REL együttműködés

A helyi termékek felhasználását tekintve a magánháztartások mellett jelentős felvevőpiacot képviselnek a vendéglátók és közétkeztetők, melyek tevékenysége és kínálata széles palettán mozog.

A kistelepülések intézményi konyháin eddig is felmerült a kereslet a kistermelői és más helyi alapanyagok és késztermékek iránt. Egy jogi szabályozásnak köszönhetően pedig a kistermelői és helyi alapanyagok, termékek már a közbeszerzési törvény szerint közbeszerzési eljárásra kötelezett szolgáltatók konyháin is előtérbe kerülnek.

Azon közétkeztetőknek, akik a közbeszerzési törvény szerinti közbeszerzési eljárás során elnyert pályázattal biztosítják a közétkeztetést, alkalmazniuk kell a közétkeztetési tárgyú közbeszerzések tekintetében alkalmazandó eljárások sajátos szabályairól szóló 676/2020. (XII.28.) korm. rendeletet. Az ajánlatkérőnek – közétkeztetést megrendelő, pl. önkormányzat – a rendeletben foglaltaknak megfelelően elő kell írnia, hogy az idei évtől a beszerzett termékek összértékének 60%-ának, míg jövőre 80%-ának a közétkeztetési rövid ellátási láncban (KREL) beszerzett termékekből, illetve a helyi élelmiszer termékekből kell származni.

A korm. rendelet meghatározza a KREL fogalmát, mely értelmében az ételkészítéshez élelmiszereket biztosító elsődleges termelő, illetve élelmiszerelőállító létesítménye és a főzőkonyhát üzemeltető gazdasági szereplő között az élelmiszer ellátási láncban legfeljebb egy köztes szereplő vesz részt. A köztes szereplő az, akinek a tulajdonába kerül a termék, majd azt tovább értékesíti (akár feldolgozva, saját termékként) a főzőkonyha felé. Ugyanakkor más szereplő is lehet a láncban abban az esetben, ha csak segíti, szervezi a folyamatot, de a láncban nem ő értékesíti a terméket, hanem maga a termelő vagy egy kereskedő. A láncban első szereplő lehet az alapanyag termelő, kistermelő, termelő szervezet, illetve annak saját élelmiszerelőállító létesítménye, minden olyan élelmiszerelőállító létesítménye is, amely az elsődleges terméket feldolgozza. Köztes szereplő pedig élelmiszervállalkozó, kereskedelmi tevékenységet végző piacszervező szervezet, elismert termelői szervezet, elismert termelői csoport. Elismert termelői szervezetek listája itt, az elismert termelői csoportoké itt érhetők el.

A korm. rendelet értelmében helyi élelmiszerterméknek minősül: az eljárásban előírt címkével ellátott termék (Kbt. 59. §-a), vagy kistermelő által előállított termék. Az eljárásban előírt címkével ellátott termékek közé a földrajzi árujelzővel ellátott termékek tartoznak: OEM (oltalom alatt álló eredet-megjelölés) és OFJ (oltalom alatt álló földrajzi jelzés). Ide tartoznak továbbá a Hagyományos Különleges Termékek (HKT), valamint a Kiváló Minőségű Élelmiszer védjeggyel ellátott termékek (KMÉ). A KMÉ-ről bővebb információk itt érhetők el.

Összefoglalva, a közétkeztetésben 2022-től legalább 60%, 2023-tól legalább 80% arányt kell kitennie a rövid ellátási láncban beszerzett, illetve a helyi élelmiszer termékeknek. A helyi élelmiszer termékek fogalmába pedig beletartozik a kistermelői élelmiszer is. Idetartozik minden olyan élelmiszer, amelyet kistermelői regisztrációs számmal, és FELIR azonosítóval rendelkező személy állított elő.

A közétkeztetési láncban szereplők (szolgáltatók, beszállítók, termelők stb.) informálódásának segítésére adatbázisok, keresőfelületek elérthetősége itt találhatók meg.

NAK/Szomi Edina

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám