Dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvostól kapott információk alapján a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Állategészségügyi Diagnosztikai Igazgatósága 2025. március 6-án kelt eredményközlője alapján a Győr-Moson-Sopron vármegyei Kisbajcs településen található nagylétszámú szarvasmarha-állományából származó mintákból ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírus került kimutatásra.
A hatóságok azonnal intézkedtek az érintett állomány felszámolásáról és megkezdték a járványügyi nyomozást.
Az ún. jegyzékbe foglalt betegségek megelőzésére és a védekezésre vonatkozó szabályokat a Bizottság (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendelete, az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletről szóló 2008. évi XLVI. törvényben és a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésről szóló 23/2005. (III.2.) FVM rendelet állapítja meg. Az ezekben leírtaknak megfelelően többek között a kitörés körül a 3 km-es védőkörzet és a 10 km-es felügyeleti (megfigyelési) körzet került felállításra.
Ezeken a területeken a hivatkozott jogszabályokban meghatározott korlátozások, tiltások léptek életbe.
A betegség továbbterjedésének megakadályozása érdekében az Országos Főállatorvos Baranya, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Pest, Somogy, Tolna, Vas, Veszprém, Zala vármegyék területén elrendelte a fogékony állatfajok (szarvasmarha, sertés, juh, kecske, bivaly, vadon élő kérődzők) forgalmi korlátozását 72 óráig.
Ezt követően a fogékony állatok azonnali vágásra történő szállítását engedélyezte, minden más célra történő mozgatás esetén a forgalmi korlátozás érvényben marad 2025. március 17-ig.
Az érintett vármegyében tilos minden fogékony állatfajt bemutató rendezvény megtartása 2025. március 17-ig; a fogékony állatfajt tartó turisztikai helyek (pl. állatkert, vadaspark) további rendelkezésig nem látogathatók.
Felhívjuk minden érintett figyelmét az Országos Főállatorvos rendelkezéseinek teljeskörű betartására! A járvány aktuális hírei, valamint a betegséggel kapcsolatos hasznos információk a NÉBIH folyamatosan frissülő weboldalán érhetőek el.
Forrás: Agrárminisztérium, Nébih