Mezőgazdasági termelés

A meteorológusok szerint a hónap végére már hűvösebbre fordul az időjárásunk, véget ér az indián nyár. Felgyorsul a lombhullás, megkezdhetjük az őszi lemosó permetezést.

Akinél az idén vagy a korábbi években gondot okoztak a fákon és a bokrokon megjelenő és áttelelő károsítók, azoknak érdemes elvégezni ősszel a lemosó permetezést (1. kép). Azokban a kertekben javaslom a lemosást, ahol tavasszal küzdeni kellett a tafrinával az őszibarackon, a tűzelhalással az almatermésűeken, a monília fajokkal a csonthéjasokon és az almatermésűeken, a varasodással az almán, valamint a körtén, a málna vesszőbetegségeivel, a levéllikasztó gombával a csonthéjasokon vagy a gnomónia gombával a dión. Ezzel már a következő évi termés védendő, a tavasszal induló fertőzés mértékének csökkentésével. Réztartalmú készítményekkel megkezdhető a permetezés már az erős lombhullástól kezdve.

1. Kép: Őszi lemosó permetezés

Tavasszal, rügypattanáskor a pajzstetvekre, az atkákra, a levéltetvekre és a lisztharmatra koncentrálhatnak azok a kertészek, akiknél ezek korábban gondot okoztak. Tehát többnyire ősszel a rezes, rezes-olajos és tavasszal az olajos vagy a kénes-olajos kombinációt ajánlom lemosásra. Bőséges lémennyiség használata ajánlott, mivel a permetlének a legkisebb kéregrepedésbe is be kell jutnia. A permetlé a kertészeket is elérheti, ezért kiemelten fontos a növényvédőszerre előírt védőeszközök használata. Fontos kiemelni, hogy csak a kertjét jól ismerő kertbarát tud dönteni arról, hogy el kell-e kezdeni a permetezést. Ő ismeri a növényei fogékonyságát, a kertje mikroklímáját és a saját lehetőségeit. Ő dönt arról is, hogy milyen szintű fertőzöttséget enged meg a terményeiben. A permetezés mellett a fertőzött ágak, gyümölcsmúmiák eltávolításával, a lemosás előtti kéregkaparással, a kártevőket áttelelésre csábító hernyófogó övekkel és a beteg levelek eltávolításával is sokat tehetünk a jövő évi termés érdekében.

Az egészséges, jó kondícióban lévő növény jobban tűri a károsítók támadását. Ehhez elengedhetetlen a tápanyagokban gazdag talaj. Mindenkinek ajánlom, hogy néhány évente végeztesse el az ágyásának a talajvizsgálatát. Általában javaslatot is adnak a laboratóriumok az elkövetkező évek trágyázására. A facsemeték és a szőlő telepítése előtt is fontos megismerni a gyökérközeli talajréteg tulajdonságait. Az őszi trágyázások torzíthatják az eredményeket, ezért a mű- vagy szervestrágyák kiszórása előtt kell talajmintát venni, majd eljuttatni a kiválasztott laboratóriumba.

A lehullott lomb értékes. A komposzt tápanyagot szolgáltat, talajszerkezetet javít, elősegíti a vízmegkötést és hasznos mikroszervezeteket juttat vissza a talajba. Úgy vélem, hogy aki megteheti, annak a kertbarátnak kötelező komposztálni. A beteg, már penészpárnás terméseket inkább ne tegyék a komposztba. Inkább ássák el vagy a kommunális hulladékkal együtt szállíttassák el (2. kép).

2. Kép: Moníliás gyümölcs megsemmisítése

 

NMNK / Zsigó György

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám