2024. február 24-én már a tavaszi lemosó permetezés aktuális volt, de idén később indul a tavasz. A kéregpikkely alatt telelő platán csipkéspoloskák még nem rajzanak szét bolygatásra sem (1. kép). A platán rügypikkelyei már kinyíltak, így nemsokára a csipkéspoloskák is megjelennek a friss zöld leveleken és megkezdik a táplálkozást.
1. kép: Platán csipkéspoloska
Az enyhe tél nem gyérítette a kártevő rovarokat, atkákat és a kórokozó baktériumokat, gombákat sem. Ezért érdemes a díszfákon, díszbokrokon elvégezni a tavaszi lemosó permetezést! Nem váltja ki a nyári kezeléseket, de megalapozza a fák egészségét. A korábbi évek fertőzései, kártételei alapján mérlegelhetjük a kezelés szükségességét. Az akác, a berkenye, a bodza, a díszcseresznye, a hárs, a juhar, a rózsa és a szivarfa permetezése is szóba jöhet, de talán a platánnál és a tölgynél a legfontosabb a tavaszi lemosó permetezés. A platánt a platán csipkéspoloska és az apignomónia gomba, a tölgyet a tölgy csipkéspoloska miatt érdemes kezelni.
Paraffinolaj tartalmú rovarölő szerek engedélyezettek a kéregrepedésekben áttelelő atkák, levéltetvek, csipkéspoloskák és pajzstetvek ellen. A gombák, baktériumok ellen csupán egy tribázikus rézszulfát hatóanyagú gombaölő szer használható fel. Sajnos a készítmény csak a szükséghelyzeti engedély évenkénti ismételt engedélyezésével használható fel közterületen. Reméljük, hogy a közeljövőben az engedélyokiratot kiterjesztik közterületekre is.
A hajnali harmat vagy az öntözésből felszálló pára még a forró, aszályos nyarakon is elegendő nedvességet biztosít a lisztharmat fajok terjedéséhez. A fertőzött levelek összegyűjtésével mérsékelhető a tavaszi kártétel, de más áttelelő kórokozók és kártevők is gyéríthetők. A növényvédelmi kezeléssel érdemes megvárni a kisleveles állapotot, indokolt esetben akár többszöri kezelésre is szükség lehet. Lisztharmat ellen kéntartalmú kontakt és felszívódó gombaölő készítmények is rendelkeznek közterületi engedéllyel, de a kalcium-poliszulfid lombtrágya is rendelkezik lisztharmat gyérítő hatással.
A rózsa diplokarponos betegségére (csillagrozsda) nagy figyelmet kell fordítani. Erős fertőzéskor nyár elejére teljesen felkopaszodhat a rózsa. A jelenlegi időjárási körülmények, vagyis a hosszan tartó levélfelület nedvesség, a párás környezet és a mérsékelten meleg hőmérséklet elősegíti a kórokozó terjedését. A gomba elsősorban a fertőzött levelekben telel át, de a rügyekben és a hajtások felületén is fennmaradhat. Nehezíti a helyzetet, hogy a mulcsból nem lehet kigereblyézni az összes beteg levelet, és a bokrokon fennmaradt lombról is megindulhat a fertőzés (2. kép).
2. kép: Rózsa diplokarponos betegsége
Díszfák telepítésénél a növények károsítóit és a valószínűsíthető növényvédelmi teendőket is figyelembe kell vennünk, mert sok kerti károsító jól érzi magát a díszfákon is, és onnan megfertőzhetik a haszonnövényeinket. A kiválasztásban a Közterületi sorfák jegyzéke 2024. is segítséget nyújthat. Sőt, a károsító a közterületi dísznövényekről is betelepülhetnek a kertbe! Ilyenek lehetnek egyes lisztharmat és levéltetűfajok, az eperfa-pajzstetű, a tűzelhalás baktériuma, a virág és gyümölcsfertőző moníliagombák, a taplók vagy a nyugati dióburok-fúrólégy is.
NMNK / Zsigó György