Mezőgazdasági termelés

Fagyos éjszakákat jósolnak a jövő hét végére!

Idézek a Holland Alma Kft. korábbi felhívásából:

„Leghatékonyabban permettrágyák kijuttatásával tudjuk fokozni a rügyek faggyal szembeni ellenálló képességét és a funkcióképesség megtartását. Fontos, hogy alacsony lémennyiséggel és jó porlasztással, nagy levegővel, apró cseppekben permetezzünk. Ugyanilyen fontos a megfelelő hatóanyagú szerek megválasztása. A hideghatás által okozott stressz leküzdésére a legjobban az amionsav, borostyánkősav, huminsav, bór és cink, valamint flavonoid készítmények a legalkalmasabbak. Mindet nem érdemes használnunk, de a virágok támogatására legalább kétféle hatóanyag oldalra szükségünk van. Valamint a kis felvevő felület miatt jó minőségű tapadásfokozó/hatásfokozó szert is érdemes használni. Sokan kételkedve fogadják a hatóanyagok hatékony felvételét ilyen kis aktív levélfelület mellett. A kétkedőknek nincs igazuk. A virágrügyek levelein és a fiatal hajtások felszínén hatékony tápanyag felvétel történik és a hatóanyag éppen ott hasznosul, ahol arra a legnagyobb szükség van. Ne a szereket, hanem a hatóanyagokat nézzük!”

A fagyok előtt és közvetlenül a fagyos éjszaka után is érdemes elvégezni a permetezést. Aki pedig most ültetne kajszicsemetét, az válasszon a moníliára kevésbé érzékeny és virágrügyekkel sűrűn berakódó fajták közül. Ha elfagyna a virágok nagy része, még akkor is kellő mennyiségű termést szüretelhetünk a 03.05-én fotózott fáról.

1. kép: virágzó kajszi

„Miért hullik a szilvám?” – gyakran teszik fel ezt a kérdést nekem a kertbarátok már kora tavasszal is. A bőséges virágzást követő megtermékenyülés után a fa megszabadul a feleslegesnek ítélt gyümölcseitől. Ez a természetes gyümölcsritkulás. Azonban valamelyik poloskaszagú szilvadarázsfaj is felelős lehet a gyümölcspotyogásért. Ebben az esetben rágcsálékot, ürüléket látunk a szétbontott kis szilvákban, néha még a lárvát is megtalálhatjuk bennük. Ekkor már elkéstünk a védekezéssel! Néha 90%-os kárt is okoznak. (Későbbiekben hullást okozhat még a fagy, a sarkavírus és a szilvamoly is.) Ezek a szilvadarazsak a talajban telelnek át és a párosodás után a megtermékenyített nőstények virágok csészeleveleibe rakják a tojásaikat. A fehér színhez vonzódnak a legyek, már a virágzás előtt függesszék ki és rendszeresen ellenőrizzék a ragacsos fehérlapokat. A befogott legyek jelzik a rajzás kezdetét, ekkor indíthatjuk a permetezést. Virágzásban felszívódó méhkímélő rovarölővel pl. az egyik acetamiprid hataóanyagú növényvédő szerrel védekezhetünk.

 

 2. kép: fehér ragacsalap

 

Csak a méhekre „nem jelölésköteles” vagy a „méhekre mérsékelten veszélyes” készítményekkel dolgozhatunk. Ez utóbbi esetben a permetezést „a méhek napi aktív repülésének a lezárulás után, legkorábban a csillagászati naplemente előtt egy órával lehet megkezdeni és legkésőbb 23.00 óráig be kell fejezni.” Erre a növényvédő szerek címkéjén is feltüntetett előírásra figyelnünk kell a későbbiekben is! Be kell tartanunk a méhek érdekében, a virágzó kerti növények és a virágzó gyomok vagy a méheket csábító mézharmatos levelek esetében is.

 

Akit nagyon zavarnak a gyepben megjelenő gyomnak nevezett kétszikű növények, és nem tudja kiszedegetni, kiszúrózni ezeket, az most permetezhet, mert a virágzó, érzékeny fejlődési szakaszukban vannak ezek a széleslevelű növények. Ilyen gyomirtó szer pl. a klopiralid+floraszulam+fluroxipir-meptil hatóanyagokat tartalmazó és a 2,2-D+MCPA+MCCP+dikamba összetételű gyepgyomirtó. Gyeptrágyával kombinált gyomirtó szer is kapható.

Egyébként a gyepekben megjelenő kétszikűek közül sok a gyógynövény. Most szépen virágoznak és a taposást is jól bírják. A 03.06 -án készült fényképen látható tyúkhúrból salátát, a pitypangból gyógyteát is készíthetünk.

3. kép: pitypang tyúkhúr között

       

NMNK / Zsigó György

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám