REL együttműködés

Az Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózattal közösen, az Agrárminisztérium, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal és a Kislépték Egyesület közreműködésével rendezte meg a „Helyi termék” rendezvénysorozat nyitórendezvényét 2023. április 25-én, Budapesten, a Herman Ottó Konferencia Központban. 

A négy eseményből álló rendezvénysorozat célja a gazdálkodók tájékoztatása a helyi termékekkel kapcsolatos tudnivalókról és az azokhoz kapcsolódó jogszabályi változásokról.  

A keddi nyitórendezvényen Bozzay Péter a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. ügyvezetője köszöntötte a résztvevőket. Majd dr. Nobilis Márton, élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkár megnyitó beszédében hangsúlyozta, hogy kiemelt jelentőségű, hogy jó minőségű, biztonságos és hazai élelmiszer kerüljön a magyar családok asztalára. A magyar kormány kiemelten támogatja a helyi termékek értékesítését, ennek egyik fontos mutatója, hogy a közétkeztetésben a regionális élelmiszerek arányát 2023-tól 80%-ra emelték.

Derdák Gábor a Nemzeti Agrárkamara Kistermelői, együttműködési és helyi kezdeményezések osztályának osztályvezetője köszöntőjében kiemelte, hogy a rövid ellátási láncok (REL) népszerűsítése környezetterhelési és egészségügyi szempontok miatt rendkívül fontos. Felhívta a figyelmet arra, hogy a bemutatott kutatás szerint az Európában elfogyasztott baromfihús 49%-a brazil, 29%-a thaiföldi forrásból származik. Ezt a tendenciát kell megfordítani az elkövetkezendő időszakban. Ezzel a céllal, a helyi élelmiszerellátók munkájának támogatására az Agrárkamara 2022-ben Helyi termék kézikönyvben foglalta össze a tudnivalókat és jogszabályváltozásokat.  A rendezvénysorozat is a kiadvány tematikáját követi.

Simon Erika az Agrárminisztérium Élelmiszergazdasági Főosztályának vezetője előadásában a globális helyzetről, a magyar élelmiszeriparról, és annak helyzetéről, illetve annak szabályozásáról beszélt. Rámutatott arra, hogy az élelmiszeripar Magyarországon dinamikusan fejlődik, duális szerkezet jellemző rá a REL területén is, azaz a mikro-, kis- vállalkozások mellett a nagyvállalati szereplők is jelen vannak ebben a szegmensben.

A megreformált élelmiszerláncokról és élelmiszer-feldolgozásról a helyi termékek piacra jutásáról hallgathattak meg előadást a konferencia résztvevői ezt követően Kemenczei Ágnestől, az Agrármisztérium Élelmiszerlánc-felügyeleti Főosztályának élelmiszerbiztonsági szakértőjétől, aki áttekintést adott a kistermelői rendeletről és annak szabályozásáról is.

Majd a Kislépték Egyesület elnöke, dr. Kujáni Katalin Olga Trendek, lehetőségek, eszközök, élet a nagybanin túl címmel avatta be a hallgatóságot abba, hogy Ki? Kinek? Hol? és Hogyan? értékesíthet helyben termelt termékeket. Kiemelte pozitív példaként a francia gyakorlatot, ahol a termelők 28%-a a rövid ellátási láncokon keresztül értékesít, míg Magyarországon ez csupán 7%. Az Egyesület célja, hogy ezt a számot hatékonyan növelni tudják. Támpontokat adott ahhoz, hogy hogyan érdemes elindulni a kistermelőknek a regionális értékesítés útján, illetve hangsúlyozta a közösségi értékesítés és a jól működő térségi piacok szerepét, melyek kialakításához elengedhetetlen a megfelelően képzett REL szakemberek munkája.

A helyes élelmiszer-jelölés módjait mutatta be a rendezvényen Szegedyné dr. Fricz Ágnes független élelmiszerlánc-tanácsadó, aki gyakorlati példákon keresztül láttatta a szükséges jelölések feltüntetésének jelentőségét.

A rendezvénysorozat első állomásának záró szekciójában két helyi jó gyakorlatot mutattak be olyan szervezők és termelők, akik a helyi értékesítés iskolapéldái hazánkban.

Elsőként a Fazékba! bevásárló közösség mutatkozott be, akik újra definiálták az közvetlen értékesítést és az otthoni főzést: teljesen konyhakészre gyártott, előre kiporciózott és előkészített hozzávalókkal egyszerűsítik a háziasszonyok életét, kiváló minőségű helyi termékeket szállítva vásárlóiknak.

A MagosVölgy Ökológiai Gazdaság működő jógyakorlatát Dezsény Zoltán tulajdonos mutatta be a rendezvény résztvevőinek. A Nógrád megyei zöldségtermesztő  gazdaságban környezeti-, társadalmi és gazdasági szempontból egyaránt a fenntarthatóság elveit követő, etikus vállalkozói alapon szervezett gazdaságot működtetnek.  Az általuk létrehozott zöldségközösség immár 160 tagot számlál, számukra április elejétől december végéig hetente szállítanak  8-12 féle szezonális zöldséget, esetenként feldolgozott terméket. A gazdaság remek példája a rentábilis, ugyanakkor a biodiverzitás védelmét szemelőtt tartó, a fenntarthatóság elveit követő vállalkozásnak.

Az előadásokat követően a résztvevőknek alkalmuk volt, hogy arra, hogy feltegyék kérdéseiket az előadók, szervezők felé, beszélgessenek egymással az aktualitásokról, a jövőbeni feladatokról, valamint hogy új kapcsolatokat létesítsenek egymással a hatékonyabb együttműködés érdekében.

A nyitórendezvényen bemutatkoztak kézműves kistermelők, a konferencia résztvevői tüzes chilitermékeket kóstolhattak Bogi Ínyenc Világától , házi készítésű sajtokból kaphattak ízelítőt  Maszlik Zoltántól, bemutatkoztak a csomagolásmentes boltok a CSOMBÉK Egyesület jóvoltából, a Kutyori konyha frissítő szörpjeit és lekvárjait kínálta, de a kiváló minőségű magyar mézekből is kóstolhattunk az Elekes Méhészettől, valamint kiállított a Bor és Gyümölcsecet Gyártók Egyesülete és a Tatai Pincészet is. A hagyományos magyar ízvilágú füstölt árukat a Tüsi hús hozta el, a kézműves csokoládékat Lindauer Ákos, igazi kuriózumként pedig sáfrányos termékeket mutatott be a Sáfrány és Gyümölcs.

A rendezvénysorozat további vidéki helyszínein a nyitórendezvényhez hasonlóan színvonalas előadásokkal, szakértő segítséggel és helyi termék előállítókkal várják a szervezők a térségi kistermelőket és az érdeklődőket.

További helyszínek és időpontok:

  • 2023. május 3. Pannonhalma
  • 2023. május 9. Paks
  • 2023. május 11. Hajdúböszörmény

További információ és regisztráció a https://mnvh.hu/helyitermek oldalon érhető el:

A Helyi termék 2022 kézikönyv a https://www.nak.hu/kiadvanyok/kiadvanyok oldalon érhető el. 

 

Forrás: MNVH

 

 

 

 

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám