Mezőgazdasági termelés

A rózsa az egyik legfontosabb és a legnagyobb volumenben értékesített vágott virág. 2022-ben a világ legnagyobb importőrei Amerikai Egyesült Államok, Németország és Franciaország, míg a világ legnagyobb exportőrei Hollandia, Kanada és Uganda voltak.

Hazánkban 2023-ban az import volumene (1832100 USD) meghaladta az export volumenét (880570 USD). A rózsa termesztése szabadföldön és termesztőberendezésben is jellemző. Hosszú élettartamú, a vágásra termesztett növényházi állományt átlagosan 5-7 évig tartják fennt. Mivel fény-és hőigényes, ezért klímánkon a téli virágoztatása nem gazdaságos. Emellett a parkok, közterek és hobbykertek népszerű dísznövénye is.  

A rózsa növényvédelmének számos sarkalatos pontja van. Legfontosabb kórokozóit korábbi cikkünkben mutattuk be. A legtöbb problémát okozó kártevő a nagy rózsa-levéltetű (Macrosyphum rosae), mely a fiatal növényi részeket és a hajtáscsúcsot preferálja (1. kép). Az intenzív hajtásnövekedés időszakában kell számítanunk a kártételre. A szívogatás hatására a károsított hajtás növekedése lelassul, emellett a levél sárgulása, kanalasodása is tapasztalható. Emellett mézharmat is megjelenik, amibe gyakran megtelepszik a korompenész. Nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy a kártevőcsoport fontos szerepet játszik a vírusok terjesztésében is, ami tovább növeli a közvetett kártételt. Kémiai védekezésre számos hatóanyag (acetamiprid, azadirachtin, cipermetrin, deltametrin, eszfenvalerát, flonikamid, flupiradifuron, piretrin, piretrin és piperonil butoxid, spirotetramat, 3-(polioxietilén)propilheptametil-trisziloxán) engedélyezett, emellett a káliszappan és az olajtartalmú készítmények (pl.: parafinolaj, narancsolaj, napraforgó olaj) is gyérítő hatásúak. A levéltetvek tojás alakban a fás részek repedéseiben telelnek át, ezért a lemosó kezeléssel csökkenthető az áttelelő egyedek száma. A vegetációban sok nemzedékük fejlődik ki, így többszöri kezelés lehet indokolt. Termesztőberendezésben makroszervezetek (Aphelinus abdominalis fürkészdarázs, Aphidoletes aphidimyza ragadozó szúnyog, AgroBio poloska) is alkalmazhatóak a védekezésben. 

1. kép: Rózsa levéltetű

Főként hajtatásban, de időnként szabadföldön a közönséges takácsatka (Tetranychus urticae) elszaporodása is problémát okozhat. Főként a nyári hónapokban, meleg és száraz körülmények között tapasztalható a kártétel. Jellegzetes kárképe a levelek klorofilelhalása, majd sárgulása. Emellett szövedék is megfigyelhető a károsított növényi részeken (2. kép). Már a kártevő kezdeti észlelésekor meg kell kezdeni a védekezést, hiszen gyors és tömeges felszaporodásával a növény kondícióját jelentősen csökkenti. Atkaölőszerekkel (acekinocil, bifenazát, hexitiazox, maltodextrin (hajtatás), milbemektin) tudunk ellenük védekezni, de a kén, mely a rózsalisztharmat ellen is alkalmazható, gyértő hatással van az atkákra. A kén mellett káliszappannal és olajos készítményekkel is csökkenthető az atkapopuláció. A kártevő gazdanövényköréhez számos gyomnövény sorolható, ezért a megfelelő gyomszabályozás is kiemelten fontos. Hajtatásban a takácsatkák természetes ellenségei is használhatók a védekezésben (Amblyseius montdorensis ragadozó atka, Orius laevigatus ragadozó poloska). 

2. kép: Takácsatka szövedéke rózsa virágon

A polifág takácsatka mellett a nyugati virágtripsz (Frankliniella occidentalis) megjelenésére főként hajtatásban számíthatunk. A kártétele révén a sziromlevelek barnulása, torzulása, elhalása is bekövetkezhet (3. kép). A védekezés nehéz, mivel több alakja is rejtőzve él. Kémiai védekezésre néhány hatóanyag használható (acetamiprid, azadirachtin, cipermetrin, spinozád), aminek időpontjait többnyire kék ragacslap segítségével határozzák meg. Emellett makroszervezetekkel (Amblyseius swirskii, A. montdorensis és Phytoseiulus persimilis ragadozó atka, Orius laevigatus ragadozó poloska, AgroBio poloska) is védekezhetünk.

 

3. kép: Nyugati virágtripsz kártétele rózsa virágon (Forrás)

A rózsa hajtásán, törzsén gyakran megfigyelhetők a pajzstetvek is. A leggyakoribb faj a rózsapajzstetű (Aulacaspis rosae), ami szívogatásával rontja a növény kondícióját (4. kép). Az imágók a károsított növényi részeken telelnek át. A védekezés alapját az imágók elleni olajos lemosó permetezés jelenti. A rajzó lárvák elleni kémiai védekezés (acetamiprid, cipermetrin flupiradifuron, piretrin és piperonil butoxid, piriproxifen (hajtatás), spinozad, (hajtatás)) is kulcsfontosságú, mivel letelepedésük után a fehér színű pajzsuk a növényvédő szerek ellen is védelmet jelent. 

4. kép: Rózsa pajzstetű (Forrás)

Ritkán a szabóméh -Megachile spp- kárképe is megjelenik (5. kép), ami a levélből szabályos, félkör alakú részeket vág ki. Ezekből a levéldarabokból építi fészkét. Kárt többnyire nem okoz, nem jellemző az ellene való célzott védekezés.

 

5. kép: Szabóméh kárképe rózsalevélen (Forrás)

A szabóméhez hasonlóan a rózsagubacs-darázs (Diplolepis rosae) kárképe is feltűnő. A tünetek elsősorban vadrózsákon figyelhetők meg piros-barnás színű, néhány centiméter nagyságú gubacsok formájában (6. kép). A gubacsok fölötti hajtásrész növekedése lelassul, akár el is halhat. A védekezés során elegendő a fertőzött hajtások eltávolítása. 

6. kép: Rózsa-gubacsdarázs (Forrás)

Néhány kártevő estenként okozhat gazdasági kárt, de többnyire csak ritkán figyelhető meg a károsításuk. Virágzáskor kárt okozhat a bundásbogár (Epicometis hirta) és az aranyos rózsabogár (Cetonia aurata) is, melyek a porzókat és a termőket is elfogyaszthatják.  A leveleket károsíthatja a levélsodró rózsadarázs (Blennocampa pusilla), a varródarazsak (Arge sp), a rózsa kabóca (Edwardsiana rosae), és a fehéröves rózsadarázs (Allantus cinctus) is. Emellett a hajtásfúró rózsadarázs (Cladaris elongulata) a hajtás hervadást, elhalást okozhatja. Nem hagyhatjuk figyelmen kívül a talajlakó kártevőket sem.

A kémiai védekezések során figyelembe kell venni, hogy a rózsa érzékeny lehet egyes növényvédő szerekre. Ezért a kezelés előtt érdemes próbapermetezést végezni. Továbbá egyes készítmények szennyezhetik a növény levelét, virágát, amivel esztétikai kárt okozhatnak. Védekezés előtt érdemes ellenőrizzük a hatóság honlapján, hogy az adott készítmény rendelkezik-e érvényes engedélyokirattal.

 

NAK / Fodor Attila

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám