A megszokotthoz képest kb. egy hónappal előrébb jár az időjárásunk. Langyos meleget és folyamatos nedvességet jeleznek a meteorológusok. Ez kedvezni fog a virágfertőző monília és a tafrina fertőzésének.
Éppen csak elmostuk a permetezőgépet a lemosás után, máris készülhetünk a kajszi, majd a meggy és a cseresznye virágfertőző monília elleni permetezésére. Remélem, hogy el tudták végezni a csonthéjasokon a rezes vagy a rezes-olajos lemosást! Sajnos csupán ezzel a kezeléssel nem lehet kivédeni a virágzásban támadó moníliát. Javaslom, hogy végezzék el a megelőző (preventív) permetezést a virágzó kajszifákon.
Megjelent a növényvédősök „szent könyve” a 2024. évi Engedélyezett növényvédő szerek jegyzéke és a külön kötetként is megvásárolható Termésnövelő anyagok jegyzéke. Ezekből tájékozódhatnak a készítményekről, a névváltozataikról, a felhasználásukról és a védőeszközökről. A 756. oldalon a párhuzamos behozatali engedéllyel rendelkező készítményeket találják meg, a 769. oldalon az egyszerű anyagok felhasználásról olvashatnak.
A metszőollós fénykép tavaly szeptember 5-én készült a NÉBIH Tordasi Növényfajta Kísérleti Állomásán, metszési bemutatójukon. Minden megmetszett őszibarack után fertőtlenítették az ollókat. Veszélyes vírust, baktériumot és gombát is át lehet vinni az eszközökkel az egyik növényről a másikra. Az egyszerű anyagok közül a vágóeszközök fertőtlenítésére, tisztogatására az 50 ml 8 %-os ecet / 1 liter víz keveréket ajánlják.
1. kép: metszés előtti fertőtlenítés
„Gombásan” indul az idei év, mert nem volt olyan hideg a tél, ami gyérítette volna az áttelelő gombaképleteket. A február 21-én fotózott rózsán fennmaradtak a tavalyi beteg levelek és már kibújtak a fogékony friss levélkék is. Még össze lehet gereblyézni az őszi lombot a tövek alól, mert innen is fertőzhet a rózsa csillagrozsdája (diplokarponos levélfoltossága). Teljes lombhullással járhat a gomba fertőzése. A mulcsból nehéz kiszedni a beteg leveleket, ezekben az ágyásokban még indokoltabb lehet a permetezés.
2. kép: rózsa csillagrozsdája (diplokarponos levélfoltossága).
A szamóca zöld leveleit is megtalálhatják a kórokozó gombák, talán leggyakrabban a mikoszferellás levélfoltosság tünetével találkozhatunk.
3. kép: szamóca mikoszferellás levélfoltossága
Mindkét növényre találnak néhány réztartalmú és felszívódó gombaölőt is az engedélyezettek növényvédőszerek között. Az egyik azoxistrobin hatóanyagú gombaölő a rózsára és a szamócára is engedélyezett. A szamócára pl. a penkonazolt vagy a boszkalidot tartalmazó készítmény is bevethető, hasonlóan az egyik a Pythium oligandrum oospótáit tartalmazó „bioszerhez”.
NMNK / Zsigó György