Vízgazdálkodás

  • A 2022-re jellemző száraz és forró nyár augusztusban is folytatódott. Az átlagosnál sokfelé szárazabb augusztusi időjárás, az átlagosnál magasabb léghőmérséklettel párosult, ami miatt a párolgás révén tovább csökkent a talaj még meglévő, hozzáférhető vízkészlete.  
  • Az aszályindex alakulásával kapcsolatban egyetlen tényt kell kiemelni. Az ország teljes területén erős, helyenként rendkívüli aszály alakult ki, ami a csapadék megérkezéséig tovább fokozódott.
  • DUNÁNTÚL: A lehulló csapadék mennyiségétől függően az ország vízhiányos képe mozaikossá vált, augusztus 23-ig a nyugati országrészen a meteorológiai aszály számottevően csökkent, majd a melegedő időjárás következtében fokozódó párolgás miatt az index értéke ismét növekedésnek indult. Még a kedvezőbb helyzetben lévő nyugat-dunántúli területeken is 2,5-2,9 HDI-értékek voltak jellemzőek A Dunántúl országhatárral párhuzamos nyugati területének jelentékeny sávjában az index enyhe aszályt, míg a Balatontól DK-i irányban húzódó területeken közepes – rendkívüli vízhiányos helyzetet igazolt (HDIs>1,5).
  • ALFÖLD: A hónap végére az Alföld jelentős (mintegy négyötöd részén) – 4,8 közötti HDIs értékek domináltak, azaz ismét közepes, rendkívüli helyzet alakult Az ország középső és keleti tájain a HDI értéke extrém magas volt, jellemzően 4,0 – 6,0 közötti értékek, amelyek a talaj teljes kiszáradásával egyenértékűek.
  • Azokon a területeken, ahol 30-60 mm csapadék hullott, a hiány ugyan mérséklődött, de nem szűnt meg, a közepes aszály intervallumába süllyedt az index értéke (1,5 <HDI<2,0).
  • A hónap végére az index alakulása ismét emelkedésbe fordult, ami az egyre emelkedő hőmérséklet következménye volt. Ez felhívja a figyelmet az ismét nagy területi kiterjedésű aszály kialakulásának valószínűségére.
  • A meteorológiai folyamatok által befolyásolt talajnedvesség változása kiemelten fontos, mind a vízgazdálkodás, mind a mezőgazdaság számára. A HDI értéke (amely a talajnedvesség folyamatosan mért adatait integrálja (VÍZHIÁNY TÉRKÉP), tükrözi a vízháztartási helyzet aktuális állapotát.

forrás: OVF, VÍZHIÁNY TÉRKÉP – 2022. 09. 16-i állapot

  • Augusztus hónapra a talajok talajnedvesség értékei a legtöbb helyen holtvíz-tartalomig csökkentek (!), s ez a hónap során pozitív irányban csak azokon a helyeken tudott megváltozni, ahol számottevő csapadékmennyiség hullott, leginkább a lokálisan megjelenő nagycsapadékok hatására.
  • A lehullott csapadékmennyiségek, a magas hőmérsékletek miatti párolgási veszteség hatására, a korábban kialakult halmozódott csapadékhiányt érdemben nem tudták csökkenteni. A HDI ér a hónap folyamán mindenhol emelkedtek, a HDIs értéke fölött alakultak, azaz a talajaszály sokkal súlyosabb volt, mint a meteorológiai.
  • Augusztus hónapban a talajok vízháztartása kritikus szintre romlott, majd lokálisan pozitív irányba változott, de az ismételten növekvő párolgás miatt érdemi javulás nem következett be.
  • Az ország területének mintegy 70%-án kritikus a vízháztartási helyzet.
  • Átlagos szeptemberi időjárás esetén a talajok felső rétegének jelenlegi nedvességállapota kis mértékben javulhat, amit erőteljesen befolyásol a középhőmérséklet alakulása. Az átlagosnál csapadékosabb szeptember esetén a felső rétegek vízhiánya jelentős mértékben csökkenhet, a beszivárgás megkezdődhet a mélyebb rétegekbe, így a kumulatív hiány mérséklődésére van esély. A sokévi, átlagosnál szárazabb szeptemberi időjárás esetén ismét az erős és rendkívüli aszály kiterjedésével kell számolni, ami mind vízgazdálkodási, mint mezőgazdasági szempontból fenntarthatja a nyár folyamán kialakult szélsőséges, kedvezőtlen állapotokat.

Forrás és további részletek az Országos Vízügyi Főigazgatóság által készített,

Integrált Vízháztartási Tájékoztató Operatív aszály és vízhiány-értékelés szeptemberi kivonatában

 

Az előrejelzések alapján mi várható a következő hetekben?

  • Az elmúlt egy hétben változékony, többször csapadékos időben volt részünk, de a csapadék területi eloszlásában igen nagy változékonyság mutatkozott. A felszín közeli talajréteg a legtöbb helyen alaposan átnedvesedett, és egyre többfelé jut a középső és mélyebb rétegekbe is a nedvességből, bár a fél méternél mélyebb talajrétegekben továbbra is jelentős a nedvességhiány.
  • Az aszály területi kiterjedése és mértéke jelentősen csökkent az elmúlt egy hónap folyamán, már csak az Alföld középső és a Dunántúl délkeleti részén jellemző.
  • A hét további részében sokfelé csapadékos időre van kilátás. Összességében 10-30 mm csapadék valószínű, de a déli megyékben ennek akár a duplája is eshet. Így az aszály tovább mérséklődik, illetve az aszállyal érintett területek kiterjedése tovább zsugorodik.
  • Az OMSZ 2022. augusztus 12-én kiadott hosszútávú meteorológiai előrejelzése szerint a szeptember-november időszakban átlagos hőmérsékletű és átlagosan csapadékos időjárás valószínűsíthető. A havi középhőmérséklet és a havi csapadékösszeg országos átlagértékei az alábbi előrejelzett értékközökben várhatók (zárójelben a sokévi átlagok):

Forrás és további részletek az OMSZ portálján.

NAK/ Tasnádi Gabriella

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám