A lisztharmat átvette a vezetést!
Az ország nagy részén az elmúlt 7 napban nem hullott csapadék, bár helyi záporok, zivatarok kialakulhattak. A hőmérséklet éjjel 12-15 °C, míg nappal 30 fok fölé is emelkedik. A páratartalom még mindig magas, a napi evapotranszspiráció 3,5-4 mm.
Fenológia:
A szőlő virágzás vége-bogyókötődés időszakában van. Ez az egyik legérzékenyebb fenológiai stádium.
Fotó: Virágzó Kékfrankos
Szőlészeti munkák:
Ismét egy munkacsúcs a szőlőben. Most a zöldmunkák sora következik: még mindig folyik a törzstisztítás, emellett hajtásválogatás, hajtásbefűzés is zajlik. A szőlő hatékony növényvédelmének egyik alapja, hogy szellős lombfalat alakítsunk ki. Ehhez a meddő hajtásokat célszerű eltávolítani. Befűzéskor is figyeljünk arra, hogy szépen elrendezve kerüljenek a huzalok közé a hajtások. A munkát permetezések előtt célszerű elvégezni, mert a zsúfolt sorközben egyrészt nehéz jó fedettséget biztosítani, másrészt rengeteg hajtást letörhetünk a védekezés során.
Fotó: Dunaszentmiklós, Kékfrankos 06.18.
Gombabetegségek:
Visszatérünk a megszokotthoz – a LISZTHARMATTAL kezdve.
Ahogy az várható volt, kisütött a Nap, felszáradt a lomb, és máris itt van a lisztharmat! Levélen, frissen kötött bogyón is előfordul, egyre több helyen. Minden modell szerint 100% a fertőzés veszélye, javasoljuk a Kaliforniai elemzést figyelni! (A defenso.hu-n az állomást kiválasztva van lehetőség a betegségmodellek lekérdezésére.) Pannonhalmáról, Balatonboglárról és Egerből érkezett jelzés a lisztharmat megjelenéséről.
Javasolt hatóanyagok:
- fluxapiroxad + kén
A PERONOSZPÓRA sem köszönt még el teljesen. A május 15-17-i 100% fertőzésveszély után sorozatosan volt alkalma a gombának bejutni a gázcserenyílásokon: május 22-23, 25-26 és június 7-9 között. Utóbbiak inkubációs ideje 15-17-én járt le. Tehát még mindig megjelenhetnek az olajfoltok. Vagy a másodlagos fertőzések eredményeként, ha nem tudtuk megállítani a május közepén bekövetkezett fertőzést, vagy a június 7-9 között bekövetkezett fertőzés következményeként.
Aki sikeresen blokkolt, annál az olajfoltok beszáradtak, a fonákon nem sporulál, a károsodott fürtrészek elszáradtak, fokozatosan leválnak.
Javasolt hatóanyagok:
- ditianon + kálium-foszfonát
- dimetomorf+ametoktradin
Lakitelek, Kerecsend, Egerszalók környékéről friss fertőzésekről kaptunk hírt.
Fotó: Beszáradt és sporuláló peronoszpóra fürtön (Tata, Látó-hegy Irsai Olivér és Egerszalók, Kékfrankos)
Botritisz:
A pártasapkák lehullásának helyén sebek keletkeznek, ahol könnyedén bejuthat a gomba, tehát a fenológiai helyzetből adódóan magas most a fertőzés veszélye! Ráadásul ott, ahol a peronoszpóra már megjelent és blokkoltuk, sok elhalt növényi rész van: elszáradt virágzatok, levélrészek. A szürkerothadás nekrotróf kórokozó, tehát élő és élettelen szöveteket is képes megtámadni.
Javasolt hatóanyagok:
- pirimetanil
Kártevők:
Továbbra sem fognak a csapdák nagyobb számban tarka szőlőmolyt. Elvétve a nemezes gubacsatka és a szőlőlevélatka ugyan még jelen van, de már kárt nem okoz a levelekben, hajtásokban. A szivarsodró eszelény jellegzetes összesodort levelekkel mutatja meg magát, de védekezni ellene sem kell.
Ott, ahol kötelező az amerikai szőlőkabóca elleni védekezés, itt az ideje az első kezelésnek! A fitoplazma tünet megjelenésének helyén és a pufferzónákban előírta a Hatóság a kötelező védelmet. Általában 2 kezelés legalább elvégzendő itt: a lárvák és az imágók ellen, illetve másutt a csapdázás függvényében lehet esedékes a védelem.
Növényvédelmi helyzet:
Ott, ahol már megjelent korábban a peronoszpóra, besűrítették a fordulókat és 9-11 napra permeteznek. Ezeken a területeken, mivel lisztharmat elleni program is fut mellette, esélye sincs a gombának. Viszont azokban az ültetvényekben, ahol lazább a technológia, hosszabb idő (12 nap felett) eltelik a kezelések között, nem megfelelő a szerválasztás, sajnos a peronoszpóra és a lisztharmat is együttesen okoz kárt.
További információk, pontos dózis-meghatározások és szakmai tanácsok: (defenso.hu)
NAK / Katona Petra