Mezőgazdasági termelés

A kultúrnövény korai fejlődési fázisában a csávázás a növényvédelem egyik leghatékonyabb eszköze a kártevők és a kórokozók kártételének minimalizálására. A növényvédő szer kis dózisban a mag felületén van, így azonnal ki tudja fejteni hatását. Ezzel jelentősen mérsékelhető a felhasznált peszticid mennyisége, mivel kevesebb növényvédő szer kerül felhasználásra a talajfertőtlenítéshez vagy az állomkezeléshez viszonyítva. Ezért az integrált növényvédelem egyik nélkülözhetetlen eleme a vetőmagcsávázás.

A technológiát már a 20. század közepe óta használják, így a termesztés szerves részévé vált. A legtöbb szántóföldi kultúra esetében nélkülözhetetlen, de számos zöldségnövény termesztésében is jelentős a szerepe. A magokat a könnyebb elkülönítés céljából a növényvédőszer mellett feltűnő színnel is ellátják (1. kép).  Az inszekticides csávázás a csíranövényt elsősorban a talajlakó kártevőktől védi meg, de egyes kultúrákban a földibolhák, a bagolylepkék és az amerikai kukoricabogár ellen is alkalmazható. A neonikotinoidok kivonásával jelentősen szűkült a felhasználható hatóanyagok száma (cipermetrin, ciántraniliprol, flupiradifuron, lambda-cihalotrin teflutrin), ezért más technológiai elemek jelentősége növekedett.

1. kép: Csávázott kukorica mag

A fungicides kezelés a maggal terjedő és/vagy a talajból fertőző kórokozók ellen nyújt védelmet, de az üszöggombák, a peronoszpórák és a helminthospóriumos betegséget okozó kórokozók ellen is hatékony. A kontakt hatóanyagokat főként a mag felületén található, míg a felszívódó hatóanyagokat a mag belsejében lévő és a fejlődő növényt fertőző kórokozók ellen célszerű használni. Azonban az eltérő hatásmechanizmusú hatóanyagok kombinációja is gyakori (azoxistrobin, difenokonazol, fludioxonil, flutolanil, fluoxastrobin, fluopikolid, mefentriflukonazol, metalaxil-m, oxatiapiprolin, protiokonazol, tebukonazol, tiabendazol tritikonazol, szedaxán). Biológiai termesztésben többek között a növényi- vagy egyéb kivonatok (pl.: szegfűszeg, komposzt), az egyszerű anyagok (pl.: mustármag por, kitozán-hidroklorid) és a mikrobiológiai készítmények (pl.: Bacillus amyloliquefaciens MBI 600) is felhasználhatók csávázásra.

 

NAK / Fodor Attila

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám