Mezőgazdasági termelés

Az európai gombatermesztés olyan stratégiai mezőgazdasági ágazat, amely a hagyományt és az innovációt ötvözi. Évi mintegy egymillió tonnás termelésével ez a mezőgazdasági ágazat több ezer gazdálkodó számára fontos bevételi forrást jelent, miközben egészséges és fenntartható élelmiszerterméket biztosít.

Az európai gombatermesztés stabil és 2025-re várhatóan 1 040 200 tonna termelést fog elérni. Lengyelország és Hollandia a fő termelők, amelyek a teljes mennyiség több mint 70%-át adják. Az ágazat főként az Agaricus (csiperke) fajtákra összpontosít, amelyet ellenőrzött környezetben termesztenek, ami garantálja a magas színvonalat, bár a Pleurotus (laskagomba) termelése is növekszik. Olaszországban a Cardoncello, a Pioppino és a Shiitake fajták ma már folyamatosan elérhetők a piacokon és a nagy kiskereskedelmi láncokban. A termelés mintegy kétharmadát a friss piacra szánják, míg a fennmaradó részt feldolgozzák.

Andrea Prando, az Olasz Gombatermesztők Szövetségének elnöke arról számol be, hogy „az ágazat jelenleg jelentős kihívásokkal néz szembe, a piac alakulásától és a termelési költségektől kezdve a csomagolásra és a tőzeg használatára vonatkozó szabályozási nyomásig. Gazdasági szinten az európai ágazat több mint 40 ezer munkavállalót foglalkoztat és egy integrált európai promóciós kampány előnyeit élvezheti, amely több mint 86 millió online megjelenést ért el, és 2024-ben meghaladta a kötelezettségvállalási célokat. (europeanmushroom.eu). Az ágazat azonban aggodalmainak ad hangot, például a termelési költségekkel kapcsolatban. Az emelkedő minimálbérek és az energiaköltségek jelentősen befolyásolják a működési árrést.

Egy másik kérdés a fenntarthatósággal kapcsolatos. A termesztőközeg kiegészítéseként használt tőzeg alternatíváinak keresése prioritást élvez. A Bioschamp projekt, valamint számos egyesület és vállalat alternatív anyagokat tesztel, biztató eredményekkel, de ez még mindig nem elég ahhoz, hogy garantálja a tőzeg kiváltását. A technikai és szabályozási kérdések továbbra is nyitottak, beleértve a termesztett talajok tényleges hozamát is.

De talán a legproblémásabb és legvitatottabb kérdés jelenleg a csomagolás kérdése. Az új uniós rendelet 2030-tól betiltja a műanyag használatát a friss gyümölcsök és zöldségek esetében, kivéve bizonyos kivételeket. A vízveszteségre és a fizikai behatásokra érzékeny gombáknak nagyon drága innovatív csomagolási megoldásokra vagy a kivételek közé való felvételre lehet szükségük. Ebben az értelemben az Európai Gombatermesztők Csoportja már tárgyalásokat folytat az Európai Unióval, mivel a termék romlandó, vagyis fontos, hogy az ágazat számára megoldásokat adjanak.

Mindezek ellenére a gombatermesztés optimistán tekint az innováció és a fejlődés lehetőségeire, még akkor is, ha egy átmeneti szakaszban van, ahol a friss termékek betakarításának automatizálására tett különböző kísérletek egyelőre csak tesztek, amelyek még nem tették kifizetődővé a beruházásokat. A célzott szakpolitikák és az innovációba való befektetés támogatásával az ágazat tovább növekedhet, és megerősítheti stratégiai szerepét az európai és a nemzeti mezőgazdaságban, de elengedhetetlen a modern termesztési technikák általános kultúrájának megteremtése. A környezeti fenntarthatóság és a hatékonyság a kulcs a kihívásoknak való megfeleléshez és a jövőbeli lehetőségek megragadásához, de ezeket tökéletesen össze kell kapcsolni a gazdasági fenntarthatósággal.

Forrás: Freshplaza.com

 

NAK / Fodor Zoltán

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám