Mezőgazdasági termelés

A svéd „csodafegyver” megosztja Brüsszelt.

Május utolsó napján értekeztek egy rendezvényen az Európai Parlamentben a „Füstmentes Európa receptje: Tanulmányok a svéd tapasztalatokról” című találkozón arról, hogyan próbálja Svédország elérni a füstmentességet, mivel küszöbön áll, hogy a WHO hamarosan Európa első dohányzásmentes országaként fogja besorolni Svédországot. Miközben aktív törekvések vannak az unióban a dohányzás visszaszorítására, már az alternatív megoldásokkal kapcsolatban is kifogások merülnek fel, annak ellenére, hogy a WHO is megállapította, hogy a hasonló készítmények egészségügyi kockázata jóval alacsonyabb, mint a cigarettáké.

Forrás: https://twitter.com/SmokeFreeSweden/status/1651150729279578112/photo/1

Először is érdemes tisztázni, hogy mi a snüssz (snus).  A snus egy porózus, dohánykeverékkel teli tasak, amelyet a felhasználók a felső ajkuk alá tesznek, ahol a nyál felszabadítja a nikotint, amely a fogíny vékony bőrén keresztül felszívódik a véráramba. A hatás erős, azonnali és füstmentes. A rendelkezésre álló legfrissebb adatok szerint 2019-ben a felnőtt svédek 14 százaléka használt naponta snuszt- írja a Politico.

Svédország az egyetlen EU-ország, ahol legális a snus. A dohánytermékekről szóló 2001/37/EK irányelv 8. cikke megtiltja a szájon át fogyasztott dohány forgalmazását. A tilalmat eredetileg a dohánytermékekről szóló első irányelv (a 92/41/EGK irányelvvel módosított 89/622/EGK irányelv) rendelte el. Csatlakozási szerződésében Svédország eltérést kapott azzal a feltétellel, hogy minden szükséges intézkedést megtesz annak biztosítására, hogy a kérdéses termék ne kerüljön forgalomba azokban a tagállamokban, amelyekre a 89/622/EGK és a 92/41/EGK irányelv teljes egészében alkalmazandó.

Akkor mi az, amit itthon találhat a fogyasztó?

Itthon nikotinpárnákat értékesítenek a dohányboltok (ugyanis külföldről magányszemélyként snuszt engedély nélkül rendelni nem jogszerű, mivel jövedéki termék), melynek dohánymentes változatában adott hordozóanyaghoz hozzáadott nikotin van, és többféle ízesítésű, valamint más-más erősségű változatai léteznek. A NNK (Nemzeti Népegészségügyi Központ) azonban felhívja rá a figyelmet, hogy míg az Európai Parlament és Tanács 2001/37/EK irányelve szerint 1 szál klasszikus cigaretta megengedett legnagyobb nikotin tartalma 1 mg, ezek a termékek 4-6-10-16-20 mg nikotin/tasak kiszerelésben is kaphatóak.

Az EU tehát 1992-ben minden szájon át fogyasztható dohányt betiltott, mert attól tartott, hogy ez egy olyan folyamat része, melyben a termékfejlesztések valójában a tinédzserek megcélzására irányulnak, de a snus annyira beleivódott a svéd kultúrába, hogy az ország különleges mentességet kért, amikor 1995-ben csatlakozott a blokkhoz. Ez tüske volt Brüsszel szemében. Egy évtizede egy biztos lemondott egy snusszal kapcsolatos befolyásolási botrányban, tavaly pedig a svéd bulvárlapok váltottak ki felháborodást azzal az írásukkal, miszerint az uniós szabályok a dohánytermékek adóemelését vonják maguk után.

A snus most visszatért, ezúttal a cigaretta-alternatívák közegészségügyi előnyeinek jó példájaként, miközben az iparág kemény új intézkedésekre készül amiatt, hogy az EU 2040-re szeretné elérni, hogy Európa füstmentes legyen.

Svédország nemcsak abban egyedülálló, hogy az egyetlen EU-ország, ahol snus-t árulnak. Itt a legalacsonyabb a dohányzási arány is Európában. Ez nem véletlen – érveltek az Európai Parlament rendezvényén az előadók- a svédek ritkábban dohányoznak, mert van egy könnyen elérhető alternatíva. Szerintük ahelyett, hogy fellépnének az alternatív dohánytermékek ellen, az európai kormányoknak fel kellene karolniuk azokat.

A döntéshozók megosztottak a dohányzás elleni küzdelemben a cigaretta alternatíváinak használatával kapcsolatban. Egyesek szerint aggodalomra adnak okot mind a hosszú távú hatások, mind annak a kockázata, hogy ezek a termékek az új felhasználókat rászoktatják a nikotinra, és végső soron rászoktatják őket a dohányzásra. Míg a snus és más alternatívák, mint például az e-cigaretták, egészségügyi kockázatot jelentenek, sokkal kevésbé károsak, mint a hagyományos cigaretták- állítják a helyettesítő termékekért kiállók.

„Úgy gondolom, hogy a cél az - ha küzdeni akarunk a dohányzással összefüggő halálozás ellen -hogy az emberek abbahagyják a cigarettázást, mert a cigaretta valóban megöli az embereket” – mondta Sara Skyttedal EP képviselő a májusi rendezvényen. „Elmondhatom, hogy nem érjük el ezt… ha túlszabályozzuk azokat a termékeket, amelyek komoly potenciállal rendelkeznek arra, hogy elvegyék a piaci részesedést a cigarettától. A nikotinos tasakok, a svéd snus és az e-cigaretta jó példák erre.”

 

NAK / Pető Krisztina

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám