Mezőgazdasági termelés

A Magyar Közlöny 2024. évi 118. számában megjelent az iskolagyümölcs- és iskolazöldség-program végrehajtásáról szóló 15/2021. (III. 31.) AM rendelet módosításáról szóló 58/2024. (XI. 27.) AM rendelet.

A módosító rendelet az alábbi főbb módosításokat és változtatásokat tartalmazza az iskolagyümölcs- és iskolazöldség program 2025/2026-os tanévtől kezdődő végrehajtására vonatkozóan:

A kísérőintézkedések, a népszerűsítő- és információs kiadványok előállítása és szétosztása, illetve a kóstoltatás már nem tartozik a kedvezményezett feladatai közé

A 15/2021. (III. 31.) AM rendelet 13. alcíme a következő 19/A. §-sal egészül ki, amely tartalmazza a kísérőintézkedések végrehajtására vonatkozó rendelkezéseket. Ennek megfelelően a következő tanévtől már nem a beszállítók, azaz a programban részt vevő termelők és termelői szervezetek kötelezettségei közé fog tartozni majd a népszerűsítő és edukációs programok végrehajtására.

A 2025/2026-os tanévtől a gyümölcsfogyasztást ösztönző edukációs programok és tájékoztató kampány indítására és végrehajtására külön pályázatot, illetve közbeszerzési eljárást tesz közzé az Agrárminisztérium.

Az edukációs programok költségvetése az iskolagyümölcs- és iskolazöldség program részét képezi, így azokat a program rendelkezésre álló keretből lehet finanszírozni. A kísérőintézkedések éves szinten a nemzeti forrás legfeljebb 3%-áig, az európai uniós forrás legfeljebb 15%-áig támogathatók.

A támogatás kedvezményezettje a termelő/termelői szervezet lett

A jelen módosítást megelőzően kedvezményezettként „kérelmező” szerepelt további meghatározás nélkül a15/2021. (III. 31.) AM rendelet 2. § (3) bekezdésben, így gyakorlatban a Tankerületi Központok voltak a kezdeményezettek.

Lényeges változást jelent ehhez képest, hogy a rendeletmódosítás értelmében az elkövetkező tanévtől a tanulók ellátását vállaló termelők, termelői szervezetek, társulások, valamint a kizárólag ezek tulajdonában álló vállalkozások lesznek a program kedvezményezettjei.

Egyértelmű kiválasztási kritériumok bevezetése - értékelési szempontrendszer kialakítása a kedvezményezettek számára

A korábbi gyakorlatnak megfelelően a jövőben is az oktatási intézmények fenntartói, tehát a Tankerületi Központok írják ki a pályázati felhívásokat, azonban a 2025/2026-os tanévtől a 15/2021. (III. 31.) AM rendelet új, 6/B. §-sal egészült ki, amelynek értelmében a beérkezett pályázatok elbírálása során az alábbi szempontok alapján kialakított szempontrendszert kell alkalmazniuk:

  1. a) a tanulók létszáma,
  2. b) az intézmény földrajzi elhelyezkedése,
  3. c) a programba bevonható mezőgazdasági termékek forgalmazási adatai,
  4. d) a helyi beszerzés, a helyi piacok és a rövid ellátási láncok által felkínált lehetőségek,
  5. e) a környezeti előnyökre és hátrányok, valamint
  6. f) szükség esetén az érintett intézmények véleménye

Előnyben a termelők és termelői szervezetek

A rendelet új, 6/B. §-a további szempontokat határoz meg a pályázatok elbírálására vonatkozóan. Ennek megfelelően, amennyiben a beérkezett és a szempontrendszer alapján értékelt ajánlatok között pontegyenlőség van, első körben a termelők, ezt követően a termelői szervezetek által benyújtott pályázatokat kell előnyben részesíteni.

2025/2026-os tanévtől kizárólag egy évre lehet szerződést kötni

A rendeletmódosítás értelmében a 2. § (2) kiegészült (4) bekezdéssel, amely szerint az eddigi gyakorlattal szemben a 2025/2026-os tanévtől kizárólag egy tanítási évre lehet szerződést kötni.

A program keretében kiosztott friss termékek, illetve a gyümölcslevek alapanyagai 50%-ának saját termelésből kell származnia

A módosításnak megfelelően az 1. §- kiegészítésével bevezetésre kerül a „saját termék fogalma”. Ennek értelmében a kiosztásra kerülő friss termék, valamint a zöldség- és gyümölcslevek előállításához felhasznált alapanyag legalább 50 százalék mennyiségben saját termék kell, hogy legyen. Ennek ellenőrzésére és nyomon követésére a 9. § 10. fejezet (5) bekezdés értelémében a támogatási kérelemnek részletes adatokat kell tartalmaznia a saját termelés igazolására, így pl. a termőterület adataira, levek esetén a feldolgozóval kötött szerződésre vonatkozóan.

 

NAK / Dr. Kozak Anita

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám