Mezőgazdasági termelés

Némileg meglepő lehet, de ez ma már realitás: modellértékű, négyhektáros intenzív kiviültetvény létezik a Zala megyei Becsehelyen, amelynek termését egy országos áruházláncnak értékesítik.


A hat éve működő ültetvény tulajdonosa és üzemeltetője, Miklós Ákos Márton egy 2017. november végi, többek között a térség fejlesztési koncepcióját bemutató Mura Nemzeti Programról tartott konferencián beszélt a kivitermesztésben rejlő lehetőségekről.

A szakember a térség gondjaira – így a lakosság elöregedése, elvándorlása, az egyre több elhagyott zártkert és mezőgazdasági terület, az elaprózott birtokszerkezet, az alap infrastruktúra- és a munkaerőhiányra – választ adó program megalkotásában is részt vett. Előadásában elmondta: az elhagyott zártkerti, szőlőhegyi területek rekultivációjára a térségben különösen alkalmasnak tűnik néhány hazánkban újnak tekinthető gyümölcstermő nagyüzemi és kisparcellás termesztésbe vonása, hiszen a térségben nagyszerű területek találhatók meg a célra.
– Bármennyire tűnik hihetetlennek, valós gazdasági potenciál is lehet a kivitermesztés a térségben. Ezen a környéken az éghajlat, a talaj alkalmas a kivi számára, hangsúlyozottan a szőlőhegyek, dombhátak adottak erre, mivel itt sem ajánlható bármely fekvésbe a telepítés. Sok tíz hektár erre alkalmas terület lehet a szűkebb régióban– mondta Miklós Ákos Márton, aki alapos mikrometeorológiai elemzést végzett megvalósíthatóság tekintetében.

A kivitermesztés különlegessége mellett üzletileg is jövedelmező gyümölcskultúrának ígérkezik: hat évvel ezelőtt a becsehelyi ültetvény üzleti tervét 170 forintos kilónkénti értékesítési árral tervezték, ezzel szemben tavaly fajtától függően már 297 és 490 forintért értékesítették a kivit, amely iránt az érdeklődés egyre fokozódik.

A második üzleti évét záró referenciaültetvény terméshozama 7-8 éves ültetvény esetében már 25-30 tonna hektáronként, egy tőke 40-50 kilogrammot terem, viszont a térségben több kiterjesztett lugasként funkcionáló idős szoliter példány is megtalálható 100 kilogramm feletti éves terméshozammal. A növény hosszú élettartamú, 50 év körüli, 25-30 évig gazdaságos is. Háztáji méretekben néhány tő elláthatja a családot, 15–20 tő gondozása esetén kiegészítő jövedelmet biztosíthat, hasonló konstrukcióban ennek a „málnázás” időszakában komoly hagyományai voltak.

Miklós Ákos Márton szerint a beruházás már a hetedik évben megtérül. Mai áron az ültetvény létesítése valószínűleg többe kerülne, de az értékesítési ár is magasabb, a tendencia szerint egyre nyílik az olló. A számítás során a szakember azt feltételezte, hogy meglévő termelő akar átállni, a szükséges géppark és infrastruktúra tehát adott. Azonban éppen a dombhátakra jellemző klímaigény okán a legtöbbször számolni kell a területvásárlás költségeivel. A megvalósításnál a támberendezés a legnagyobb tétel, erre többféle konstrukció létezik, a kész import támrendszer és a helyben, akácoszlopokkal operáló megoldás között négyszeres árkülönbség is lehet, valamint a jégháló telepítését mérlegelve a reménybeli vállalkozónak vizsgálnia kell, hogy a kiépülő országos jégkármérséklő-rendszer biztosan sokat számít, valamint azt is, hogy a támogatás nélküli jégháló költsége arányban áll-e a várható jégkárral.

A jelenlegi kereslet messze felülmúlja a kínálatot, a számítások szerint a hazai import kivifogyasztást 200 hektár telepítésével lehetne kiváltani, a szomszédos országok tekintetében az export is komoly lehetőségeket tartogat, mivel termesztés a régióban sehol nincsen. Bár kapcsolatban állnak magyar nemzetiségű szerbiai termelővel, aki már meglévő félhektáros telepítését tervezi bővíteni, mert ott is irdatlan keresleti piac van.

A szakembert sokan kérdezték arról, hogy ugyan miért osztja meg ismereteit, tapasztalatait a nagyközönséggel.
– Célom, hogy a kivi termesztése meghonosodjon, felfusson, mivel üzleti érdekünk is, hogy több ültetvény létesüljön, mert akkor javul az ellátásbiztonság, a kereskedőnek is jó és mi is sokkal jobb értékesítési pozícióban leszünk – állítja Miklós Ákos Márton.


(NAKlap, 2017. december-2018.januári szám) (fotó: MTI)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám