Mezőgazdasági termelés

Felhívás Békés, Csongrád, Tolna, Jász-Nagykun-Szolnok, Baranya megye mezőgazdasági gazdálkodói részére: a mezei pockok elleni vegyszeres védekezés során fokozott figyelemmel kell lenni a vadállomány, egyéb állatok, valamint az emberek védelmére!


A mezei pocok rendkívül szapora állat, egy pár szaporulata egy évben akár 150-200 egyed is lehet, azaz egy terület populációja képes megszázszorozni magát. A hosszú ősz, az enyhe, száraz, csapadékszegény tél és a korai tavaszodás kedvező feltételeket teremt a pockok számára. A tarlóhántás elmaradása, a területek ugaron hagyása, illetve a nem megfelelő talajművelés ugyancsak kedvező hatással van a mezei pocok felszaporodására. Ezen hatásokkal párhuzamosan pedig a mezei pocokra egyébként is jellemző a periodikusan hullámzó állománynagyság (tömegszaporodásból, majd a felszaporodott állomány összeomlásából álló ciklusok ismétlődése).

Gyengébb mezeipocok-fertőzöttség esetén a túlszaporodás megelőzése érdekében megoldást jelentenek a pockok természetes ellenségei, a ragadozó madarak. A termelők „T”-alakú ülőfák kihelyezésével segíthetik elő, hogy a ragadozók az adott táblából szerezzék be zsákmányukat, ezzel jelentősen csökkentve a mezei pocok állományt.

Komolyabb tömegszaporodás esetén a mezőgazdasági károk csökkentése érdekében viszont intenzívebb beavatkozás válhat szükségessé. 2018 őszén ilyen céllal engedélyezte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal 300 tonna Redentin 75 RB rágcsálóirtó szer szükséghelyzeti forgalomba hozatalát és felhasználását a mezőgazdasági földhasználók számára mezei pocok elleni védekezésekhez Békés, Csongrád, Tolna, Jász-Nagykun-Szolnok, Baranya megye szántóföldi, kertészeti kultúrájú területén, lucernában és mezőgazdaságilag nem művelt területeken, ruderáliákon. A készítményt a regisztrált termelők 2018. szeptember 16-tól 2018. december 29-ig terjedő időszakban használhatják fel.

A szükséghelyzeti felhasználás feltétele az engedélyokiratban foglalt feltételek betartása, valamint növényvédelmi szakmérnök közreműködése, illetve felügyelete a regisztrációs adatlap összeállításában, az adatlapnak a területileg illetékes megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztály által történő előzetes jóváhagyatásában, továbbá a védekezés végrehajtásában. Ugyancsak elvárás, hogy a rágcsálóirtó szer felhasználásáról a gazdálkodó tájékoztassa a vadászatra jogosultat, akivel együtt gondoskodjanak a vadállomány lehetséges távoltartásáról, valamint a felhasználást követően kísérjék figyelemmel a vadállomány viselkedését.

A rágcsálóirtó szer felhasználásáról a jóváhagyott regisztrációs adatlapok adatai alapján az engedélyező hatóság nyilvántartást vezet, amely alapján ők is ellenőrizhetik a védekezés szabályos végrehajtását, illetve szankcionálhatják a jogszerűtlenségeket. A felhasználás során elvárt óvintézkedések célja az, hogy a kihelyezett rágcsálóirtó szer a vadállományban, más állatokban, valamint az emberek körében ne okozzon megbetegedést, illetve elhullást. Az előírások betartásával ezek kockázata minimálisra szorítható. Ellenkező esetben azonban rendkívüli károk keletkezhetnek, amelyért a felelősséget a szer felhasználója viseli.

A fentiekre tekintettel ezen felhívás útján is felhívjuk az érintett gazdálkodókat a Redentin 75 RB rágcsálóirtó szer felhasználása során az engedélyokiratban, illetve a fentiekben foglaltak felelős betartására.


(NAK)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám