Az Európai Bizottság július 16-án ismertette a 2028-2034 közti közös agrárpolitikára (CAP) és a többéves pénzügyi keretre (MFF) vonatkozó jogalkotási javaslatát.
Az összefoglaló kiemeli, hogy a „mezőgazdaság közvetlen kapcsolatban áll az „Egy Egészség” (One Health) koncepciójával. E tekintetben a javaslat olyan eszközöket biztosít, amelyek célja a kiváló minőségű élelmiszertermelés biztosítása, a növényvédő szerek és antimikrobiális szerek használatának csökkentése, az állatjóléti körülmények javítása, valamint a mezőgazdasági üzemek szintjén hozott biológiai biztonsági intézkedések a kártevők és állatbetegségek kitörésének megelőzése érdekében.”
Az új CAP-nak új egyensúlyt kell teremtenie a kötelező követelményeket tartalmazó gazdálkodási gyakorlatok, valamint az agrár-környezetvédelmi és éghajlat-politikai intézkedések között, amelyek támogatják a környezet, az éghajlat és az állatjólét szempontjából előnyös kötelezettségvállalásokat, valamint az ellenállóbb termelési rendszerekre való áttérést. A nemzeti iránymutatásoknál a dokumentum (2. cikk c. pont) többek között kitér arra, hogy azoknak az éghajlat-politika javításán, az ökoszisztéma-szolgáltatások nyújtásán, a körforgásos megoldások, a biológiai sokféleség és a természeti erőforrások megőrzésén, a fenntartható gazdálkodás és az állatjólét javításán kell alapulnia. A 4. cikkben pedig kiemelt környezetvédelmi és éghajlat-politikai prioritási területként szerepel az állategészségügy és állatjólét, melyet támogatnia kell a tagállamoknak.
További iránymutatást ad a dokumentum azzal, hogy előírja a tagállamok számára, hogy az éghajlat, a környezet, az állategészségügy és az állatjólét, valamint a fenntartható erdőgazdálkodás szempontjából előnyös intézkedésekre vonatkozóan (10. cikk) ösztönzőket kell biztosítani. Az egyik ilyen intézkedés a gazdák által tett önkéntes vállalásokra vonatkozik, amelyekbe beletartozik az ökológiai gazdálkodás fenntartására és az állattenyésztési rendszerek „extenzifikációjára” vonatkozó lehetőség is. Ezekre az intézkedésekre a gazdálkodók csak akkor kaphatnak támogatást, ha a vállalások túlmutatnak a hatályos szabályokban szereplő alapvető követelményeken. (Jelenleg ezeket az I. melléklet A pontja sorolja fel.)
Termeléshez kötött támogatások (11. cikk): a támogatás állategységenként vagy állat egyedenként nyújtható, az egyes állatonkénti támogatás a marha- és borjúhús-, a tej- és tejtermék-, a juh- és kecskehús-, a méhészeti termékek és a selyemhernyó-ágazatokra korlátozódik. Az állattenyésztési ágazatoknál állatonkénti kifizetésként nyújtott támogatás esetében a tagállamoknak figyelembe kell venniük a környezeti hatásokat, többek között a nitrátérzékeny területeken a maximális állatsűrűségi kritériumok meghatározásával.
A feltételességet felváltó „Farm Stewardship System” újfajta jogi alapot kínálhat olyan rendszerek kialakítására, amelyek magasabb jóléti szintet jelenthetnek az állatok számára (pl. a kérődző állatok legelőre alapozott tenyésztése, vagy a jelenleg is nagy érdeklődésre számot tartó tojótyúkok ketrecmentes tartása, vagy brojlerek számára nagyobb hely biztosítása).
Azok a fontos tények kitűnnek a dokumentumokból, hogy az állatjóléti intézkedésekre nincs külön költségvetés, és a termeléshez kötött támogatásokhoz jelenleg a munkadokumentum még nem kapcsol állatjóléti feltételeket.
Bízunk benne, hogy a párhuzamosan folyó munkák (a gazdasági haszonállatok jólétének szempontjából különösen a CAP tervezés és EU állatjóléti jogszabályok felülvizsgálata) egymást fogják erősíteni, mire kikristályosodnak a különböző programok.
NAK / Pető Krisztina