Mezőgazdasági termelés

Közel egy hónap múlva indulhat az egységes kérelmek beadása, és ebben újra komoly szerep hárul a kamarai falugazdászokra. A 2017-es támogatásokat várhatóan ez év március végéig kifizeti a kincstár.


A tavasz az éves egységes kérelem beadási időszaka is, nem véletlenül volt ez és ezzel együtt a támogatások állása is a hagyományos, kecskeméti Agrárium-konferencia egyik kiemelt témája március 6-án.

Mint Feldman Zsolt, az FM agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára elmondta, az online beadási felülettel kapcsolatos „utolsó simításokat” éppen ezekben a napokban, hetekben végzi a tárca a Magyar Államkincstárral és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával együtt, és várhatóan a felülethez április elején hozzáférhetnek a gazdálkodók, a szankciómentes beadási határidő várhatóan május közepe lesz. Hozzátette, új jogcímen igényelhető támogatási lehetőség nem kerül fel a 41-féle jogcímet felsoroló listára. Papp Gergely, a NAK szakmai főigazgató-helyettese annyival egészítette ki, hogy ebben az időszakban a kérelemmel kapcsolatos segítségnyújtás, az abban való közreműködés lesz a kamarai falugazdászok fő feladata. Hozzátette, az elmúlt években évente 120-130 ezer egységes kérelmet adtak be a gazdák falugazdászi segítséggel, és ez a mennyiség feltehetően idén sem változik.

A várható támogatási összegeket nem kívánták megbecsülni a szakemberek, viszont Feldman Zsolt szerint mindenképpen befolyásoló tényező lesz a zöldítésben idéntől érvényes növényvédőszer-tilalom. A helyettes államtitkár hozzátette, az év utolsó napján lejáró baromfi és a sertés állatjóléti nemzeti támogatási időszak meghosszabbítására irányuló egyeztetések elkezdődtek, szerinte ezek a programok 2019-ben „törés nélkül” folytatódnak tovább.

Az átmeneti nemzeti támogatások alakulása 2016-17-ben

 

A közvetlen támogatások alakulása 2016-17-ben

 

Arra pedig Bori Tamás, a DG-AGRI Közvetlen Kifizetések Igazgatóságának képviselője hívta fel a figyelmet a támogatások kapcsán, hogy az EU Mezőgazdasági és Halászati Tanács 2017. december 11-én elfogadta azokat a mezőgazdasági rendelkezéseket is, amelyek érintik a most hatályos közös agrárpolitikát. Ezek 2018. január 1-jén hatályba léptek. Az elfogadott szabályok célja a KAP egyszerűsítése a KAP-ra vonatkozó négy rendelet, azaz a közvetlen kifizetésekről, a vidékfejlesztésről és a közös piacszervezésről szóló, valamint a horizontális rendelet technikai jellegű módosítása révén.

A tavalyi kérelmekre vonatkozó kifizetésekkel kapcsolatban pedig Feldman Zsolt elmondta, 2018. február végéig nagyjából 350 milliárd forint utalt át a MÁK az érintettek számára, míg Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára szerint a „jogszerűen, időben, illetve a később, de rendezetten benyújtott” kérelmeket a kincstár ez év március végéig várhatóan teljesíti.

A Vidékfejlesztési Program állása

 

Az államtitkár kiemelte, a Vidékfejlesztési Program megvalósításának előrehaladása ütemesen és megfelelően halad. A program teljes keretének 88 százalékára, 1140 milliárd forintra már megszülettek a támogatói döntések. A tervek szerint 2018. március végéig újabb kilenc felhívás vonatkozásában mintegy 70-80 milliárd forintnyi támogatásról hirdet eredményt a Miniszterelnökség. További már benyújtott kérelmek tekintetében és az idén megjelent népszerű pályázati felhívások esetében, az év második felében lesznek támogatói döntések, így év végére 200 milliárd forint felett lesz a 2018-ban lekötött források mértéke. Ezzel a program kötelezettségvállalása már idén meg fogja haladni a 100 százalékot. Az irányító hatóságoknak ugyanis lehetőségük van a rendelkezésre álló forráskeretük maximum 10 százalékkal történő túlvállalására. A Miniszterelnökség a Vidékfejlesztési Program tekintetében ezt ki kívánja használni, hiszen erre lehetőséget biztosítanak a meg nem valósított projektek esetében a „visszacsorgó” források.

A támogatások kifizetése is arányosan történik, melyből 213 milliárd forint már megérkezett az érintettekhez. Kis Miklós hangsúlyozta, a Vidékfejlesztési Program sajátossága, hogy a 71 felhívásból 22 esetében a konstrukció jellege miatt csak több éven keresztül, ütemesen történik a kifizetés. Az agrár-környezetgazdálkodás és az ökológiai gazdálkodás támogatási összegei pl. öt éven keresztül kerülnek kifizetésre. Ezek a több éves programok a teljes keret felét, mintegy 650 milliárd forintot tesznek ki, így alapvetően meghatározzák a program forráskihelyezésének ütemezését, előrehaladását.


(nak.hu)



Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám