Mezőgazdasági termelés

 

Úgy látszik, hogy hozzá kell szoknunk a szélsőséges, kiszámíthatatlan időjáráshoz. Nyugaton és az ország középső részén többször esett, a csapadékot kedvelő kórokozók terjedése felerősödött.

Ilyen többek között a csonthéjasok levéllikasztó (sztigminás) betegsége, mely a kajszi, az őszibarack és a mandula esetében is komoly lombhullást okozhat. A blumeriellás levélfoltosság is megjelent, mely a cseresznyénél és a meggynél is akár teljes lombhullást okozhat. A korábbi felhívás készítményei mindkét kórokozó ellen alkalmazhatóak.

Az almatermésűek varasodása továbbra is fertőz. Felszívódó készítményekkel javasolt a védekezés a kis gyümölcsök viaszosodásáig. Ez a diónyi nagyságú kis gyümölcsöt jelenti, amikor már lefelé lógnak a gyümölcsök az ágakon. Ekkor alkalmazhatók újra a réztartalmú gombaölők is, melyek már nem perzselik meg a viaszos bőrű gyümölcsöket. A Duna-Tisza közén és az Alföldön továbbra is az aszállyal küzdenek a gazdák, de az alföldi régióban a harmat miatt hosszan nedvesek voltak a levelek. A gombaspórák a nedves levelek felületén ki tudnak csírázni, így valószínű, hogy ez a rövid ideig tartó vízborítottság is elegendő lehetett a fertőzéshez. A lisztharmat tünetei valamilyen mértékben minden időjárási körülménynél megjelennek. Most is jelen van, sőt a hűvös ellenére az érzékeny almafajtákon tovább terjedt és az őszibarackon is megjelent. A kórokozókról és az ellenük való védekezésről korábbi felhívásunkból tájékozódhat.

1. kép: Levélpirosító alma levéltetű

Az előző években az is bebizonyosodott, hogy a kórokozókhoz képest a kártevők (rovarok, atkák) aktivitását kevésbé zavarja az időjárásunk változása. Sőt, a hideg tavasz ellenére már a vártnál korábban megjelentek pl.: a levéltetvek (1. kép). Pest megyében néhol erős volt a májusi cserebogár kártétel is. Most a szilvamoly, a keleti gyümölcsmoly és néhol a tarka szőlőmoly is intenzíven rajzik. Tehát a szilvánál, az őszibaracknál, a kajszinál, a szőlőnél érdemes rovarölő szerrel is kiegészíteni a gombaölős tankeveréket. A kontakt- (pl.: deltametrin, a lambda-cihalotrin, tau-fluvalinát) és felszívódó hatóanyagok (pl.: acetamiprid, azadirachtin, klorantraniliprol, spinozad) mellett biológiai megoldásokat is választhatunk (pl.: Bacillus thuringienzis, Cydia pomonella granulosis virus). Az egyszerű anyagok közül egyes molyfajok ellen a csalán kivonat, a konyhasó, a répacukor engedélyezett. Almamoly ellen a fák törzsére most lehet kihelyezni a hernyófogó öveket (2. kép). Az első nemzedék lárváinak bábozódása akadályozható meg vele. A szüretig 10-14 naponta javasolt a cseréje. (Hajdan jogszabályok kötelezték a kertészeket a használatára és a rendszeres cseréjére alma és körte kultúrákban.) Megvásárolhatóak, de házilag is elkészíthetőek.


2. kép: Hernyófogó öv

Az ültetvényekben az első osztályú termény előállítása a cél. Minimális károsítás esetén is már csak „ipari felhasználásra alkalmas” besorolást kaphat a gyümölcs, ami jelentős árcsökkenést jelent. Almában általában a hatodik, meggyben, őszibarackban az ötödik-hatodik, kajsziban a harmadik-negyedik, a szilvában a második növényvédelmi kezelés már megtörtént.  Az ültetvényekben most készülődnek a következő védekezésre a kórokozó gombák, a levéltetvek és a molyok ellen. Házikertben többnyire nem ennek a minőségnek az elérése a cél, de ott is szükséges a károsítók elleni rendszeres védekezés.

 

NMNK / Zsigó György

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám