kapcsolódó munkafolyamatokat, és megismerjék azokat a készségeket, amelyek elengedhetetlenek a szakma sikeres műveléséhez. Az eseménysorozat keretében 380 diák kap lehetőséget arra, hogy az életkori sajátosságaiknak megfelelően fedezzék fel az agrárszakmák világát. 

A program során a diákok játékos, irányított foglalkozásokon és gyakorlati bemutatókon vehetnek részt, amelyek során megismerkedhetnek a kiválasztott agrárszakmák alapjaival. Az általános iskolai diákok a „Szakmakóstoló” programhetet megszervező szakképző intézmények tangazdaságaiban, tanműhelyeiben, a bemutatni kívánt szakmák gyakorlati hátterét ismerhetik meg. Emellett a program lehetőséget teremt arra, hogy a diákok sikeres gazdálkodókkal, agrárvállalkozásokkal találkozzanak, így munkahelyi körülmények között közvetlen tapasztalatot is szerezhetnek a kiválasztott agrárszakmák gyakorlásáról.  

A Mezőgazdasági és erdészet ágazat területén 9 szakma ismerhető meg: 

  • Erdésztechnikus – Erdőgazdálkodás szakmairány 
  • Erdőművelő, fakitermelő 
  • Földmérő, földügyi és térinformatikai technikus 
  • Gazda – Állattenyésztő, Lovász és Növénytermesztő szakmairányok 
  • Kertész 
  • Kertésztechnikus – Dísznövénytermesztő, virágkötő, Gyógynövénytermesztő, Gyümölcstermesztő, Zöldségtermesztő, Parképítő és -fenntartó szakmairányok 
  • Mezőgazdasági gépész 
  • Mezőgazdasági gépésztechnikus 
  • Mezőgazdasági technikus – Állattenyésztő és Növénytermesztő szakmairányok 

Az élelmiszeripari ágazatban 6 szakma kerül bemutatásra: 

  • Édességkészítő 
  • Hentes és húskészítmény-készítő 
  • Kistermelői élelmiszerelőállító 
  • Pék 
  • Pék-cukrász 
  • Sütő- és cukrászipari technikus 

A „Szakmakóstoló” program célja, hogy segítse a diákokat az informált döntéseken alapuló tudatos pályaválasztásban, fejlessze az önismeretüket, és felkeltse érdeklődésüket az agrárszakmák iránt. A gyakorlati bemutatók mellett szakmai előadások is helyet kapnak, amelyeken a szülők is tájékozódhatnak az agrárszakképzésről, a képzési programokról, a duális képzésről, a szakképzési munkaszerződés előnyeiről, valamint a tanulói juttatásokról. 

A programhétre jelentkezni a megadott határidőkig lehet   az adott vármegyei szakképzési referens kollégáknál, telefonszámuk és email címük ide kattintva érhető el.   A szervezők várják, az állatokat, növényeket, természetet, finom ételeket kedvelő általános iskolás diákokat egy izgalmas és tartalmas hétre, ahol testközelből ismerkedhetnek meg a kíváncsiságukat felkeltő agrárszakmával. 

Pontos időpontok és helyszínek a programhetekhez itt érhetők el. 

A programhétről készült ízelítő videó itt tekinthető meg. 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám