Mezőgazdasági termelés

Esőkkel és lehűléssel megérkezett az ősz. A hidegben a gombák sem terjednek és az országos csapdahálózatunk fogási adatai azt mutatják, hogy a vadgesztenye aknázója és a selyemfényű puszpángmoly is befejezte a rajzását. Milyen feladata lehet még a növényvédősnek? Lassan készülni lehet a lemosó permetezésre és a kiültetett árvácskák folyamatos, tavaszig tartó ellenőrzésére.

A magyar növényvédelmi gyakorlatnak még mindig szokatlan a „bukszusmoly” fejlődésmenete. Érdemes megnézni az országos csapdahálózat idei fogási adatait. A táblázatok adatai jól szemléltetik, hogy őszre erősödik fel a moly rajzása. Székesfehérváron az eszközök áprilisi kihelyezését követő 17 hétben 16 db lepke, míg az október 1-ig terjedő következő 8 hétben 53 db egyed repült a varsáscsapdába. Ezek a molyok még párzottak, tojást raktak és a kikelő hernyók még október végéig károsíthatnak. A hernyók kezdetben kb. 1 cm nagyságúak, és a bokrok belsejében kezdik meg a táplálkozást. Ide kell bejuttatni a rovarölős permetlevet is.

Az 1. képen látható kisméretű lárvák ellen még a Bacillus thuringiensis toxinkristályait tartalmazó készítmények is hatásosak, míg később az acetamiprid és a deltametrin hatóanyagú rovarölők kombinációjával is védekezhetünk. A viaszos levelek miatt tapadásfokozó használata indokolt. A táblázat adatai jól mutatják azt is, hogy mennyire eltérő lehet az egyes helyszínek fertőzöttsége, pl.: a siklósi kertben egész évben üresen maradtak a csapdák. Sajnos ezt az eredményt nem lehet általánosítani, nem lazíthatnak a siklósi kertészek! A szomszédos parkokban, temetőkben még most is károsíthatnak a hernyók.

1. Kép: Selyemfényű puszpángmoly („bukszusmoly”) lárva kártétele

Díszribiszke ágyás egységes fakulásához, a levelek száradásához hívtak ki szeptemberben (2. fénykép). Takácsatka károsítására gondoltam a tünetek alapján, de nem találtam atkákat és levedlett lárvabőröket sem a levelek fonákján, sőt más kártevőt sem. Mikroszkópos vizsgálat után a leveleken feketén csillanó, apró ürülékcseppeket figyeltem meg, ami tripsz kártételre utal. Mint később kiderült az idén már többször permetezték rovarölő szerrel a bokrokat. Úgy látszik, hogy sikeres volt a védekezés, ezért nem találtam meg a gyorsan mozgó, 0,5-1 mm-es tripsz imágókat és lárvákat.

2. Kép: Tripsz kártétele díszribiszkén

Úgy tűnik, hogy az aszályos időjárás nem zavarta a fagyaltripszet sem a fejlődésében. Ugyanabban a parkban fagyalsövényen, egészséges levélkék mellett megjelent a fagyaltripsz súlyos kárképe, vagyis a pattanva repedő torz levelek és rajtuk az ezüstfehér szívásfoltok (3. kép). Nem érdemes permetezni, mert az egyedeit már itt sem találtam meg a növényen, lehet, hogy már telelőre vonultak. Nehéz ellenfél. A nyár folyamán több nemzedékével is számolnunk kell és egyes tripszfajok lárvái a talajba húzódnak és ott fejlődnek tovább. A szemlézett parkban jövőre már tavasztól figyelni kell a növényeket és a károsítás megjelenése után el kell kezdeni a védekezést. A tapadásfokozóval kiegészített acetamiprid és a deltametrin hatóanyagú rovarölők kombinációja ebben az esetben is be fog válni.

3. Kép: Fagyaltripsz kártétele

2024. október 1-én életbe lépett a 282/2024 (IX.30.) Kormány rendelet, A települési zöldinfrastruktúráról, a zöldfelületi tanúsítványról és a zöld védjegyről. Megjelent a Magyar Közlöny 98. számában. Fogalmakat tisztáz, rendelkezik a fásszárúak telepítéséről, kivágásáról és részletezi a zöldfelületi tanúsítvány és a zöld védjegy tartalmát is. A mellékletek között megtalálják az inváziós fajú fás szárú növények listáját is. Remélem, hogy segíteni fogja a munkánkat a rendelet előírásai!

 

NMNK / Zsigó György

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám