Mezőgazdasági termelés

A fenntartható és versenyképes európai állattenyésztési ágazatnak a tudásátadáson és az innováción keresztül történő megteremtését célul kitűző európai partnerségi szervezet, az Animal Task Force közzétette „A haszonállat több, mint élelmiszer” című kiadványát. Az anyag kiemeli, hogy a haszonállatok az élelmiszer-termelésen túl kulcsszerepet játszanak az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képesség, az erőforráshatékonyság, a vidékfejlesztés és az ökoszisztéma-szolgáltatások biztosításában egyaránt.

Az Animal Task Force (ATF) egy európai köz- és magánszféra közötti partnerség, amely vezető szakértői testületként köti össze az európai ipart és a kutatással foglalkozó szolgáltatókat az állattenyésztési ágazat fejlesztése érdekében. Az ATF a partnerszervezetekkel együtt tehát azon dolgozik, hogy meghatározzák azokat az intézkedéseket, amelyek a fenntartható és versenyképes európai állattenyésztési ágazatnak a tudásátadáson és az innováción keresztül történő megteremtését szolgálják.

Az ATF 2025 júniusában közzétette a „Livestock are more than food” című dokumentumot, amely anyag kiemeli, hogy a haszonállatok az élelmiszer-termelésen túl kulcsszerepet játszanak az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képesség, az erőforráshatékonyság, a vidékfejlesztés és az ökoszisztéma-szolgáltatások biztosításában egyaránt.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elkészítette és közzétette az ATF kiadvány magyar nyelvű fordítását, melyet ”A haszonállat több, mint élelmiszer” címmel itt érhetnek el.

 

A kiadványban többek között az alábbiakról tudhatnak meg hasznos információkat:

- Milyen szerepet töltenek be a haszonállatok a tápanyag körforgásban, a biodiverzitás fenntartásában, a tájgazdálkodásban, a fenntarthatóságban, az élelmezésbiztonság fenntartásában, valamint a vidéki területeken a megélhetés biztosításában?

- Miért nem alkalmasak a jelenleg alkalmazott általános fenntarthatósági mérőszámok az állattenyésztési rendszerek átfogó értékelésére és az ágazathoz kapcsolódó pozitív hatások számbavételére?

- Az állattenyésztés és az állati termék-előállítás hogyan támogathatja Európa átállását a kör- forgásos és fenntartható gazdálkodásra?

- Az állattartás során keletkező trágya milyen szerepet tölt be a szintetikus műtrágyák és a fosszilis energiaforrások felhasználásának csökkentésében, valamint a talajok szervesanyag-tartalmának, vízmegtartó képességének és egészségének javításában?

- Mit jelent a biomassza értéknövelő újrahasznosítása?

- Az állattenyésztésben milyen, nem élelmiszer jellegű társ- és melléktermékek keletkeznek és azokat mely iparágak hasznosítják?

- Milyen előnyei vannak a biogáz előállításnak?

- A jól kezelt legelőkön a fokozott szénmegkötés hogyan járul hozzá az éghajlatváltozás mérsékléséhez?

- Az állattenyésztés hogyan ágyazódott be Európa vidéki identitásába, kulturális és kulináris örökségébe?

- A jól irányított állattenyésztési rendszerek hogyan járulnak hozzá a zoonózisos – azaz állatról emberre terjedő – betegségek terjedésének és az antimikrobiális szerek használatának csökkentéséhez?

- Az állati eredetű élelmiszerek hogyan járulnak hozzá a kiegyensúlyozott táplálkozás és az emberi egészség fenntartásához?

- Milyen szakpolitikai kihívásokkal néz szembe az állattenyésztési ágazat?

Az ATF eredeti, angol nyelvű kiadványa itt érhető el.

 

Forrás: ATF - Livestock are more than food

NAK/Borovka Zsuzsa

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám