REL együttműködés

2019. novemberében a NAK Vidékfejlesztési és Szaktanácsadási Igazgatósága a helyi vidékfejlesztési akciócsoportokkal közös szervezésben három helyszínen, az edelényi-, csorvási és kecskeméti kistérségben tartotta meg helyi jó gyakorlatok megismerését célzó, „szomszédolós” kistermelői tanulmányútját. Ezzel véget ért a „Kistermelők a diverzifikáció útján” című tanulmányút sorozat.


November 4.-én a Borsod-Torna-Gömör Egyesület volt az esemény házigazdája a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Boldván és környékén. A tanulmányút során az érdeklődők megismerhették az egyesület által működtetett helyitermék-védjegyrendszert és a boldvai konkrét példán keresztül azt is, hogy egy önkormányzat településfejlesztési munkájával miként tudja a helyitermék-előállítást ösztönözni, a hátrányos gazdasági környezet ellenére is.   

A tanulmányút nyitó programjának helyt adó Barátok Háza az önkormányzat többcélú létesítménye, nemcsak a Boldva menti tematikus út, a História Völgy turisztikai központja, hanem igényes rendezvényhelyszín és helyi termékeket értékesítő teázó is. Boldva szimbolikus terméke a tökmagolaj, melyet a szakmai program keretében meglátogatott – helyi hátrányos helyzetű munkavállalókkal dolgozó – Olajütő Üzemben állítanak elő.

A Borsod-Torna-Gömör Egyesület által működtetett helyitermék-védjegyrendszer négy kategóriában minősíti az előállítókat. Külön tanúsítványa van a családi önellátás keretében készülő „házi remekeknek”, és a kisüzemi prémiumtermékeknek, a „kiváló tájtermékeknek”, a falusi turizmus keretében látogatható „Prima portáknak”, valamint a rendszeres beszállítás feltételeit már stabilan teljesíteni tudó „Megbízható Beszállítóknak”. A védjegyrendszer további fejlődését akadályozza a térségre jellemző alacsony fizetőképes kereslet és az emiatt lassan növekvő termékrepertoár.

November 19-én, a Körösök Völgye Natúrpark Egyesület szervezésében, a békés megyei Csorvás környéki tanyahálózattal és a hálózat keretében működtetett agroturizmussal, illetve bevásárlóközösséggel ismerkedhettek meg a résztvevők. Ez alkalommal az agroturisztikában jeleskedő Esztertanya adott helyt a nyitóprogramnak. Az Esztertanya pedagógusokkal együttműködve a hagyományőrző falusiszálláshely- és vendégasztal-szolgáltatáson túlmenően komplex, a kukoricatermesztés köré épített tematikus pedagógiai programot dolgozott iskolai csoportok számára. A nyitóprogramot követően gyümölcsfeldolgozó és kolbászkészítő kistermelőket is meglátogattak a résztvevők.

A programsorozat idei záró eseményére 2019. november 25-én, a Kamratúra Homokháti Gazdaudvar Hálózat Egyesület szervezésében került sor. Az egyesület által működtetett Homokhátság-védjegyrendszer és a homokháti gazdaudvar-hálózat a helyitermék-előállítás motorját jelentő, közvetlen értékesítésre épülő REL-megoldások egyik legismertebb hazai jó gyakorlata. A program során a több mint 10 éves szervezőmunka tapasztalatait adták át a házigazdák, részletesen beszéltek a piacra jutás eszközeiről, többek között a turizmusban rejlő lehetőségekről, a közösségi média szerepéről, valamint a képzések fontosságáról.

A nyitóprogramnak helyt adó, gyümölcstermesztéssel foglalkozó Kujáni tanya évtizedek óta szervez agrárszakmai programokat, fő profilja – a REL mellett – az integrált növényvédelem. A résztvevők a tartalmas nap során gyümölcstermesztő, tejfeldolgozó és ökológiai állattartást folytató, valamint falusi turizmussal foglalkozó gazdaudvarnál is látogatást tettek.

A helyi lehetőségekhez igazodó kistermelői, településfejlesztési és együttműködési jó gyakorlatok megismerésén túlmenően az októberben Dunántúlon, novemberben Kelet-Magyarországon megvalósult programsorozat azért is bizonyult hasznosnak, mert a szomszédos megyékből érkező résztvevők között tartalmas beszélgetések, hálózati együttműködést megalapozó szakmai kapcsolatok alakultak ki.

A NAK a következő években folytatni fogja a „Kistermelők a diverzifikáció útján” tanulmányút-sorozatot, hogy lehetőséget biztosítson tagjai és a vidékfejlesztésben érintett szakemberek számára az egymástól való tanulásra és a hálózatépítésre.


(NAK/Nagy Anikó)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám