Mezőgazdasági termelés

Újabb pocokinváziótól tartanak a gazdálkodók, a csapadékszegény tél és a korai tavaszodás ugyanis kiváló feltételeket teremthet a rágcsálók elszaporodásához. Bár a védekezés nem egyszerű, számos praktika áll a termelők rendelkezésére, amivel megelőzhető a szántóföldeken és a gyümölcsösökben okozott kár.


Az elmúlt években a mezei pocok egyre nagyobb területen okozott károkat, elsősorban a szántóföldeken és a gyümölcsösökben szaporodott el a kártevő rágcsálófajta. Míg azonban az elmúlt évben a januári kemény fagyok némileg csökkentették a pocokpopulációt, az idén úgy tűnik, a kártevőirtásban nem lesz a gazdák segítségére az időjárás. Görög Róbert, a NAK szántóföldi növénytermesztési szakértője szerint a csapadékszegény tél és a korai tavaszodás is kedvező feltételeket teremthet a pockok számára, így bár nehéz megjósolni, de több megyében számítani kell arra, hogy az idén is problémát okozhatnak a termelőknek. Károk nemcsak évelő pillangósokban és őszi vetésű gabona- vagy repcetáblákon fordulhatnak elő, hanem faiskolákban, gyümölcsültetvényekben is, ahol a pockok nagymértékű fapusztulást okozhatnak a fák gyökereinek elrágásával.

Bár egyelőre invázióról nincs szó, ugyanakkor minden gazdát arra intenek a szakemberek, hogy fokozottan figyeljen a területeire, és ha szükséges, azonnal kezdje el a védekezést. A rágcsálóirtás egyébként nem könnyű feladat, de számos praktika alkalmazása eredményre vezethet. Az egyik legfontosabb eszköz, ami a gazdák kezében van, az a megfelelően elvégzett talajmunka. Az őszi mélyszántás például segíthet a védekezésben, azokon a területeken, ahol elvégzik a munkát a termelők, látványosan csökken a pockok száma. A tarlóhántás elmaradása, a területek ugaron hagyása, illetve a nem megfelelő talajművelés a rágcsálók elszaporodásának kedvez.  Nagy figyelmet kell fordítani emellett az úgynevezett ruderáliák, vagyis a táblaszegélyek, árokpartok, mezőgazdaságilag nem művelt területek kártevőmentesítésére is, mivel ezek kiemelten jó élőhelyet biztosítanak számukra egész évben.

Görög Róbert szerint gyengébb fertőzöttség esetén megoldást jelentenek a pockok természetes ellenségei, a ragadozó madarak. A termelők „T”-alakú ülőfák kihelyezésével segíthetik elő, hogy a madarak az adott táblából szerezzék be zsákmányukat, ezzel jelentősen csökkentve a rágcsálók számát. Súlyosabb fertőzés esetén, vagyis ha a gazdák száz négyzetméteren belül 1-2 lakott járatot találnak, már elkerülhetetlen a kémiai, növényvédőszeres beavatkozás. Itthon jelenleg három készítmény használata engedélyezett a mezei pocok elleni védekezésre: az Arvalin LR , a Polytanol, valamint a Delu. Ezeket a szereket a járatok nyílásába helyezve alkalmazhatják a termelők. Fontos ugyanakkor, hogy a két eszközt, vagyis a természetes, ülőfás védekezést és a vegyszeres irtást nem szabad egyszerre alkalmazni. Ebben az esetben ugyanis megnő az úgynevezett másodlagos mérgezés veszélye, azaz a méregtől elpusztult rágcsálót a ragadozók fogyaszthatják el.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal az ország egyes területein engedélyezte a Redentin75 RB rágcsálóirtó szer használatát is. A védekezést jelenleg Békés, Csongrád, Heves, Szabolcs- Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj- Zemplén, Vas, Tolna, Zala, Jász-Nagykun-Szolnok, Veszprém és Fejér megye szántóföldi, kertészeti kultúrájú területén, lucernában és mezőgazdaságilag nem művelt területeken segítheti a szükséghelyzetben forgalomba hozott anyag. A készítményt a regisztrált termelők 2018. január 3-tól 2018. március 31-ig használhatják fel. Arra azonban ügyelniük kell a termelőknek, hogy a vegyszer alkalmazását a területileg illetékes megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztályán jóvá kell hagyatni. A szakszerű védekezés érdekében fontos, hogy a termelők igénybe vegyék a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara növényorvos szakembereinek iránymutatásait.

A hatékony, időben elvégzett munka eredményeként a földhasználók megszabadulhatnak a kártékony rágcsálóktól és jó termésben bízhatnak ebben az évben.


(NAKlap, 2018. februári szám)

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám